لوگو یا نماد

اغلب مردم هر نشانی را که برای نمایش بصری یک برند طراحی شده باشد، لوگو می‌نامند، اما «لوگو» انواع مختلفی دارد. لوگو اگر همانند اثر انگشت معرف یک تصویر از برند شرکت داشته باشد و مختص مالک برند باشد را نماد می گویند(مثال: نماد سیب، شرکت اپل) و اگر با حروف طراحی شده و نشانگر نام نوشتاری یک شرکت باشد لوگوتایپ یا نشانه نوشته(word mark) گفته می شود(مثال: لوگو تایپ شرکت کوکاکولا).

چه تفاوتی بین این دو است؟ به‌طور خلاصه: لوگو ترکیبی از کلمه است و نماد یک تصویر. یک نشان ترکیبی هم ترکیبی است از این دو. هر نشانی که قابل خواندن باشد یک لوگو و هر نشانی که قابل خواندن نباشد یک نماد است.

در کل ما با نام لوگو همه اینها را می شناسیم ولی بهتر است تخصصی تر صحبت کنیم.

چرا طراحی لوگو ؟

لوگو(Logo) یا نشانه معرف اعتبار و شخصیت تجاری شماست از این رو طراحی لوگو از اهمیت زیادی برخوردار است. دنیای پیرامون ما کاملا تصویریست و آنچه انسان با آن ارتباطی احساسی برقرار می کند تا بتواند آن را به یاد آورد تصویر است. هر برندی که تولید می شود دارای دو شاخصه بسیار مهم است که آن را از دیگر برندها در ذهن مخاطبان متمایز می کند. اول اسم زیبا، خوش آوا و متمایز، دوم شمای ظاهری جذاب، انتخاب نام خوب برای برند موضوع بسیار مهمی است که باید به آن اهمیت بسیاری داده شود ولی مهمتر از آن اینکه نام برند برای کسب و کار همراه با تصویری باشد تا ارتباط احساسی با مخاطبان برقرار نماید.

تصویر طراحی لوگو

چرا به لوگو برای برند خود نیاز داریم ؟

در حقیقت لوگو چیزیست که برند شما را از رقبای شما متمایز می‌کند. بنابراین اینکه تصویر شما بی‌همتا باشد و متفاوت از بقیه تصاویر موجود، بسیار مهم بوده و نکته ایست که تمام شرکتها و کمپانی‌ها درگیر آن هستند.
 • داشتن یک لوگو برای برند باعث متمایز کردن ما از دیگران می شود.
 • باعث برقراری سریع و راحت بین مخاطبان کسب و کار و تجارت می شود.
 • ذهن مخاطب را به خود جلب می نماید.
 • لوگو به خودی خود باعث تبلیغ کسب و کار ما می شود.
 • به کار بردن رنگ مناسب برای لوگو باعث جلب توجه مخاطب نسبت به برند ما می شود.
لوگو علیرضا آقائی

منظور از لوگو ترکیبی چیست ؟

لوگو ترکیبی یا همان نماد ترکیبی از دو عامل متن و نماد می باشد که ترکیب هر دو باهم را لوگو ترکیبی می گویند که هم نماد را به بیننده نشان می دهد هم با دیدن آن میتوان با ترکیب متن فهمید که نماد نشانگر چیست یا چه چیزی تبدیل به لوگو شده است.

تفاوت بین لوگو، تایپوگرافی و لوگو تایپ

1. لوگو یا نماد همان که در آن تنها از تصاویر و نمادها برای معرفی خدمات و جزئیات برند بکار میرود و از کلمه استفاده نمی شود. مثل اثر انگشت مشخصات صاحبانشان را یدک می کشند و به دنیا معرفی می کنند. حالا چرا مثل اثر انگشت! از هر لوگو باید یک مورد در دنیا باشد، به طوری که اگر لوگوی طراحی شده مشابه لوگو برندهای موجود باشد، مالکان آنها می توانند شکایت کنند، پس سعی کنید ایده ها و خلاقیت خود را در طراحی لوگو حرفه ای بکار بگیرید تا طرحی جدید خلق نمایید.

2. تایپوگرافی هنر و فن حروف چینی برای رسیدن به یک زبان تصویری است. هنری است که در آن طراح تلاش میکند با تغییر عناصر متن ، مثل اندازه، فاصله خطوط، فاصله حروف، شکل حروف، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان تصویری برای تایپ به وجود آورد. تایپوگرافی در مواردی مثل طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی مالتی مدیا، امور هنری، ساخت تیراژ فیلم و … بیشتر کاربرد دارد.

3. لوگوتایپ به عنوان مثال زمانی که ما برای طراحی لوگو(نماد) از تایپوگرافی استفاده میکنیم با مفهوم جدیدتری به نام لوگو تایپ مواجه می شویم. در واقع به لوگویی که در طراحی آن از حروف یا نام شرکت یا تجارت استفاده شده باشد لوگوتایپ گفته میشود. لوگو تایپ یکی از تخصصی ترین و محبوب ترین شاخه های طراحی گرافیک به شمار میرود.

تفاوت لوگو با تایپوگرافی و لوگوتایپ

چرا رنگ ها در طراحی لوگو یا آرم مهم هستند ؟

زمانی که هویت و مشخصات یک برند را بررسی می نمایید باید تمام ابعاد و زوایای طرح خود را نیز در نظر بگیرید. بیشتر مواقع رنگ ها نسبت به هویت کسب و کار متفاوت می باشند زیرا باید در انتخاب رنگ به نسبت کسب و کار خود توجه نمایید، هر رنگی مفهوم و معنی خاص خود را دارد و می تواند تفاوتی جزئی اما مهم در پیغام شما ایجاد کند.

مفهوم رنگ ها در طراحی :
 • آبی: حرفه‌ای – وابسته به پزشکی – آرام – قابل اعتماد
 • قرمز: پر انرژی – جسور
 • سبز: رشد – ارگانیک – منظم
 • سفید: ساده – تمیز – خالص
 • نارنجی: خلاق – دوستانه – باطرافت
 • زرد: آفتابی – مبتکر – خوش‌بینی
 • بنفش: روحانی – دانا – مهیج
 • سیاه: اطمینان‌بخش – پر قدرت
 • قهوه‌ای: روستایی – تاریخی – ثبات
 • صورتی: مفرح
راهنمایی و مشاوره
طراحی لوگو و تایپوگرافی و تاثیر آن در کسب و کار!

پونیما یک دپارتمان طراحان گرافیک دارد که با تخصص و هنر گرافیکی می توانند تمامی طرح های شما را اجرا نمایند و یا با طرح های خود باعث جذب مشتری و جلب توجه مخاطبان شما شوند که این یک اصل اساسی در این زمان است که باید با طراحی لوگو مدرن از رقبای خود پیشی گرفته و به اهداف خود دست یابید.

امروزه چیزی که مردم را سمت خود میکشد نحوه طراحی و گرافیک بصری خوب است چون رقابت به حدی رسیده که دیگر همه در کسب و کار خود به اون توانایی رسیده اند فقط نحوه به نمایش گذاشتن و طرح ظاهری است که از هم متمایزتر می نماید پس اگر دنبال طراحی لوگو و تایپو گرافی مدرن هستید حتما با ما از بخش مشاوره در تماس باشید.

تماس با ما