دیجیتال مارکتینگدیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به مجموعه کارهایی که برای تبلیغ محصولات و خدمات با به کارگیری ابزارهای دیجیتالی انجام میشود را دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) می گویند. دیجیتال مارکتینگ خیلی گسترده تر و کارآمد تر از تبلیغات سنتی است. هدف ما در این مقاله شرح دادن دیجیتال مارکتینگ و فواید استفاده از آن است.

پس اگر خواستار افزایش اطلاعاتتان در بحت مارکتینگ هستید مطالب جمع آوری شده توسط گروه توسعه طراحان پونیما را دنبال کنید.

 

چرا بازاریابی دیجیتالی مهم است؟

در زمان های گذشته فقط پدر خانواده از موبایل استفاده می کرد و آن هم اکثر گوشی های قدیمی بودند که به اینترنت دسترسی نداشتند. ولی امروزه داستان فرق کرده است. فعلا که همه اعضای خانواده دارای گوشی های هوشمند هستند که به اینترنت دسترسی دارند.

با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و افزایش میزان محبوبیت آن در بین مردم در صد استفاده از گوشی های هوشمند در کشورما نیز افزایش چشمگیری داشته است  و این بنظر من در صورت استفاده مفید از امکانات اتفاق خوبی است. هر جا که اکثر مردم حضور داشته باشند، بهترین محل برای انجام تبلیغات است. این همان بحث مارکتینگ دیجیتال است. استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای انجام دیجیتال مارکتینگ.

دیجیتال مارکتینگ شامل چه چیزهای می شود ؟

بازاریابی اینترنتی در واقع استفاده از تمام ابزارهای دیجیتالی مثل گوشی، لپ تاپ و غیره برای انجام تبلیغات در دنیال مجازی است. مهم ترین بخش در بحث مارکتینگ دیجیتالی به کارگیری شبکه های اجتماعی و وبسایت ها است. استفاده کردن از تمام ابزار هایی که به دیجیتال مرتبط هستند به نوبه خود میتوانند در بحث مارکتینگ به شما کمک کنند.

مثلا میتوانیم با افزیش رتبه در گوگل با به کارگیری موتورهای جستجو موفق به جذب مشتری های زیادی شویم. شاید شما هم فکر می کنید که استفاده از دیجیتال مارکتینگ فقط مختص به کسب و کارهای دنیای مجازی است ولی اینطور نیست.

لزوما کسانی که دارای وب سایت هستند از دیجیتال مارکتینگ بهره نمی برند. بلکه افرادی هم که دارای کسب و کارهای سنتی هستند می توانند از دیجیتال مارکتینگ به نفع خود استفاده کنند.

دیجیتال مارکتینگ در شبکه های اجتماعی و وبسایت ها

در دیجیتال مارکتینگ تلاش بر این است که با استفاده از پشتیبانی سایت، شبکه های اجتماعی، ایمیل و تمام ابزارهای مربوط به دنیای مجازی که مردم را به خود درگیر کرده است شناسایی شود و با بهره گیری از ترفند های بازاریابی محدوده ای از مردم که مرتبط با مشاغل مختلف هستند مورد هدف قرار داده شده و امر بازاریابی انجام شود. هیچ وقت با بازاریابی سنتی نمیتوان به این تعداد از مردم دسترسی داشت.

 

ابزارهای بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ

همانطور که گفتم در دیجیتال مارکتینگ ابزارهای زیادی وجود دارد که قصد دارم در مورد این ابزارها صحبت کنم. در ادامه تمام ابزارها و روش هایی که در بازاریابی دیجیتال کاربرد دارند را به شما معرفی می کنم. ابزارهای گوناگونی در در دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که در زیر شرح داده شده است.

  • سئو سایت
  • بازاریابی محتوا
  • شبکه های اجتماعی
  • بازاریابی ایمیلی
  • بازاریابی ویدئویی
  • بازاریابی چریکی
  • تبلیغات اینترنتی

به توضیح موارد گفته می پردازیم.

1. سئو سایت (SEO)

سئو سایت یکی از مهم ترین متد های مارکتینگ دیجیتال است که رقابت شدیدی در این کار وجود دارد. ولی ما در پونیما به صورت صفر تا صد آموزش سئو می دهیم و برای علاقه مندان کسب و کار راه اندازی می نماییم.

با افزایش رتبه خود در گوگل و در صفحه اول  بودن باعث سرازیر شدن مشتریان به سمت شما خواهد شد. بحث سئو جایگاه اول و مهم و اساسی را در بحث مارکتینگ دیجیتال دارد و خیلی مهم است. در صورت افزایش رتبه سایت مشتریان با توجه به نیاز به سمت شما می آیند و لزوما این مشتریان جزء هدفمند ترین مشتریان هستند.
در این روش با بهینه سازی داخلی و خارجی سایت که شامل بهینه سازی قالب سایت، سرعت سایت، مسائل تکنیکی و تولید محتوای سئو شده و توزیع آن می شود، سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه می کنید تا وب سایت شما زودتر از رقبایتان در معرض دید مخاطبانتان قرار بگیرد.

سئو سایت
2. بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا نیز یکی دیگر از روش های انجام دیجیتال مارکتینگ است و برای مشاغل آنلاین مناسب است. فرقی نمی کند کار شما تا چه اندازه بزرگ باشد. در این روش میتوانید با تولید محتوا مناسب برای رفع نیاز مخاطبان و استفاده از ویدئو های مناسب از موتورهای جستجو امتیاز کسب کنید.
بازاریابی محتوا از بازاریابی های درونگرا محسوب می شود. زیرا با بازاریابی محتوا دیگر نیازی نیست تا به دنبال مشتری بگردید. مشتریان با میل شخصی تصمیم به همکاری با شما می گیرند.

بازاریابی محتوا
3. شبکه های اجتماعی (Social Media)

شبکه های اجتماعی یکی از عالی ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. اکثر مردم در شبکه های اجتماعی مختلف حضور دارند و اکثراً نیازهای مردم در وب گردی ها یا حضور در شبکه های اجتماعی با استفاده از موبایل ها انجام می پذیرد.

با توجه به وضع کنونی راه اندازی کمپین های تبلیغاتی میتواند بهترین نتیجه را برای مشاغل مختلف که نیاز به بازیابی دارند باشد. افرادی هستند که بدون داشتن سایت تنها با استفاده از شبکه های اجتماعی درآمد فراوانی کسب می کنند.

از خانم های خانه دار فعال و کارآفرین گرفته تا کسانی که کارگاه پرورش قارچ و غیره دارند همه میتوانند بدون محدودیت و بدون شرایط خاصی از شبکه های اجتماعی استفاده کنند و کسب و کار خود را رونق دهند. پتانسل موجود در شبکه های اجتماعی در هیچ کدام از ابزارهای دیگر وجود ندارد.

شبکه های اجتماعی
4.بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

هنوز هم ایمیل مارکتینگ در ایران جواب می دهد. این جمله را بارها به افرادی که درباره ایمیل مارکتینگ حس خوبی ندارند گفته ام. ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ایمیل ابزاری است که هیچ کسب و کار موفقی را نمی توانید پیدا کنید که از آن بهره نگرفته باشد.

شاید نسبت به نتیجه ایمیل مارکتینگ شک داشته باشید ولی در ایران جواب می دهد. شما مشاغلی که در حال حاضر شناخته شده هستند از بازاریابی ایمیلی استفاده کرده اند.

ایمیل مارکتینگ
5. بازاریابی ویدئویی (Video Marketing)

تجربه ثابت کرده است حس اعتماد موقع مشاهده فیلم در مقایسه با مطالعه مطالب خیلی بیشتر است. اگر من تمام مطالب گفته شده در این مقاله را به صورت ویدئو آماده میکردم حتما حس اعتماد به نفس بیشتر بود. ویدئو مارکتینگ ابزاری است که بیشتریت تاثیر را روی مخاطب می گذارد.

یکی از بهترین ابزارها در بازاریابی محتوا به کارگیری ویدئو مارکتینگ است.

در چند سال گذشته تمایل مردم به مشاهده ویدئو مثل الان زیاد نبود. ولی حالا تغییرات زیادی بوجود آمده و داستان فرق کرده است.

شاید درگذشته امکانات مردم برای دسترسی به انواع ویدئو ها مثل الان راحت نبود. زیرا مردم امروزه حوصله مطالعه مطالب طولانی را ندارند.

همه می خواهند در زمان کوتاهی پاسخ سوالات خود را پیدا کنند. اگر شما موفق به تولید ویدئوهای با کیفیت شوید مطمعن باشید خیلی سریع می توانید مخاطبان زیادی را به خود جلب کنید.

بازاریابی ویدئویی
6. بازاریابی چریکی (Guerrilla Marketing)

بازاریابی چریکی معمولا برای کسب و کارهای کوچک و نوپا مناسب است. مشاغلی که توانایی پرداخت هزینه زیاد برای تبلیغات ندارند میتوانند از بازاریابی چریکی استفاده کنند.

در بازار یابی چریکی اولویت اول مشتریان فعلی هستند و راضی نگه داشتن آنها مورد توجه است تا پیدا کردن مشتری جدید. مثلا می توانید به کسانی که برای شما ده نفر مشتری جدید بیاورند 50 درصد تخفیف دهید. این نوع روش ها را بازاریابی چریکی می گویند.

بازاریابی چریکی
7. تبلیغات اینترنتی (Internet advertisement)

تبلیغات اینترنتی غیر رایگان انواع مختلفی دارد.رایج ترین آن تبلیغات کلیکی در گوگل است. با استفاده از تبلیغات گوگل هرسایتی می تواند به رتبه یک دست پیدا کند و خیلی سریع شناخته شده و مورد توجه قراربگیرد. این گزینه برای کسانی که مشکل بودجه ندارند مناسب است.

امروزه نیز تبلیغات اینترنتی بسیار کاربردی شده زیرا اکثر مردم در سایت ها و شبکه های اجتماعی معروف و برند به گشت گذاری و خرید و بازدید سر میزنند و اگر به این سایت ها تبلیغات و بنر بدهیم کاربران زیرادی را به سمت برند و سایت خود می کشانیم پس روی این مورد نیز زیاد تمرکز نمایید و یا با مشاوره پونیما در ارتباط باشید تا به صورت رایگان مزایای تبلیغات اینترنتی را بازگو نماید.

تبلیغات اینترنتی

نتیجه گیری:

دیجیتال مارکتینگ(Digital Marketing) یا همان بازاریابی دیجیتالی یکی از پر بحث ترین و پرطرفدارترین مباحث روز می باشد که برای توسعه و برندینگ کسب و کار، تجارت و یا استارتاپ به کار می رود. به راحتی و در کوتاهترین زمان با ابزارهایی که دارد می تواند توسعه نموده و به اهداف خود برساند بنابراین دیجیتال مارکتینگ را جدی بگیرید زیرا با توجه به حضور کاربران در دنیای اینترنت و شبکه های مجازی نیاز به بازاریابی دیجیتالی بیشتر از بازاریابی سنتی شده است.

برای اطلاعات بیشتر و تخصصی تر با استفاده از لینک زیر اقدام کرده و اطلاعات کافی را به دست آورید.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه