محتوای پست ....

1398/11/29
 • وبمستر (Web Master) کیست؟

  بزارید حدس بزنیم از جستجوی شما برای کلمه وبمستر "webmaster"

  شاید برایتان پیش آمده که در جایی از وب مستر صحبت شده و شما متوجه نشده اید که دقیقا منظورشان چیست البته وبمستر گوگل(کنسول گوگل) را با وبمستر(مدیر سایت) قاطی نکنیم چون در اینجا منظور ما شخص وبمستر میباشد نه ابزار گوگل.

  شاید مدتی است مدیر یک سایتی هستید یا مدیریت سایت خودتان را برعهده دارید از جمله طراحی سایت، تولید محتوا و بازاریابی ولی وظایف دقیق و اسم مستعار خودتون رو نمی دونید.

  یا می خواهید یک وب مستر شوید و توی پروژه های بزرگ و یا شرکت ها مدیریت کسب و کار و سایت را برعهده بگیرید.

  ما در این مقاله شما را با وبمستر و سوالات و وظایف وب مستر آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

   

  مدیر سایت یا همان وبمستر(webmaster) فردی که مسئولیت بازاریابی، فروش، توسعه امکانات سایت، مدیریت محتوا و امنیت سایت را به عهده می‌گیرد، وبمستر می گویند.

  مدیر وبسایت یا وبمستر

   

  سایت‌هایی که تازه راه اندازی شده اند یا مدیریت می شوند معمولا یک نفر به عنوان وبمستر تمامی کارها را به عهده گرفته و انجام می نماید ولی خب به تنهایی برای رقابت با سایت های بزرگ سخت و ناممکن است یعنی شخص باید بتواند برنامه نویسی، تولید محتوا، بازاریابی، نگهداری و امنیت سایت را برعهده گرفته و انجام دهد و مسئولیت 100% با خود باشد هرچند زمانبر باشد.

  ولی در سایت های بزرگ و پر رقابت وب مستر به عنوان گرداننده گروه و ناظر کیفی مدیریت اعضا و سایت را بر عهده می گیرد.

  از مهمترین ویژگی‌های وبمسترها این است که باید هرروز خودشان را بروز رسانی کنند و به جدیدترین ابزارهای حوزه دیجیتال مارکتینگ آشنا باشند و در صورت لزوم از آنها استفاده کنند و باید آن‌ قدر توانایی داشته باشند که در صورت عدم حضور یکی از اعضای گروه خودشان بتوانند به‌صورت کامل وظیفه آن شخص یا گروه را به عهده بگیرند.

   

  وبمستر کیست ؟

   

  وبمستر کیست و چه وظایفی دارد؟

  همانطور که در تعریف بالا گفتیم یک وبمستر Webmaster در واقع مدیر یک کسب و‌ کار یا تجارت آنلاین بوده و وظیفه‌ کنترل و هدایت آن را بر عهده می گیرد، با توجه به هویت و اندازه‌ی کار محدوده وظایف Webmaster نیز متفاوت خواهد بود، برای مثال در یک وبسایت نوپا، کنترل و مدیریت تمامی قسمت ها برعهده‌ ی یک شخص خواهد بود.

  از جمله وظایف وبمستر به ‌روز رسانی‌ های فنی سایت، سئو و بهینه سازی، آنالیز، تولید محتوا، مدیریت سرور و … است. ولی در کسب و کارهای آنلاین بزرگتر مسئولیت هر قسمت از کار برعهده‌ یک تیم یا شخص حرفه ای بوده و وبمستر وظیفه‌ی هدایت و مدیریت اعضا یا تیم ها بوده و کارها را کنترل می نماید و البته وبمستر استاد و آموزگار تیم می باشد.

   

  از وظایف وبمستر

   

  وظایف وبمستر :

  - بررسی و آنالیز کدهای برنامه نویسی و بهینه بودن کد های اسکریپت سایت.

  - بررسي و گرفتن بک لینک و تبلیغات از سایت های پر بازدید مرتبط برای سایت خود.

  - بررسي صفحات کم بازدید و پیدا کردن راه حل برای بهبود.

  - بررسی و صحت لینک های سایت و بالا بردن لینک کلیک کاربران.

  - بررسی محتوا که مهمترین و پرکاربرد ترین بخش برای جذب کاربران است.

  - بررسی زمان حضور کاربران و محتوای مورد نیاز و زمانبندی کردن برای ارسال محتوا در سایت.

  - طرح نظر سنجی در مورد UI و UX سایت مورد نظر و سرعت بارگزاری صفحات از کاربران.

  - بررسی و بهبود وضعیت سرور وب‌ سایت

  - ثبت سایت در موتور های جستجو(SEO Site)

   

  تخصص‌های مورد نیاز وبمستر چیست؟

  مهم نیست مدیریت یک سایت نوپا را برعهده بگیرید یا یک سایت بزرگ، به عنوان گرداننده یک کسب ‌و‌ کار لازم است تا حدی با تمام اتفاقاتی که در سایت رخ می‌دهد آشنا باشید، برخی از مهمترین تخصص های یک وبمستر عبارت است از :

  1. برنامه‌نویسی و اجرا

  2. سئو و بهینه سازی

  3. تولید محتوا بهینه و ارگانیک

  4. کنترل و بررسی سرور

  5. کار با ابزار های سئو و بهینه سازی

  6. تامین امنیت وبسایت

  7. دیجیتال مارکتینگ

  8. آنالیز سایت

  9. تحلیل و ایده پردازی

  10. بهبود تجربه‌ی کاربری

  به عنوان مدیر سایت یا کسب‌ و ‌کار اینترنتی باید علاوه بر موارد ذکر شده به برخی از موارد اخلاقی در سئو و کنترل اعضا و تلاش برای رسیدن به هدف مسمم بوده و تعهد به خرج دهید.

   

  تخصص های مورد نیاز وب مستر

   

  برای مدیریت یک کسب و کار کوچک باید مهارت های گفته شده را به تنهایی و با تلاش و بروز رسانی کردن اطلاعات خود بتوانید به راحتی مدیریت نمایید. ولی اگر به عنوان وبمستر در شرکت های بزرگ هستید باید توانایی مدیریت و نظارت بر کار اعضا را داشته و در صورت عدم حضور و یا کناره گیری اعضا بتوانید کسب و کار را به هدف خود برسانید.

   

  بنابراین حتی اگر خودتان انجام این موارد را در یک وبسایت بر عهده ندارید باز هم لازم است با آن‌ها آشنا باشید تا بتوانید به خوبی فعالیت سایر اعضای تیم را بررسی کنید، به‌عنوان مثال تا هنگامی که با برنامه‌نویسی آشنایی نداشته باشید نمی‌توانید به خوبی با تیم برنامه‌نویسی وبسایت ارتباط برقرار کرده و فعالیت آن‌ها را تحت نظر بگیرید.

   

  شغل وبمستری چگونه است ؟

  اگر مطالب بالا را با دقت بخوانید وظایف و معنی وب مستر را به خوبی درک میکنید و حالا بهتر است بدانید که به عنوان وب مستر آیا می توانید کسب و کار خود را راه اندازی کنید و یا وب مستر را به عنوان شغل خود انتخاب کنید یا نه ! این حرفه در حال حاشر با رشد کسب و کار های آنلاین و تجارت مارکتینگ یکی از پر درآمد ترین و کربردی ترین حرفه هاست و بدانید که برای این کار باید توانایی مدیریت یک سایت را داشته و با راه اندازی یک کسب و کار کوچک و یا همکاری با شرکت های دیگر خود را معرفی و از دانش خود کسب درآمد نمایید.

   

  شغل وبمستری

   

  راه اول : یک وبمستر می تواند به عنوان مسئول یا مدیر وبسایت در شرکت ها و سازمان های کوچک یا متوسط استخدام شود. درحال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و رشد تجارت آنلاین تقریبا کسب ‌و ‌کاری نیست که به سایت احتیاج نداشته باشد، بنابراین وبمستر می‌تواند به عنوان یک کارمند در مراکز مختلف استخدام شده و هدایت سایت را بر عهده بگیرد.

   

  راه دوم : می توانید در شرکت های بزرگ استخدام شده و موقعیت و شرایط کاری خود را مستحکم تر کرده و به عنوان مدیر اجرایی فعالیت خود را شروع کنید ولی برای این کار نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد زیرا وبمستر مسئولیت بزرگ و دشواری دارد ولی اگر تخصص و حرفه مورد نیاز را به دست آورده اید جای ترسی ندارد و می توانید با مدیریت اعضا و جذب تیم حرفه ای کار خود را به نحو احسن پیش ببرید.

   

  راه سوم : اگر امکانات و هزینه راه اندازی را دارید سعی کنید کسب و کار خود را راه اندازی کنید و خودتان تجارت خودتان را مدیریت کنید و به درآمد برسانید، زیرا ایده ها و حرفه های زیادی هست که هنوز به خوبی راه اندازی نشده و شما اگر یک وبمستر باشید بهتر میدانید که راه اندازی وبسایت چقدر پردرآمد می باشد. و حتما با هدف و تلاش امتحان کنید.

   

  مزایا و معایب شغل وبمستر :

  گفتن مزایا که راحت است ولی خب هیچ کسب و کاری نیست که معایب و مشکلات نداشته باشد وبمستری هم مزایا و معایب خودش را دارد.

   

  مزایا و معایب وبمستر

   

  از مهمترین معایب وبمستر میتوان موارد زیر را لحاظ کرد :

  - شغل پر استرس

  - بسیار زمانبر است

  - وقت و بی وقت باید کنترل شود

  - مدام باید رقبا را زیر نظر داشته باشید

   

  از مزایا داشتن شغل وبمستری :

  - هیجان انگیز

  - در آمد بالا و بی وقفه

  - همیشه آپدیت و بروز خواهید بود

  - پیدا کردن جایگاه در بین سایت های بزرگ

   

  نتیجه گیری :

  وبمستر یا همان مدیر وظیفه مدیریت و بهینه سازی سایت را دارد که باید توانایی برنامه نویسی، سئو سایت، پشتیبانی، تولید محتوا و هر آنچه که مربوط به مدیریت سایت می باشد را دارد که می تواند به تنهایی یک سایت را راه اندازی کند یا مدیر یک تیم باشد و آنها را مدیریت کند تا بتوانند یک سایت را راه اندازی کنند و رتبه و جایگاه خوبی به دست آورند. شغل پر استرس ولی پر در آمد و آینده دار است و باید مثل بقیه شغل ها زمان و هزینه برای آموزش و تخصص آن صرف کنید.

   

  بعد از این انتظار داریم شما بتوانید وبمستر را برای خود تعریف کرده و اگر علاقه ای دارید برای وبمستر شدن به مقاله های مرتبط بروید و تخصص هایی که یک وبمستر باید بداند را آموزش ببینید توصیه ما برای شما یادگیری سئو و دیجیتال مارکتینگ می باشد.

     پیشنهاد پونیما : مقالات مرتبط با سئو سایت

   

  پونیما ۲۱۷ بازدید