محتوای پست ....

1398/10/18
 • پوستر چیست؟

   عناصر تشکیل دهنده پوستر چیست؟ نکات مهم در رابطه با طراحی پوستر چیست؟ چه نکاتی را باید در طراحی پوستر رعایت کنیم؟ در چه زمینه هایی پوستر طراحی می شود؟سابقه طراحی پوستر چیست؟  

   

  پوستر(poster) یا همان دارکوب است که اسم های دیگری مثل آفیش یا پلاکات نیز دارد.

  پوسترها صفحات کاغذی در سایز بزرگ هستند که معمولا شامل نوشته،طرح و نقاشی می باشند. و معمولا بر روی دیوار و سایر سطوح نصب می گردند.

  همیشه لزومی ندارد که پوستر شامل متن و تصویر باشد، برخی مواقع تنها شامل یک طرح و یا فقط نوشته است.

  هدف اصلی طراحی و نصب پوستر، جلب توجه مردم در رابطه با موضوعی خاص می باشد.

  پوستر چیست؟

  عناصر تشکیل دهنده پوستر

  همه عنصرهای استفاده شده در پوستر می توانند در چهارچوب یک عکس استفاده شوند و معمولا این عکس ها دارای دو نوع صنعتی و تبلیغاتی هستند.

  عکس های صنعتی در پوستر ها

  به عکس های صنعتی، تصاویر مستقیم گفته می شود که معمولا شامل تصویر خود کالا و یا موضوع هستند.

  عکس های تبلیغاتی در پوستر ها

  در این نوع عکس ها عناصر و تصاویر به صورت غیر مستقیم استفاده می شوند در واقع انتقال مفهوم به صورت غیر مستقیم انجام می شود.

  انواع پوستر

  عناصر اصلی در طراحی پوستر چیست؟

   در حالت کلی پوستر از 3 عنصراصلی درست شده است.

  - رنگ

  - فونت

  - فرم

  تاثیر رنگ ها در پوستر ها چیست؟

  مهم ترین نکته در استفاده از رنگ ها در پوستر های مختلف آشنایی کامل با مفهوم رنگ ها می باشد، به دلیل اینکه پوستر ها وسیله تبلیغات هستند بنابراین انتخاب رنگ مناسب میتواند تاثیر بسزایی در تاثیر گذاری پوستر داشته باشد.

  بهتر است در طراحی پوستر از تعداد رنگ محدود استفاده نمایید، مثلا استفاده از 3 رنگ اصلی در پوستر مناسب ترین گزینه است، چون در غیر اینصورت باعث شلوغی طرح و دشوار انتقال مفهوم می گردد.

  به دلیل تاثیر مستقیم رنگ های گرم در بیوشیمی بدن معمولا در پوستر های مربوط به خوراکی بیشتراستفاده می شود.و رنگ های سرد بیشتر انتقال دهنده حس اعتماد به مخاطب می باشد.

  تاثیر فرم ها در پوستر های تبلیغاتی

  به اشکال هندسی به کار رفته در پوستر فرم گفته می شود.و هرچه میزان خلاقیت طرح بیشتر باشد باعث ماندگاری بیشتر طرح در ذهن مخاطب می شود.     

  تاثیر فونت ها در پوسترها

  انتخاب فونت مناسب باعث زیبایی چند برابر پوستر می شود و باید با موضوع پوستر تناسب داشته باشد. مثلا برای پوستر هایی که مربوط به موضوع های هنری است از فونت های نستلعیث یا فونت های زیبا استفاده شود و یا برای پوستر هایی که بیانگر موضوعات رسمی تر هستند از فونت های رسمی اشتفاده شود.

  چند نکته مهم در رابطه با طراحی پوستر

  طراحی پوستر تابع قانون و قاعده خاصی نیست، و خلاقیت و قوه تخیل طراح است که باعث خلق یک طرح خاص می شود. در واقع طراح با چینش هنرمندانه عکس، متن و فرم در کنار هم باعث ایجاد منظره ای دلنشین می گردد.

   این نکته مهم را به خاطر بسپارید که همیشه شلوغی طرح دلیل بر زیبایی آن نیست، و باید تمام جوانب کار را هنگام طراحی پوستر در نطر بگیریو و از دید مخاطب به قضیه نگاه کنیم.هر چه طرح نهایی شما ساده تر باشد باعث انتقال سریع مفهوم می گردد.

  پوستر

  موضوعات پوستر ها چیست؟ اکثرا برای چه موضوعاتی پوستر طراحی می شود؟

  معمولا پوسترها می توانند برای موضوعات مختلفی طراحی شوند. مثل:

  - پوستر های سیاسی

  - پوستر های آموزشی

  - پوستر مذهبی

  - پوستر تبلیغاتی

  - پوستر فرهنگی

  - پوستر فیلم

  - و غیره

  سابقه پوستر در ایران چقدر است؟

  اولین پوسترها در ایران با نصب اعلان های چاپ سنگی بر روی دیوار ها شروع شد. که در این پوسترها، مفهوم به وسیله واژه انتقال می یافت. و معمولا از خط نستعلیق استفاده می شد.

  اولین پوسترهایی که تصاویر در آنها استفاده شد موضوع مذهبی داشتند و نمونه هایی از آنها باقی است.150 سال قبل هنرمندان بنا به نیاز جامعه اقدام به طراحی تبلیغات دینی با استفاده از نقش و خطی زیبا می کردند.

  طراحی پوستر با اینفوگرامر چیست؟

  در این روش متخصصین با در نظر گرفتن نقاط قوت، نقاط ضعف و تعیین مسیر مشخصی برای مارکتینگ اقدام به طراحی می کنند.

  ویژگیهای یک پوستر خوب چیست؟

  1. یک پوستر خوب باعث به سرعت بتواند مفهوم را به مخاطب انتقال دهد.

  2. پوستر باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

  3. پوستر باید در بردارنده فرهنگ و هویت ملی باشد.

  4. محل قرارگیری پوستر بسیار مهم بوده و تمامی مردم، حتی افرادی که مشغول رانندگی هستند، باید بتوانند به راحتی پوستر را مشاهده کنند.

  مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که این هنر تجسمی باید انتقال دهنده مفهوم مشترک به تمام قشرجامعه باشد. داشتن جذابیت و متناسب بودن با موضوع از لحاظ روانی، در طراحی پوستر بسیار مهم می باشد.

  تاریخچه پوستر

  پوستر ها در دهه 90 مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفتند در واقع این دوران زمان شکوفایی و مشهوریت پوستر بود. از آن زمان تاکنون در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

  تاریخچه پوستر

  نتیجه‌گیری :

  این تصورغلط را که پوستر ها فقط برای نصب شده در محلی قرا می گیرند دور بندازید،

  همان طور که مشخص است هدف اصلی از طراحی و نصب پوستر تبلیغات و جذب مشتری بوده، و امروزه در بسیاری ازجنبه ها از پوستر استفاده می کنیم و میتوانیم آن را به جنبش فرهنگی تبدیل کنیم.

   مثلا:پوستر نور مشکی معمولا در جنبش فرهنگی در دهه 60 مورد استفاده قرار می گرفت و یا در قرن 20 پوستر های آلفونسو موچا روی کار آمدند و به صورت انبوه تولید شدند.در حال حاضر نیز از پوستر های برای تبلیغات و فروش کالا استفاده می شود.

  و شرکت های مختلفی ارائه دهنده خدمات گرافیکی می باشند که پونیما نیز با داشتن گروهی متخصص در زمینه برنامه نویسی و گرافیکی آماده ارائه خدمات و مشاوره به مشتریان عزیز می باشد.

   

   

  هدف پونیما ارائه بهترین راهکارهای کاربردی در رابطه با تمام مباحث گرافیک می باشد. و در این زمینه ایده های بسیار خاص و جالبی ارائه می دهد که برای علاقمندان به یادگیری و سفارش طراحی پوستر بسیار مفید و سودمند می باشد.

   

  پیشنهاد پونیما: طراحی پوستر

  پونیما ۴۲۰ بازدید