محتوای پست ....

1398/9/12
 • 8 راه برای ساخت تایپو گرافی مناسب چیست؟ چگونه میتوانیم تایپو گرافی مناسب طراحی کنیم؟  نکات مهم در تایپوگرافی

  دانستن قوانین زیر میتواند باعث ایجاد تایپو گرافی تاثیر گذار و جذاب گردد بیایید شروع کنیم با رعایت موارد زیر میتوانید تایپوگرافی عالی و تاثیر گذار داشته باشید.

  • اصول کار را فرابگیرید

  در مرحله اول برای داشتن تایپو گرافی عالی باید هنر کمی را فرا بگیرید در صورت نداشتن اطلاعات در مورد تایپوگرافی چنین قفرض می شود که طرح باید یک نظم  مشخص داشته باشد اگر بتواند خروف الفبا را بدست آورید در اینصورت نیمی از راه را سپری کرده اید مورد دیگر که مانده این است که بتوانید از لحاظ کمی آن را تغییر دهید و یک فونت مناسب داشته باشید ، تایپو گرافی کمی پیچیده می باشد و علم آن شبیه هنر است برای درک آن باید ذوق هنری داشت.

  آناتومی یک متن شامل کلمات خاص با اندازه مناسب و استاندارد های رایج می باشد که باید شاخته شوند و مورد توجه قرار بگیرند.

  همان گونه که شما با شکستن قانون در طراحی میتوانید منجر به خلق اثری جدید و جذاب شوید در طراحی لوگو و تایپوگرافی نیز چنین می باشد و باید محدودیت ها را برداشت.

  • مشاهده کرنینگ

  این مطالب به معنی بررسی تمام موارد تایپوگرافی نیست و در بعضی از جاها از کلمات اختصاصی استفاده شده که شما باید معنای آنها را بدانید مثلا  kerning  موردی است که کعمولا در بین تمام طراحان نادیده گرفته می شود و نباید چنین اتفاقی افتد.

  کرنینگ (Kerning) چیست؟

  به تنظیم فاصله بین حروف وکلمات در فونت Kerning گفته می شود. دقت کنید که این یک مورد جدا نسبت به ردیابی می باشد که باید فاصله بین تمام حروف را تنظیم کنیدو

  شاید شما نیز جزء کسانی هستید که فکر می کنید با برنامه Adobe Illustrator اکثر مشکلات حل خواهد شد ولی واقعا چنین می باشد؟ آیا در طرح های شما مشکلی وجود ندارد؟

  در برخی مواقع مشکلات در ریز ترین عنصر ها می باشند که باید حل شوند اگر کمی دقت کنید متوجه خواهد شد که بزرگترین حرف “D” در تصویر بالا با بقیه حروف فرق دارد.

  در اکثر قلم ها به طور پیش فرض مثلا serifs ، حروف دارای فاصله نامه های متناقض

  می باشند این مشکل بزرگی در یک پاراگراف نمی باشد ولی وقتی در ساخت لوگو از چند حروف استفاده ی شود در اینصورت کل زیبایی طرح بهم خواهد ریخت.

  مشکلات مربوط به Kerning در فونت های وجود در وب و CSS کمی پیچیده می باشد.

  ولی اگر شما به عنوان طراح متن ها را در Illustrator یا Photoshop ایجاد کنید در این حالت مشکلات احتمالی به احتی قابل حل هستند.

  برای این کار میتواند با قرار ددن مکان نما در بین دو کاراکتر و یا استفاده از (PC = alt)

  به همراه کلید های چپ و راست ، میتوانید تمام موارد را حل کنید.

  فقط سعی کنید این فضا خالی بین کلمات با هم مطابق باشند.

  • بایداز ارتباط فونت مطلع شوید.

  به هیچ عنوان نباید فونت را به صورت دلخواه انتخاب نمایید اگر دنبال فونت زیبایی در کتابخانه هستید احتمال پیدا کردن فونتی زیبا ، کاهش پیدا خواهد کرد هر فونتی دارای روانشاسی خاصی می باشد مثال زیر را در نظر بگیرید

  اگر متوجه این موضوع شدید که این انتخاب فونت ، ضعیف می باشد دلیل این می باشد که

  کلمات بین شخصیت بصری انتخاب فونت نوشته شده است.

  معمولا هر فونت میتواند ویژگی های خاصی را در سطح آگاه و ناخود آگاه بوجود آورد.

  در واقع ارتباط بین جنس و دوران مطرح است.

  دقت کنید که چطوردو فونت اول با هم یک ارتباط خاص دارند و در فونت بعدی به همین شکل از لحاظ ویژگی های جنسیت قوی می باشند معولا فونتهای بولد با لبه های سخت نشان

  دهنده قدرت و مردانگی هستند در حالی که فونت های ظریف و نازک بیانگر حالات و روحیان دخترانه می باشند.

  • قابلیت تراز کردن

  ایجا تراز در تایپو گرافی بسیار مهم می باشد بنا به دلایلی افرادی جزء طراحان ، تمایل به هماهنگ کردن مرکز همه چیز را دارند چون ما در تمام مراحل زندگی این را یاد گرفته ایم که در مرکز قرار گرفتن بیانگر تعادل می باشد و بهتر است ولی هماهنگی مرکزین باعث سختی در خوانایی مطلب می شود و باید این مورد به صورت انتخابی مورد استفاده قرار بگیرد.

  در پارا گراف بالا متن به صورت چپ چین بوده در واقع این چگونگی استفاده ازخواندن می باشد چون معمولا این فرمت را در انواع کتاب ها، مقالات  و... مشاهده می کنیم

  خواندن پاراگرافهای محور مرکزی به دلیل نداشتن لبه های سخت بسیار دشوار می باشد چون هیچ ابدا و انتهایی برای پارا گراف وجود ندارد و چشم ها معمولا به دنبال تنظیم خط جدید می باشند.

  این نکته بسیار ظریفی می باشد که موضوع بسیار مهمی می باشد.

  این بدان معنا نمی باشد که شما باید از هماهنگی چپ در نوشته ها پیروی کنید ، شما باید همشه به سوال چقدر خوانایی مهم است پاسخ واضحی داشته باشید تا بتواند مناسب ترین مورد را پیدا کنید.

   مورد دیگری که باید به آن دقت کنید تلفیق کردن هماهنگی ها می باشد .

  • همیشه یک فونت ثانویه خوب داشته باشید

   پس از انتخاب متن اولیه ، مرحله بعدی فونت ثانویه می باشد

  در تصویر بالا چند مشکل وجود دارد فونت اولیه بسیار ضعیف می باشد و باید از این چنین فونت هایی استفاده نکنیم

  • بحث اندازه

  من در 5 سال گذشته تعداد زیادی تبلیغات را طراحی کرده ام  ، موردی که باید به آن دقت کنید این می باشد که عنوانها باید خیلی سریع  توجه مخطب را به خود جلب کند .

  اولین عنوان احتیاج دارد تا هر کلمه خوانده شود تا حس پیا به خوبی به مخاطب انتقال شود

  دقت کنید که اندازه ، عرض و رنگ باعث تاکید و تاثیر گذاری بیشتر پیام می شود مثلا کلمه  “می تواند” به همان اندازه بصری به عنوان کلمه “برنده” مهم می باشد.

  عنان دوم  قوی تر می باشد حتی اگر اتقال دهنده همان پیام باشد من گفتم که کلمات مهم نمی باشند مهم رمموضوع این می بشد که مخاطب باید مایل به گگذراندن وقت خواندن مطلب باشد پس باید مخاطب را مجبور به خواندن عناوین اصلی کنید.

  • از تایپوگرافی به عنوان هنر استفاده نمایید

  متوقف کردن تفکر تایپوگرافی به عنوان سرفصل های ساده و کپی بدن و شروع به فکر کردن به آن به عنوان یک عنصر طراحی. چاپگرها دقیقا طراحی شده اند و بنابراین دارای زیبایی شناسی هستند که می توانند یک دارایی ارزشمند برای زرادخانه طراحی شما باشند. این البته فراتر از ساخت چهره با حروف است. اگر می خواهید طرح طراحی تایپوگرافی ایجاد کنید، فکر کنید چگونه می توانید نوع جذاب را به عنوان قهرمان ترکیب کنید.

  همچنین، هرگز احساس نمی کنید که اگر با ساختار فونت های موجود محدودیت داشته باشید. اشکال فونت را با توجه به نیازهای شما گسترش دهید. سعی کنید با اضافه کردن swirls، texture، blotches، spats، و هر چیز دیگری که می توانید فکر کنید تا ظاهر نوع را افزایش دهید.

  • باید منبع الهام بخشی داشته باشید

   مناسب ترین روش برای ایجاد تایپو گرافی مناسب ، پیدا کردن و مطالعه نمونه های موجود می باشد

   

  پونیما ۳۹۷ بازدید

پست های مرتبط