اجتماعیمعرفی استان اردبیل

معرفی استان اردبیل و جاذبه های گردشگری اردبیل

 

موقعیت و بیوگرافی استان اردبیل :

استان اردبیل با 1.270.000 نفر جمعیت در سرشماری سال 1395 در جایگاه شانزدهم کشور از نظر جمیت قرار گرفت و با 17953 کیلومترمربع وسعت در شمال غربی ایران قرار دارد و در حدود  1/09درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد .این استان از شمال با کشور جمهوری آذربایجان،از غرب با استان آذربایجان شرقی، از جنوب با استان زنجان و از شرق با استان گیلان همسایه می باشد و 5 شهرستان این استان حدود 369 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارند. استان اردبیل دارای 11 شهرستان به نام های اردبیل، اصلاندوز، بیله سوار، سرعین، مشگین شهر، نیر، گرمی، پارس آباد، کوثر، خلخال و نمین می باشد و مرکز آن شهرستان اردبیل می باشد. این استان به لحاظ برخورداری از اقلیم مناسب به ییلاق ایران شهرت یافته و ظرفیت های بسیار بی نظیر در حوزه تاریخی، طبیعی و فرهنگی دارد و گردشگری به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه استان اردبیل به شمار میرود. مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان یکی از 19 اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو در شهرستان اردبیل قرار دارد. استان اردبیل 1800اثر تاریخی شناسایی شده و حدود 920 اثر ثبت شده ملی در کشور و 120 امامزاده و 11 موزه دارد که 8 موزه تحت مالکیت سازمان میراث فرهنگی، موزه شهداء تحت مالکیت بنیاد شهید، موزه مفاخر دینی تحت مالکیت بنیاد دایره المعارف و موزه تاریخ طبیعی تحت مالکیت سازمان حفاظت محیط زیست استان اردبیل می باشند. علاوه بر مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و…

آثار متعدد تاریخی دیگری از جمله:

بقعه شیخ جبرائیل کلخوران بقعه شیخ حیدر مشگین شهر و محوطه تاریخی شهر یری، قلعه اولتان، مجموعه بازار اردبیل، کاروانسرای شاه عباسی نیر، خانه صارم السلطنه نمین، مساجد، قلعه ها، پل ها، خانه های تاریخی و کاروانسراها نشان دهنده اهمیت تاریخی این استان می باشد.

 

  • کوه سبلان:

کوه سبلان با 4811 متر ارتفاع به عنوان یکی از هفت قطب گردشگری کشور، منشاء چشمه های آب گرم و سرد است و دریاچه واقع در قله آن و شیروان دره سی به عنوان ژئو پارک در استان اردبیل قرار دارد.

  • آب درمانی:

این استان 110 چشمه معدنی دارد که 75 چشمه آن آب گرم و 35 چشمه آن آب سرد است، به همین جهت شعار گردشگری استان “اردبیل، سرزمین چشمه های بهشتی” انتخاب شده است.

آب گرم قینرجه با 84 درجه سانتیگراد به عنوان گرم ترین، آب گرم قوتور سویی با ph برابر با 2.7 به عنوان اسیدی ترین آب گرم و آب گرم گاومیش گلی با دبی 65 لیتر در ثانیه به عنوان پر آب ترین آب گرم در استان اردبیل قرار دارد.

نمونه هایی از آب های درمانی استاناز جمله آب درمانی گاومیش گلی، ایرانیان، سبلان، شهرآفتاب، سردابه، قیه سویی، قینرجه مشگین شهر، شابیل، وله زیر، ژنرال، قهوه سویی، پهنلو، قینرجه نیر، بش باجیار و گیوی در شهرستان های اردبیل، سرعین، مشگین شهر، نیر، و کوثر قرار داشته و توسعه توریسم سلامت در استان را رونق می بخشند. استان اردبیل دارای 37 منطقه نمونه گردشگری در سطح بین المللی، ملی، منطقه ای و محلی و 12 روستای هدف گردشگری و 52 روستای دارای قابلیت طبیعی و تاریخی است.

  • تله کابین:

تله کابین مجموعه گردشگری حیران، پیست اسکی روی برف و تله سیژ آلوارس شهرستان سرعین و مجموعه پل معلق با365متر طول و 80 متر ارتفاع در منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گردولی در شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل قرار دارد.

نخستین پل تمام شیشه ای کشور نیز در شهرستان هیر قرار دارد. این پل شیشه ای اولین پل معلق در سطح کشور و جزو نمونه های ممتاز در سطح جهانی است.

  • صنایع دستی:

تنوع تولید صنایع دستی، استان اردبیل را در زمره استان های مهم و فعال تولید کننده محصولات صنایع دستی کشور قرار داده است. به همین خاطر مدارس، دانشگاه ها و حوزه های علمیه و آموزشگاه های آزاد همه ساله شاهد حضور دانش پژوهان می باشد. علاوه بر دانشگاه محقق اردبیلی که در زمره دانشگاه های مطرح کشور است، دانشگاه های علوم پزشکی، پیام نور، آزاد اسلامی، مدیریت صنعتی، جهاد دانشگاهی، علمی و کاربردی و موسسات غیر انتفاعی نیز وجود دارند که دانش آموختگان و نخبگان بسیاری تحویل جامعه می دهند.

  • سوغاتی اردبیل:

ساوالان بالی (عسل سبلان)، آیران آشی (آش دوغ) و قارا حلوا (حلوای سیاه) از سوغاتی های استان اردبیل بوده و اغلب گردشگران در مسافرت به استان اردبیل از گوشت و لبنیات در کنار دیگر سوغاتی های استان خریداری می کنند.

 

طبق آمار استان اردبیل :

بیش از 50 نوع محصول صنایع دستی در مناطق روستایی، عشایری و شهری استان اردبیل تولید و به بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می شود. قالی، ورنی، گلیم، مسند، جاجیم، انواع محصولات چرمی و…

استان اردبیل دارای 75 هزار نفر جمعیت عشایری با 43 طایفه است که از نظر جمعیت رتبه سوم کشوری را داشته و توسعه عشایری در استان را رونق می بخشد.

کشت و صنعت مغان و پارس آباد در شهرستان پارس آباد با زمین های مکانیزه زراعی و باغی و دامپروری و صنایع تبدیلی عاملی برای توسعه توریسم کشاورزی در استان می باشد .این استان دارای 217واحد مرکز اقامتی از جمله هتل و هتل آپارتمان و میهمانپذیر بوده و از نظر تعداد مراکز اقامتی رتبه سوم کشوری را دارد، این استان 31 دفتر خدمات مسافرتی و 21 واحد مرکز پذیرایی بین راهی دارد.

استان اردبیل در منطقه کوهستانی واقع شده و دارای اقلیم نیمه خشک سرد می باشد .ویژگی های خاص جغرافیایی و توپوگرافی استان، وجود رشته کوه هایی با ارتفاع بیش از 4000 متر و دشت های وسیع باعث شده این استان از لحاظ میزان نزولات جوی وضعیت بهتری نسبت به سایر مناطق کشور داشته باشد به طوری که شاخص بارندگی استان بین 250 تا 600 میلی متر متغیر است .دین رسمی مردم استان اسلام و مذهب ایشان شیعه جعفری است و این استان به دلیل محبت قابل وصف نسبت به اهل بیت)ع( زبانزد خاص و عام می باشد و در گذشته با نام های دارالارشاد، دارالملک، دارالعرفان، دارالامان و شهر مقدس معروف بوده است.

زبان مادری عامه مردم منطقه زبان ترکی آذری است. البته ساکنین برخی از روستاهای نمین و شهرستان خلخال به لهجه تات و تالش سخن می گویند.

المان کتاب در اردبیل

شهرستان اردبیل

شهرستان اردبیل با دارا بودن مساحتی بالغ بر 2098 کیلومتر مربع از کل استان یکی از وسیع ترین شهرستان های استان می باشد. این شهرستان علاوه بر مرکزیت سیاسی-اداری از یک مرکزیت جغرافیایی نیز برخوردار است به این دلیل در سطح استان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

به لحاظ فرهنگی، اقتصادی، تاریخی و اجتماعی نیز پررونق ترین شهرستان استان می باشد و از جاذبه های متعدد گردشگری برخوردار است. دسترسی آسان از این شهرستان به مناطق و جاذبه های گردشگری استان، برخورداری از امکانات مناسب زیرساختی و اقتصادی از جمله مزیت های این شهرستان بوده که مجموعه ای از عوامل و عناصر جذب گردشگر را در خود جمع کرده است.

تصویر نقشه استان اردبیل

آب و هوای استان اردبیل :

استان اردبیل به دلیل وجود رشته کوه سبلان، طالش و بزغوش، در بیشتر ماه های سال هوای سرد و معتدل را سپری می کند. بخش هایی از استان با ارتفاع بالای ۲۰۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. در برخی از نقاط شمال غربی استان ارتفاع تا ۴۰۰۰ متر نیز می رسد.

در واقع رشته کوه سبلان تاثیر به سزایی در آبادی مناطق اطراف خود داشته و بسیاری از مسافران و مهاجران تابستان هر سال را در این استان س‍‍‍پری می نمایند از دیگر مزیت های کوه سبلان می توان به چشمه های آب گرم سردابه، سرعین، چشمه ها، آبشارها، کوها و جنگل های مرتفع و … اشاره کرد که همگی این استان را تبدیل به یک استان با آب و هوای خنک گردیده است.

تصویر چهار فصل اردبیل

تقسیم بندی آب و هوایی استان اردبیل :

به طور کلی وضعیت آب و هوای استان اردبیل به چهار دسته معتدل، مدیترانه ای معتدل، مدیترانه ای سرد و کوهستانی سرد تقسیم می گردد.

استان اردبیل از شهرستان های سرد سیر کشور به حساب می آید که در تمام فصول سال بارندگی در آن جاری است که در فصل بهار و پاییز، شدت آن افزایش می یابد. در واقع می توان گفت اردبیل دارای زمستان های بسیار سرد و در فصل تابستان، دمای هوا رو به معتدل می باشد میانگین درجه حرارت هوا در شهرستان اردبیل ۷ درجه سانتی گراد می باشد.

علاوه بر رشته کوه هایی که دور تا دور منطقه را محاصره کرده اند عوامل دیگر از جمله بخارهای دریای خزر جنگل های شمال و شرق استان و بادهای سردی که از شمال می وزد موجب افزایش میزان بارندگی و نوسانات درجه حرارت هوا می گردد.

اطلاعات بیشتر در رابطه با آب و هوای استان اردبیل از پایگاه اطلاع رسانی هواشناسی استان اردبیل به آدرس اینترنتی www.ardebilmet.ir مراجعه نمایید.

 

 پیشینه تاریخی شهر اردبیل:

هویت و پیشینه تاریخی این شهرستان در مرکز سیاسی-اداری آن )شهر اردبیل(  نهفته است. اردبیل در مأخذ گوناگون به صورت های اَردویل، اَردُئیل و بیشتر اَردَبیل آمده و در منابع ارمنی به صورت آرتاوِت و سپس آرتاوِل یاد شده است. ظاهرا نام اردبیل ترکیبی است از دو جزء ارد به معنای درستی، راستی و پاکی، و بیل یا ویل  )پسوند مکان(  به معنای جایگاه. این ترکیب را به صورت های آرتاویل و آرتاوی به معنای شهر مقدس نیز نوشته اند. بسیاری از مورخان اسلامی نیز همچون یاقوت حموی بنای این شهر را به فیروز شاه پادشاه ساسانی 438-459 میلادی نسبت می دهند.

 

آثار و جاذبه های تاریخی و فرهنگی اردبیل

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی:

مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان یک اثر تاریخی و فرهنگی سال 735 هجری قمری توسط شیخ صدرالدین موسی فرزند شیخ صفی بنا شده در دوران حکومت صفوی مورد احترام شاهان صفوی بوده است.

در سال 1389 به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ردیف آثار ثبت شده جهانی یونسکو قرار گرفته و به عنوان میراث جهانی ثبت گردیده است.

اهمیت این بقعه نه تنها به خاطر جنبه کاربرد زیارتی آن بلکه به واسطه ویژگی هایی است که در ابعاد هنری و معماری تاریخی آن نهفته است. بخش های اصلی این مجموعه تاریخی عبارتند از: صحن مرکزی به عنوان شاه نشین، مقبره شیخ صفی الدین معروف به گنبد الله الله، آرامگاه شاه اسماعیل اول بنیانگذار سلسله صفویه، آرامگاه محی الدین محمد معروف به حرم خانه، چله خانه، مسجد جنت سرا، عمارت چینی خانه، تالار دارالحفاظ، قندیل خانه یا نمازخانه، دارالحدیث )طاق متولی یا دارالسام(، سردر شاه عباسی، دروازه اصلی یا سر در بزرگ، حیاط بزرگ یا حیاط باغ، حیاط کوچک میانی، ساحت یا صحن اصلی، محوطه معروف به قبرستان شهیدگاه، خانگاه یا زاویه، حیاط معروف به مقابر و آثار و بقایای معماری کشف شده طی سال های مختلف بوده است.

تصویر بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

مقبره شیخ جبرائیل:

این مقبره در محله کلخوران شهر اردبیل واقع شده است. شیخ امین الدین جبرائیل پدر شیخ صفی الدین اسحق اردبیلی و جد پادشاهان صفوی است. مکانی که این مقبره در آن احداث شده، محوطه ای وسیع است که به باغ شیخ معروف می باشد، در سال 1030 هجری قمری یعنی اوایل قرن دهم ساخته شده است.

تصویر مقبره شیخ جبرائیل

مجموعه بازار تاریخی اردبیل:

این مجموعه به عنوان یکی از نمونه های بازار سنتی ایران محسوب می شود. بازار قدیمی اردبیل که بافت قدیمی آن تا حدودی حفظ شده، قسمت های اصلی از راسته های پیرعبدالملک، قیصریه، کفاشان، علافان، زرگران، سراجان، پنبه فروشان، مسگران، چاقو سازان و آهنگران تشکیل شده و سراهای آنها عبارتند از: سرای خشکبار، گلشن، وکیل، زنجیرلو، حاج احمد، حاج شکر، مجیدیه، امام جمعه و دوگوچی.

اهمیت بازار اردبیل در دوران صفویه بیشتر به دلیل تجارت ابریشم و حضور کاروانیان در این بازار بوده است.

بازار اردبیل

جاذبه های طبیعی و مناطق نمونه گردشگری اردبیل

اثر طبیعی ملی سبلان :

کوه سبلان به عنوان یکی از آثار طبیعی، ملی و یکی از هفت قطب گردشگری کشور بوده و به عنوان یک کوه آتشفشانی خاموش منشأ بالغ بر 75 چشمه آبگرم و 5 چشمه آب سرد معدنی است. این کوه به روایتی زادگاه زرتشت پیامبر بوده و در احادیثی از حضرت محمد)ص( نیز به کوه سبلان اشاره گردیده است. کوه سبلان دارای سه قله بوده و در رأس بلندترین قله آن دریاچه سبلان به عنوان یک جاذبه

تصویر از کوه سبلان

دریاچه نئور:

منطقه نمونه گردشگری نئور در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره های کوهستانی در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر220هکتار و عمق متوسط 5 متر یکی از زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران می باشد.

در حال حاضر نوعی ماهی قزل آلای رنگین کمان که از زمره بهترین نوع ماهیان دنیا می باشد در آن پرورش داده می شود که هر ساله عده زیادی از مردم جهت ماهیگیری و کوهنوردی و استفاده از مناظر بدیع و بی نظیر منطقه و هوای خنک و مطبوع آن به دریاچه روی می آورند.

این دریاچه از سوی سازمان ملل به عنوان محل زیست و حیات پرندگان با اهمیت منظور شده است. دریاچه نئور که ماهی قزل آلای آن شهرت جهانی دارد، دارای جاذبه های بسیار مساعد گردشگاهی است و حواشی این دریاچه از تفرج گاه های مهم اردبیل بوده و همه ساله مسابقه تفریحی تحت عنوان مسابقه ماهیگیری در این دریاچه بین دوست داران صید ماهی انجام می گیرد. از پستانداران حوزه ی زیست این منطقه می توان به خرس قهوه ای، گرگ، روباه، گراز و از پرندگان به انواع اردک وحشی، خوتکا، آنقوت، کبک، چکاوک، بلدرچین، عقاب طلایی و… اشاره نمود.

دریاچه نئور

منطقه نمونه گردشگری دریاچه شورابیل:

این منطقه یکی از نقاط تفریحی و گردشگری شهر اردبیل می باشد. این دریاچه آب شور داشته و به همین نام نیز نامگذاری شده که اخیرا با هدایت آب رودخانه بالیقلو از شوری آن کاسته شده به طوری که در زمستان ها شاهد یخ زدگی سطح آب آن می شویم.با گسترش و توسعه شهری شهر اردبیل این دریاچه که قب در حاشیه شهر قرار گرفته بود در داخل شهرک های مسکونی و مجتمع های تفریحی و تجاری و شهر بازی محصور شده است و یکی از تفرجگاه های اصلی گردشگری مردم اردبیل می باشد.

دریاچه شورابیل

منطقه نمونه گردشگری هیر:

دربند هیر یکی از مراکز بسیار مهم تفریحی و گردشگری منطقه هیر است، این دربند از دهانه دریاچه نئور شروع می شود و تا ابتدای قوری چای ادامه می یابد. دربند هیر شامل رودخانه بسیار جذاب بوده و حاشیه رودخانه مملو از باغات گی س و ا آلبالو است. این منطقه در بالا دست پوشیده از گیاهان مرتعی اعم از انواع گون، آویشن و صدها گونه ی دیگر از پوشش گیاهان دارویی است. برای دست یابی به این مکان جذاب از داخل شهر هیر که در جاده اردبیل به خلخال واقع شده است استفاده می گردد.

هیر

منطقه نمونه گردشگری آبگرم سردابه:

این آبشار در 24 کیلومتری غرب اردبیل و در منطقه نمونه گردشگری آبگرم سردابه در دامنه شرقی توده سبلان واقع است. ارتفاع این آبشار در حدود 15 الی 20 متر بوده و از محل های دیدنی مجتمع آبگرم معدنی سردابه و از نقاط گردشگری اردبیل است.

این منطقه به دلیل برخورداری از مجتمع های آبگرم سردابه و قیه سویی از مناطق گردشگرپذیر استان و شهرستان اردبیل بوده و همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران از سراسر کشور می باشد.

سردابه

اقامت ها و تفرجگاه های اردبیل :

اردبیل به دلیل نزدیکی به شهرستان سرعین بسیاری از هتل ها و تفرجگاه های خود را به خاطر داشتن آب های گرم معدنی در این شهرستان بنا کرده و اکثر مسافران را به این شهرستان انتقال می دهد. با این همه حال باز اردبیل به لحاظ اینکه استان مرزی بوده با و داشتن کارخانه ها و تولیدات صادراتی شاهد مسافران و تاجران می باشد و به همین خاطر در خود شهر اردبیل نیز هتل ها و اقامتگاه و مناطق تفریحی زیادی وجود دارد.

هتل های شهرستان اردبیل :

نمونه هایی از چند هتل معروف و قدیمی اردبیل عبارتند از:

هتل سبلان : واقع در خیابان عالی قاپو(چهارراه امام به سمت پیاده راه شیخ صفی)

هتل مهدی: واقع در خیابان بعثت (علی آباد به سمت پمپ بنزین فرزانه)

هتل شیخ صفی : واقع در خیابان نائبی (شریعتی به سمت سه راه دانش)

هتل دریا : واقع در میدان بسیج، روبروی فرمانداری

هتل نگین : واقع در خیابان سی متری، روبروی مطب دکتر معماری

هتل شورابیل : واقع در خیابان دانشگاه جنب ورودی مجتمع شورابیل

هتل سارای : واقع در نبش میدان پلیس، رو به روی دریاچه شورابیل

هتل حسین : واقع در چهار راه باغمیشه، به سمت عالی قاپو

و مهمانسراهای دیگر که در چهارراه امام و پیر عبدالملک و … جهت خدمات به مسافران واقع شده اند.

 

اماکن مقدس، مذهبی و مساجد تاریخی اردبیل :

امام زاده ها:

امام زاده صالح، امام زاده سید صدرالدین، امام زاده حلیمه خاتون و

امام زاده صالح:

از اماکن مذهبی شهر اردبیل است. هسته اولیه بنا متعلق به عصر صفوی و بنای فعلی در یک دهه گذشته نوسازی شده است. قبا رواق، حرم، مسجد و یک ایوان در ضلع جنوبی، مهمترین عناصر کالبدی آن را تشکیل می دهد. اشعار نوشته شده بر روی کاشی های ایوان بیانگر این است که در سال 1130 هجری قمری یعنی در زمان شاه عباس صفوی احداث شده است. رواق این امام زاده به شکل مستطیل است و روشنایی درون آن از طریق پنجره هایی که در طاق نماهای جنوبی تعبیه شده تأمین می گردد. حرم نیز دارای هفت طاق نما با پنجره هایی برای نورگیری است. ضریح آهنی بقعه نیز در مرکز آن قرار دارد. امام زاده صالح مدفن دو تن از علما و مراجع عالی قدر است.

مساجد تاریخی:

مسجد جمعه، مسجد میرزا علی اکبر، مسجد جامع و

 

خانه های تاریخی و جاذبه های طبیعی اردبیل :

خانه های تاریخی:

خانه صادقی، خانه رضازاده، خانه ابراهیمی، خانه ارشادی و

حمام های تاریخی:

حمام آقانقی (موزه مردم شناسی(، حمام شیخ )موزه صنایع دستی(، حمام ابراهیم آباد )سفره خانه سنتی(، حمام یعقوبیه و

پل های تاریخی:

پل هفت چشمه)پل ججین(، پل یعقوبیه، پل پیر مادر )سید آباد(، پل گیلانده، پل سرخ سامیان و

رودخانه های شهرستان اردبیل:

رودهای مهم اردبیل قره سو، بالیقلی چایی، و هیرچایی می باشد.

بالیقلی چایی:

بالیقلی چایی )رودخانه ماهی دار ( اردبیل، که از چشمه سارها و برف های دامنه های جنوبی کوه سبلان و دامنه های شمال غربی رشته کوه های بزغوش سرچشمه می گیرد، از شهر اردبیل می گذرد و به رودخانه قره سو می ریزد.

پیاده گاه های اردبیل :

پیاده راه شیخ صفی (افریس) و پیاده راه شهید گاه که هر دو به صورت سنگ فرش در منطقه گردشگری و مذهبی اردبیل ایجاد شده است.

 

صنایع دستی استان اردبیل :

صنایع دستی استان اردبیل شامل معرق چوب، سفال گری، منبت چوب، تراش سنگ های نیمه قیمتی، نگارگری، قاب بافی، ورنی بافی، گلیم بافی، تذهیب، سوزن دوزی، جاجیم بافی، احجام چوبی، البسه محلی )لباس های سنتی(، خراطی، گره چینی، نقره سازی، صنایع دستی چرمی، ساخت ساز سنتی، طراحی نقشه فرش، زیورآلات سنتی، تراش روی شیشه، چلنگری، حکاکی روی سنگ، مشبک چوب، کاشی معرق، چاپ باتیک، نقاشی روی پارچه، پیکر تراشی، ساخت احجام سفالی، نقاشی روی شیشه، سوخت روی چوب، کاشی هفت رنگ، گچ بری، ورشو سازی، نقاشی روی چرم، دوات گری، قلم زنی، حجاری، مس گری، چاقو سازی، زین سازی، سراجی، رنگرزی، چاروق دوزی، ملیله سازی می باشد.

 

غذاها و سوغات محلی استان اردبیل :

عسل : معروف ترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان و استان اردبیل می باشد. دامنه ها و کوه پایه های حوالی سبلان به لحاظ تنوع گیاهی و ویژگی های اقلیمی استعداد فوق العاده ای برای تولید عسل و زنبورداری دارد. بهترین نوع عسل در دامنه های پوشیده از سنبل، ریحان، پونه و گون سبلان تولید می گردد و به سبب مرغوبیت، شهرت ملی و جهانی پیدا کرده است. عسل های تولیدی این منطقه به صورت عسل بدون موم و عسل با موم عرضه می شود. بهترین نوع عسل، عسل بهاره است و برای درمان بیماری ها مفید می باشد.

حلوای سیاه: این خوراکی خاص شهرستان اردبیل است و در این شهر نیز عرضه می گردد. حلوای سیاه رنگی بوده و بسیار مقوی می باشد. این حلوا از آرد، جوانه گندم، آب، کره طبیعی، عصاره عسل و ادویه و سایر افزودنی های مجاز به دست می آید.

فرآورده های لبنی: از سوغاتی های دیگر منطقه می توان به فرآورده های لبنی نظیر سرشیر، کره، ماست، دوغ، پنیر واشاره نمود.

غذاهای محلی: غذاهای محلی مردم منطقه شامل پیچاق قیمه، آش دوغ، خشیل، هرا، سوغان سوئی، بوزباش، کله جوش، مرجی شورباسی، سوتدی پلو، ساری حلوا، انواع آبگوشت و انواع کباب ها، قیقناغ، شوربا، ساج ایچی)بوزارتما(، مرجی پته، قوزولی پلو، ترشی قورمه، ترشلی آش، امام آشی )ساری آش(، یاوان آش، گیلدیک آشی )آش نسترن (، چغرتما، قویماق، قیساوا ومی باشد.

 

اماکن ورزشی و تفریحی اردبیل:

اردبیل به لحاظ آب و هوایی و میزبانی خوب از مسابقات ورزشی هر ساله شاهد میزبانی چندین دوره مسابقات جهانی می باشد و این مدیون داشتن مسئولان پیگیر و ورزشکاران دارای مدال های المپیکی و جهانی و البته داشتن ورزشگاه ها، هتل اقامتی و تفرجگاه های مجهز. به عنوان یکی از شهر های بزرگ در برگزاری میزبانی مسابقات جهانی به شمار می باشد.

– ورزشگاه علی دایی : در 15 کیلوکتری اردبیل به طرف شهرستان نمین واقع می باشد که برای برگزاری مسابقات فوتبال و تمرینات و مسابقات داخلی تیم شهرداری اردبیل بنا نهاده شده است. در این ورزشگاه اردبیل هر ساله میزبان رقابت های اسب سواری نیز می باشد.

ورزشگاه علی دایی

– ورزشگاه حسین رضا زاده : این ورزشگاه یکی از مجهز ترین و بهترین ورزشگاه های داخل سالن کشور محصوب می شود. و در مرکز شهر اردبیل در محله رضوان اردبیل واقع می باشد. در این ورزشگاه نیز هر ساله میزبانی رقابت های جهانی والیبال و کشتی و … برگزار می گردد.

ورزشگاه رضازاده

– ورزشگاه غلامرضا تختی : این ورزشگاه نیز در مرکز شهر اردبیل محله ایستگاه سرعین واقع شده و دارای چمن فوتبال و سالن های فوتسال و کشتی و … می باشد و میزبان رقابت های کشتی، فوتسال و … می باشد.

ورزشگاه تختی

– مجتمع تفریحی شورابیل : در این مجتمع که یکی از بهترین مکان های تفریحی کشور می باشد دارای چمن مصنوعی دور دریاچه برای پیاده روی و امکانات تفریحی و تجهیزات ورزشی محیطی و برگزاری دو همگانی استقامت و سرعتی در دور دریاچه با میزبانی شهرداری اردبیل برگزار می گردد.

و سالن های ورزشی دیگر که به صورت خصوصی و دولتی در اختیار عموم می باشد.

 

مراکز علمی آموزشی و دانشگاه های اردبیل :

کتابخانه های عمومی اردبیل :

کتابخانه مرکزی اردبیل که یکی از بزرگترین کتابخانه های مرجع کشور  که به صورت شبانه روزی در فصل امتحانات و 12 ساعته روز در دیگر اوقت به صورت بخش خواهران و آقایان جداگانه با امکانات رفاهی و فرهنگی واقع در ورودی قدیم مجتمع تفریحی شورابیل می باشد.

– کتابخانه مطهری : یکی از کتابخانه های قدیمی در مرکز شهر واقع در میدان ورزش جنب اداره فرهنگ و ارشاد به صورت بخش آقایان و بخش خواهران خدمات رسانی می نمایند.

– کتابخانه شیخ صفی : ویژه خواهران واقع در چهارراه امام جنب استانداری.

– کتابخانه فدک : زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع در مجتمع فرهنگی هنری فدک در میدان بسیج روبروی ورودی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل.

– کتابخانه امام (ع) : واقع در بزرگراه بسیج پشت پاسگاه آراز علی.

– کتابخانه سوم خرداد : واقع در سی متری کوچه شهید صوفی.

– کتابخانه شهید پیرزاده : واقع در میدان بسیج سپاه حضرت عباس (ع)

– کتابخانه شماره 4 زندان مرکزی : واقع در خیابان جام جم، اداره زندان مرکزی

– کتابخانه فارابی : واقع در آراز علی؛ محله اوروج آباد.

– کتابخانه فرهنگ سرای انقلاب : واقع در گلمغان، باغ جیرال.

– و …

آموزشگاه های اردبیل:

آموزشگاه های زبان اردبیل :

آموزشگاه زبان ادیب، آموزشگاه زبان گفتمان، کانون زبان ایران، زبانکده هوشمند پیشروان، آموزشگاه زبان ادیب حافظ، آموزشگاه زبان سفیر، آموزشگاه زبان ایرانیان و …

موسسه های علمی و آموزشی اردبیل :

آموزشگاه عصر دانش، آموزشگاه آیندگان، آموزشگاه پاسکال، آموزشگاه نیوتن، آموزشگاه حکیمان، آموزشگاه برهان و …

آموزشگاه های هنری واحد اردبیل :

آموزشگاه قاب سفید، آموزشگاه هنر های تجسمی اردی بهشت و …

آموزشگاه های رانندگی :

آموزشگاه رانندگی نوین، آموزشگاه رانندگی راهنما، آموزشگاه رانندگی ایثار، آموزشگاه رانندگی طیار، آموزشگاه رانندگی دانش، آموزشگاه رانندگی هادی، آموزشگاه رانندگی کیهان، آموزشگاه رانندگی مهر و…

دانشگاه های واحد اردبیل :

– دانشگاه محقق اردبیلی : اردبیل- خیابان دانشگاه.

– دانشگاه علوم پزشکی اردبیل : اردبیل- خیابان دانشگاه.

– دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل: اردبیل- میدان بسیج.

– دانشگاه آزاد سما اردبیل : اردبیل- خیابان باکری.

– دانشگاه پیام نور اردبیل : اردبیل- خیابان دانشگاه

– دانشگاه غیر انتفاعی سبلان : اردبیل- خیابان دانشگاه محله شهرک کشاورزی.

– دانشگاه غیر انتفاعی مقدس اردبیلی : اردبیل- خیابان دانشگاه شهرک ولایت.

– دانشگاه غیر انتفاعی نوین : اردبیل- جنب اداره پست مرکزی.

– دانشگاه جامع علمی کاربردی خانه کارگر : اردبیل- میدان شهید غفور جدی، محله شهرک رازی.

– دانشگاه جهاد دانشگاهی واحد اردبیل : اردبیل- شهرک کارشناسان، میدان فرهنگ.

– و …

 

منبع و تهیه کننده: پونیما

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه