محتوای پست ....

1398/6/21
 • ویژگی های پوستر چیست ؟ چه ویژگی هایی باید برای پوستر استفاده شود؟

  برای داشتن یک پوستر زیبا ،باید مواردی را در حین طراحی پوستر رعایت کنیم تا پوستر ها جذاب و مشتری پسند شوند. که گروه پونیما سعی کرده تا دسته ای از این ویژگی ها را برای شما آماده کند. و در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهد.

  هنگام طراحی پوستر هرچه مراحل کارمان بر طبق اصول باشد در اینصورت موفق به جلب توجه مشتری خواهیم شد. یک پوستر خوب باید در همان دید اول اصل و هدف طراحی پوستر را در ذهن ببینده متجلی کند. و مخاطب به راحتی بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

  طراح میتواند با استفاده از خلاقیت و بکار بردن ایده های جدید ،در کنار رعایت قواعد و اصول طراحی پوستری ایده آل را خلق کند.

  گام اول: رعایت سادگی

  هرچه پوستر ساده تر باشد سرعت انتقال مفهوم طراحی به  مخاطب، به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد. استفاده از طرح ها پیچیده و گنگ میتواند باعث سردرگمی مخاطب و دور شدن از اصل مفهوم طراحی شود.

  گام دوم: واضحیت

  واضحیت یعنی در نگاه اول به پوستر بتوانیم معنای کلی آن را درک کنیم. در واقع چهارچوب پوستر نباید دور از موضوع آن باشد. باید بتوانید به طور مستقیم و بدون واسطه با آن ارتباط برقرار کنید و پیچیده و نامفهوم نباشد.

  گام سوم: استفاده از رنگها جذاب

  برای جلب توجه کردن باید ویژگی های جذابیت را دارا باشد. یکی از علل جذابیت در پوستر استفاده از رنگ ها مناسب است. طراح باید با در نظر گرفتن موضوع طراحی از رنگهایی که میتواند باعث زیبا تر و خاص تر دیده شدن پوستر می شود استفاده کند.

  گام چهار: چهارچوب مناسب در پوستر

  قبل از شروع به کار طراحی ابتدا باید چهارچوب مناسب برای آن در نظر بگیریم. استفاده از چهارچوب عمودی به معنای ، مفهوم خبری است یعنی هر چه چهارچوب باریکتر باشد باعث انتقال مفهوم خبری تند و تیز به مخاطب می شود. به معنای ساده تر برای انتقال خبر های مهم و رسمی از کادر عمودی استفاده می شود. استفاده از چهارچوب افقی در مواردی به کار می رود که عجله ای برای نتقل پیام نباشد یعنی مفهوم پیام مطابق با آرامش و بدور از رسمیت باشد. مثل خبر هایی مرتبط با هنر، طبیعت و... .

  و استفاده از چهارچوب مربع گونه در مواردی مثل صلح و آشتی مناسب است.

  گام پنجم: ادغام

  نوع و محل قراگیری  مناسب عنصر ها در چهارچوب نیاز به واقف بودن طراح به پوزیشن مناسب است.

  پوزیشن یا کمپوزسیون به معنای قرار دادن به جا و مناسب عناصر در چهارجوب به طوری که یک طرح منسجم را ایجاد کند و حس مناسبی را به بیننده انتقال دهد. استفاده از رنگهایی که با هم متناسب هستند در کنار بکارگیری روانشناسی رنگها شما را به خلق اثری جذاب و زیبا سوق خواهد داد.

  اگر کسی با رنگ ها آشنایی نداشته باشد نمیتواند طراح خوبی شود. انتخاب رنگ ها مناسب در طراحی خیلی حائز اهمیت است. چیزی که معمولا تازه کار ها به آن توجه نمی کنند ولی از دید حرفه ای ها دور نمی ماند این است که پوستر در چه مکانی و در دید چه کسانی قرار خواهد گرفت. و مکان دارای چه رنگ هایی و چه دیزاینی است. تمام این عوامل در انتخاب رنگ ها مناسب دخیل هستند.

   

  گام ششم: هماهنگی بین اجزا

  داشتن وحدت و هماهنگی بین عناصر به طوری که بتواند طرح جامعی را ایجاد کنند.

  یک پوستر خوب دارای چیدمان استاندارد و مناسبی است. هر موضوع چیدمان مختص خود را دارد. مثلا در فیلم های کلاسیک از رنگ های خاکستری استفاده می شود چون باعث ایجاد حس خوبی در مخاطب می شود.

  گام هفتم: خلاقیت

  به معنای استفاده از طرح های خاص و جدید به طوری که در عین انتقال مفهوم باعث حس هیجان در مخاطب شود. این باعث جذابیت و ماندگاری در ذهن مخاطب خواهد شد.

   

  گام هشتم:خوانایی در پوستر های نوشتاری

  اگر پوستر ما از لحاظ چهارچوب دارای طرح نوشتاری است. استفاده از نوع جلوه به خصوص دارای اهمیت نیست . بلکه نداشتن غلط املایی و قابلیت خوانا بودن برای مخاطب حائز اهمیت است.

  گام نهم :اجرای مناسب در پوستر

  معنای اجرای مناسب یعنی به دور از ضعف و خطا لودن طرح نهایی است. و طرح پوستر به طوری مناسب و به جا ایفا شده باشد. میتوان گفت بعد از جذابیت ، اجرای مناسب  مهم ترین قسمت است. صاحب ایده ، خود طراح است و بسیار حائز اهمیت است که اجرا و خلق آن نیز به عهده خود طراح باشد. ولی این امکان وجود دارد که مسئولیت اجرا به عهده کسی دیگر محول شود. بحث خلاقیت و پیدا کرده ایده ناب و خاص مهم ترین بخش در طراحی پوستر محسوب می شود. به یاد داشته باشید که پوستری که دارای ایده خاص نبوده و در عوض دارای اجرای مناسب است خیلی بهتر از پوستری می باشد که دارای ایده مناسب بوده ولی دارای اجرای مناسب نمی باشد. پس طراح باید به تمام تکنیک های طراحی مسلط باشد.

   

  گام دهم: نام گذاری مناسب در لایه بندی اصلی و فرعی

  انتخاب فونتی مناسب با موضوع طراحی و رنگ متناسب با آن ، و رعایت چیدمان در چهارچوب پوستر به گونه ای که به طرح اصلی آسیبی نزند و باعث بهبود آن شود را Layout یا حرف گذاری مناسب می گویند.

  پونیما ۲۸۹ بازدید