محتوای پست ....

1398/9/7
 • 24 روش خلاقانه برای طراحی پوستر چیست؟

  برای طراحی پوستر چه باید کرد؟ چطور پوستر درست کنیم؟ چطور پوستر طراحی کنیم؟

  طراحی پوستر از بهترین روش های تبلیغاتی می باشد که در طراحی پوستر باید خلاقیت داشته باشیم اگر بتوانیم طرح های قوی ارائه کنیم در اینصورت بازدهی بالایی خواهد داشت و تاثیر زیادی روی مخاطب می گذارد.

  با مشاهده برخی از پوسترها احساس هیجان به مخاطبان دست می دهد و باعث افزایش ضربان قلب مخاطبان می شود مثل پوسترهای تبلیغاتی و ... متاسفانه برخی از پوسترها ارائه دهنده مطلب خاصی نمی باشند و فقط ارجاع دهنده می باشند.

  پس نوع طرح های پوستر حرف اول را درجلب توجه مخاطبان به عهده دارد که باید در طراحی پوستر دقت زیادی شود .

  فرقی نمی کند که کاتالوگ ، بروشور و یا پوستر طراحی کنید شما باید قادر به مچ کردن و ایجاد تناسب وهماهنگی بین متن، تصویر و لوگو باشید در صورت رسیدن به این هماهنگی میتوانید بگویید که یک پوستر قوی طراحی کرده اید.

  مهم ترین و ابتدایی ترین بخش داشتن اطلاعات کافی در ابطه با مخاطبان و محصولات می باشد در واقع مرحله پرداختن به ظاهر می باشد که باید به نوع رنگ، فونت استفاده شده و طرح دقت کافی شود ، شما برای اینکه بتوانبد تشخیص دهید چه طرحی را باید طراحی کنید باید بتوانید به سوال "میخواهید از مخاطبان چه واکنشی دریافت کنید؟" ، "آیا میخواهید مخاطبان را هیجان زده کنید؟" و یا "میخواهید مخاطبان به فکر فرو روند؟"و هزاران سوال دیگر، که در صورت مشخص شدن پاسخ میتوانید ذهنیت روشنی نسبت به موضوع داشته باشید و مناسب ترین طرح را برای پوستر انتخاب کنید.

  هدف گروه پونیما ارائه 24 روش مفید و کاربردی برای طراحی پوستر می باشد تا بتوانند کاربران را در رسیدن به هدفشان یاری کند.

  1. باید رنگ پوستر تبلیغاتی بتواند در مخاطب انرژی ایجاد کند

  نوع رنگ انتخاب شده مهم ترین و اصلی ترین بخش در طراحی پوستر می باشد رنگ انتخاب شده باید بتواند باعث ایجاد شور و شوق در مخاطب شود و باید انقد جذاب باشد که مخاطب نتواند چشم خود را از پوستر بگیرد و متحیر از مشاهده طرحی جذاب و خاص با رنگ فوق العاده زیبا باشد در انتخاب رنگ ها هیچ محدودیتی وجود ندارد و این کاملا به طراح بستگی دارد که چه طرحی با چه رنگ هایی خلق کند تا باعث ایجاد حس خوشایند در مخاطبان گردد.

  مثلا نوع پوستر استفاده شده در فستیوال موسیقی ساوانا طوری طراحی شده بود که مخاطب با مشاهده آن متوجه برگزاری کنسرت در محیط باز می شود چون از رنگ های بهاری زیبا درآن استفاده شده است.

  1. رنگ در پوستر تبلیغاتی

  روش دیگر استفاده از قطعه های رنگی می باشد (یعنی رنگ ها مختلف با هم ادغام نشده باشند و دارای مرز باشند ) برای انجا این کار باید از دو مورد مطمئن باشید.

  مورد اول اینکه رنگ هایی که در کنار هم استفاده میکنید باید هماهنگی داشته باشند و مورد دوم اینکه ترکیب این رنگ ها باید باعث جلب توجه مخاطبان شود.

  روش خلاقانه دیگری وجود دارد که استفاده از رنگ های محدود در پوستر می باشد مثلا در پوستر زیر میتوانید ببینید که با ترکیب رنگ های محدود چه طرح فوق العاده جذابی خلق کرده است.

  روش دیگر استفاده از رنگ های متضاد در پوستر می باشد

  توصیه ما این است که برای تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطبان باید با روانشناسی رنگ ها آشنایی داشته باشید تا بتوانید به راحتی مناسب ترین رنگ را انتخاب کنید.

  بنطرتان نوع رنگ موجود در کارت ویزیت و یا پوستر انتقال دهنده چه مفهومی می باشد؟

  2. تایپوگرافی در پوستر تبلیغاتی

  به یاد داشته باشید که با استفاده از فونت های متفاوت پیام پوستر تبلیغاتی را زمین تا اسمان می توانید عوض کنید مثلا میتوانید برای نشان دادن جدیت در کار از فونتهایBold   استفاده کنید و یا برای نشان دادن ظرافت از فونت ایتالیک استفاده نمایید و همچنین برای نشان دادن سرگرمی از فونتهای غیر رسمی و زیبا استفاده نمایید.

  حد اقل از دو فونت جدا برای نوشتن متن اصلی و عنوان پوستر استفاده نمایید

  3. وجود سلسله مراتب بصری برای پوستر تبلیغاتی از اهمیت بالایی برخوردار است

  یک پوستر خوب باید بتواند در همان نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب کند و مخاطب امکان خواندن سریع مطلب را در کوتاه ترین زمان داشته باشد برای اینکار باید مطالب را از لحاظ اهمیت دسته بندی کنید و بر حسب اهمیتشان بچینید و در صورت داشتن مطالب کوتاه می توانید از تصایر برجسته و ساده استفاده نمایید .

  4. لزوم استفاده ازنگاتیو در پوستر تبلیغاتی

  خلق تصویر جدید با استفاده از تصاویر دیگر کاری مشابه با جادو کردن می باشد و میتواند باعث هیجان زده شدن مخاطب شود مثلا در پوستر ملبورن با استفاده از چنگال اقدام به طراحی شیشه شراب شده است.

  از مهم ترین روش ها در طراحی نگاتیو این می باشد که دور ناحیه ای که میخواهیم جلب توجه کند را از نگاتیو(محدوده ای که در آن چیزی چاپ نمی شود مثل چنگال در تصویر زیر) پر کنیم انجام این کار باعث جلب توجه مخاطب در کوتاه ترین زمان می شود.

  سعی کنید متن را در فضای باز نگاتیو جای گذاری کنید و از پر کردن آن اجتناب کنید.

  5. رعایت گزیده گویی و اجتناب از متون بلند در پوستر

  در اکثرمواقع گزیده گویی باعث جلب توجه مشتری می گردد و میتواند تاثیر گذارتر باشد استفاده از کلمه کلیدی یا یک تصویرساده اکثر مواقع میتواند از مطالب طولانی ، گویا تر باشد و ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کند شما باید سادگی را رعایت کنید چون شلوغی در طراحی باعث گم شدن مفهوم اصلی طراحی پوستر می گردد هیچ وقت برای پر کردن حجم اقدام به استفاده از تصاویر و یا متون اضافه نکنید.

  6. باید یک کانون توجه در پوستر داشته باشیم

  برای اینکه اهمیت متن را چندین برابر کنید سعی کنید در خارج و یا داخل آن از تصاویر استفاده کنید مثلا در پوستر طراحی شده برای تئاتر ملی چایلوت از صورت یک زن استفده کرده اند که باعث ایجاد هیجان در مخاطب می شود.

  7. از اشکال هندسی در پوستر ها استفاده کنید

  ادغام چند شکل هندسی میتواند باعث خلق شکل دیگری شود باید یک ترکیب زیبا بسازید و توجه مخاطب را به آن سمت سوق دهید استفاده کردن از اشکال هندسی کاری بسیار هوشمندانه و تاثیر گذار در طراحی می باشد.

  8.در خلق ترکیب ها ، هوشمند باشید

  این شما هستید که مشخص می کنید مخاطب چگونه پوستر را مطالعه کند شما باید به سبک هنرمندانه ای متن و تصویر را با هم تلفیق کنید و یک طرحی ناب خلق کنید خلاقیت و داشتن ایده های خاص حرف اول را در طراحی می زند.

  مثلا در پوستر تبلیغاتی فستیوال مالاگا ، طراح به خوبی توانسته است تلفیق بین متن و تصویر را انجام دهد به طوری که توجه مخاطبان به سمت راست وستر می باشد وکانون توجه ، سمت راست پوستر می باشد.

  9.باید کار با لایه ها را در طراحی پوستر بلد باشید

  در صورت استفاده از عکس ها  کلمات و رنگ ها در لایه های مختلف میتوانید باعث ایجاد عمق در تصویر نهایی شوید پوستر زیرمربوط به فستیوال کشت و زر می باشد که در این پوستر زندگی شهری و روستایی نشان داده شده است .

  در پوستر ولنتاین زیر نیز با استفاده از سایه باعث ایجاد طح سع بعدی عمیق و جذاب شده است هم چنین نوع قرار گرفتن متن ها و تصاویر درامتداد هم باعث هوشمندی طراح شده است.

  10.با تاکید روی اجرا می توانید انرژی را به مخاطب انتقال دهید

  در صورت استفاده از تصاویر و فونت ها می توانید باعث ایجاد تاثیر زیادی در مخاطب شوید این کار باعث انتقال پیام ،همراه با احساسات و انرژی خواهد شد این کار باعث درگیری پیام با احساسات مخاطب می شود و دربعضی مواقع استفاده از کلمات کم تاثیر بسزایی دارد.

  11.از زوایای مختلفی استفاده کنید

  استفاده از زوایای متفاوت میتواند باعث هیجان انگیز شدن پوستر شود برای اینکه زاویه نگاه به تصاویر را تغییر دهید همیشه متفاوت بودن باعث جلب توجه می شود از زوایای مختلفی عکس تهیه کنید همیشه زندگی روی خط راست و تک بعدی نیست سعی کنید خلاقانه عمل کنید ، همیشه متن ها را ساده ننویسید مثلا در بعضی مواقع متنها را قطره ای یا دایره ای شکل کنید همان طورکه گفته شد همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد.

  12.شوخی طبعی را حفظ کنید

  درست است که هدف از طراحی پوستر جدی بوده ولی این به معنی استفاده نکردن از شوخی نمی باشد بازی با کلمات را یاد بگیرید و تصورات غیرقابل پیش بینی داشته باشید و در حین حفظ جدید سعی کنید در نکات ریزی شوخ طبعی را نمایان کنید.

  13.تناسب را در طراحی پوستر رعایت کنید

  استفاده از رنگ، گرافیک و متن باید همگی با هم تناسب داشته باشند و در یک طرف بار سنگینی اعمال نشود استفاده کردن از تقارن، محور و تکرار باعث ایجاد تناسب برای چشم ها می شود مثلا استفاده از متن طولانی و یا فقط استفاده از تصاویر زیاد ، کاری اشتباه بوده و باعث بهم ریختی تناسب می شود شما برای داشتن طرحی قوی باید به تمام جوانب کار دقت کنید.

  14.اعتبار بخشی به پوسترها

  استفاده کردن ازتصاویر جذاب میتواند باعث انتقال راحت پیغام شود تصویر باعث اعتبار بخشی به مطالب می شود چون باعث واقعی جلوه داده شدن مطلب می شود و تا حدی کیفیت را بالا می برد.

  15 . اعتبار بخشی به پوسترها

  استفاده کردن ازتصاویر جذاب میتواند باعث انتقال راحت پیغام شود تصویر باعث اعتبار بخشی به مطالب می شود چون باعث واقعی جلوه داده شدن مطلب می شود و تا حدی کیفیت را بالا می برد.

  16. در تصویر سازی پوستر ها خلاقانه عمل کنید

  همیشه یک عکاس خوب بودن و تهیه یک تصویر با کیفیت لزوما همیشه نیاز شما را رفع نمی کند این را به یاد داشته باشید که مهیاء کردن یک تصویر خلاقانه و جذاب بسیار کارآمد تر می باشد و شما می توانید با خلاقیت یک کاراکتر خلق کنید که تصویر سازی می تواند مسطح و یا دارای لایه و عمق باشد. .

  17. در طراحی از روش ها وایده های تکراری استفاده نکنید(طراحی غیر معمول یا نامرسوم)

  سعی کنید از فونت های غیرمعمول استفاده کنید کنارهم قرار دادن تصاویر متضاد میتواند باعث جلب توجه بیشتر کاربران گردد مثلا در پوستر ، فستیوال بولوگنا چنین اتفاقی افتاده است در نگاه اول ویالون به چشم می خورد ولی در واقع یک مرد پاپیون می زند

  18. تمام عناصر باید در یک سو باشند

  برای این کار باید این را در نظر بگیرید که مخاطب به چه ترتیبی میخواهد مطالب پوستر را مطالعه کند در مرحله بعد برای رسیدن به این هدف میتوانید با ترکیب رنگ ها، خطوط و ابعاد مختلف این مسیر مشخص را ایجاد کنید .

  درپوستر مربوط به فستیوال سالیدا ، چنین اتفاقی افتاده است یعنی مخاطب مسیر خواندن مطلب را به صورت ترتیبی طی می کند.

  19. اطلاعات باید متراکم و خوانا باشند

  خوانا بودن به این معنی نیست که مخاطب بتواند تمام مطالب را مطالعه کند هدف صلی متوجه شدن مفهوم تبلیغ توسط کاربر می باشد و از قابل فهم بون پوستر از فاصله طولانی مطمعن شوید .

  20. به فرمت پوستر دقت کنید

  لزومی ندارد که تمام پوستر های تبلیغاتی دارای دیزاین و اندازه یکسانی باشند شما میتوانید بسته به نیاز خود فرم پوستر را تغییر دهید یعنی لزومی ندارد همیشه پوستر ها عمودی باشند در برخی مواقع پوستر افقی و یا دایره ای میتواند جذاب تر بنظر بیاید.

  21. باید بتوانید احساسات مخاطبان را به چالش بکشید

  این تصور اشتباه را که در صورت داشتن طرحی شلوغ  و یا استفاده از چند تصویر و یا کلمات طولانی میتواند باعث به چالش کشیدن مخاطب شوید را دور بیندازید شما با استفاده از یک تصویر جذاب و با مفهوم و یا حتی یک کلمه می توانید احساسات مخاطب را به چالش بکشید در صورت به چالش کشیده شدن احساسات ، مخاطب نیاز به کسب اطلاعات ، می کند و این عامل باعث مطالعه تمام موارد در پوستر می گردد دانستن نکات روانشناسی کلیدی میتواند بسیار کارآمد باشد .

  22. از قالبی یکسان استفاده کنید

  در صورت داشتن بیش از یک رویداد و یا یک محصول باید پوسترهای متفاوتی را طراحی کنید که در اینصورت بهتر است از قالب یکسانی استفاده کنید ، قالب یکسان به این معنی نیست که همه پوستر ها کپی باشند و متن ها تغییر پیدا کند منظور از قالب یکسان داشتن فرم و یا سبک طراحی مشابه می باشد با سازماندهی متفاوت یعنی  مشاهده پوستر دوم و سوم باید شما را به فکر پوستر قبلی بندازد .

  در واقع هر کدام از پوستر ها باید به صورت جدا دارای معانی متفاوتی باشند ولی وقتی در کنار هم قرار می گیرند باید معنایی یکسان داشته و همسو وهم جهت با هم باشند .

  23. مخاطبان را در نظر بگیرید

  شما در صورت شناختن صحیح خریدار می توانید فروشنده خوبی باشید اگر طرح شما مطابق با سلیقه و یا فرهنگ و عادت مخاطب نباشد در اینصورت نخواهید توانست توجه کاربران را جلب کنید .

  24. با تضاد ، علاقه ایجاد کنید

  به روش های مختلف می تواند تضاد ایجاد کنید مثلا از رنگ های متضاد استفاده نمایید مثل قرمز و آبی و یا استفاده از سفید و سیاه چطور است؟ حتی استفاده از فونت هایی با سایزهای بزرگ و گوچک نیز می تواند باعث ایجاد تضاد گردد از قواعد تکراری پیروی نکنیداز محددیت ها بیرون بیایید ، قابل پیش بینی نباشید عناصری را که قابل گردآوری در یک جا نیستند را در کنر هم بیاورید همیشه خلاق باشید و طرح های خلاق و غیر تکراری ایجاد کنید چون در اینصورت خواهید توانست به موفقیت نزدیک شوید بار ها گفته ام و باز می گویم طراحی یعنی خلاقیت .

  دیگر مرحله اجراست

  دیگر شما اطلاعات کافی درمورد محصول ، خدمات و مخاطبان خود دارید اکنون باید سراغ تصاویر مناسب و متن هایی جذاب بگردید دیگر هیچ محدودیتی وجود ندارد فقط باید شروع به کار کنید و یک طرح خلاقانه و غیر عادی خلق کنید هدف اصلی جلب توجه مخاطبان و متحیر کردن آنها می باشد به همین سادگی .

   

   

  پونیما ۴۲۶ بازدید