محتوای پست ....

1398/12/15
 • ایندکس چیست؟ و نحوه ایندکس سایت چگونه است ؟

  ایندکس کردن یعنی دعوت ربات خزنده برای بررسی و مشاهده صفحه سایت و ذخیره در پایگاه داده موتور جستجو برای نمایش به کاربران.

  در واقع ما کاربران در نتایج جستجو سایت هایی را که در لیست ایندکس گوگل قرار گرفته اند را مشاهده می کنیم. همانند جستجوی کتاب در کتابخانه می ماند. کتاب هایی را می توانیم در کتابخانه پیدا کنیم که در کتابخانه وجود داشته و دارای شماره مخصوص کتابخانه باشد.

   

  روش های سریع ایندکس گوگل :

  1. از سایت های دیگر که توسط گوگل بررسی می شود لینک بگیرید. حتی از شبکه های اجتماعی طرفدار یا سایت هایی که به صورت پولی یا ریپورتاژ خبری لینک میدهند. زیرا خزنده ها موقعی که سایت لینک دهنده به شما را بررسی میکند توسط لینک به سایت شما وارد شده و بعد از بررسی و خواندن سایت شما را نیز index و در Database خود برای نمایش به کاربران ذخیره می نماید. فقط مشکلی که اینجا هست این است که اگر ارتباطی بین صفحات داخلی شما وجود نداشته باشد فقط صفحه لینک داده شده از سایت را خوانده و ایندکس میکند بقیه صفحات ایندکس نشده باقی می مانند تا زمانی که لینک داده شود.

   

  2. با استفاده از نقشه سایت می توانید یک فایل XML را بر روی سرور سایت خود قرار دهید. که شامل تمامی صفحات سایت می باشد. نقشه سایت به موتورهای جستجو بیان می کند که چه زمانی صفحه ای جدید ایجاد شده و هرچند وقت یکبار صفحات را برای بررسی و تغییرات را مورد خزش قرار دهد. به گفته برخی متخصصان این روش کند عمل کرده و به تنهایی توانایی ایندکس کردن را ندارد. بنابراین باید مدام روی آن فعالیت داشته باشید.

   

  3. معرفی نقشه سایت به ابزار گوگل وبمستر تولز. نخستین مکان که باید نقشه سایت را در آن معرفی کنید، Google Webmaster Tools است. ایجاد گوگل وبمستر کار بسیار راحتی است، فقط کافیست که یک اکانت گوگل بسازید و سپس در قسمت گوگل وبمستر ثبت نام و لینک سایت خود را اضافه نمایید. بعد به قسمت optimization و بعد sitemap  بروید و لینک نقشه سایت خود را در آنجا اضافه نمایید. با این روش دیگر خیالتان از Google Index راحت می شود.

   

  4. روش چهارم و سریع که ایندکس دستی گوگل می گویند. بسیار سریع و برای سایت های تازه تاسیس شده بسیار با اهمیت می باشد را می توان توسط کنسول گوگل انجام داد. ولی به یاد داشته باشید که با این روش باید تک تک صفحات را ایندکس نمایید ولی مزیت خوبی که دارد این است که به هنگام تولید محتوا و مقاله نویسی در عرض چند دقیقه نتیجه کار را با روش زیر مشاهده می کنید و توصیه ما نیز علاوه بر موارد بالا که انجام می دهید این روش را نیز در اولویت خود قرار دهید.

   

  نحوه فیچ کردن (Fetch and Render) صفحه سایت جهت ایندکس دستی سریع :

  بعد از راه اندازی و تکمیل محتوا میریم سراغ Fetch صفحه در کنسول گوگل که بتوانیم بعد از ایندکس به صفحه خود جایگاه بگیریم تا کاربران بتوانند صفحه مورد نظر را در موتور گوگل جستجو کرده و ببینند.

  فرض بر این میگذاریم که شما در وبمسترگوگل(Google Search console)، سایت خود را ثبت کرده اید. بنابراین به شکل زیر عمل میکنیم :

   

  مرحله اول : وارد گوگل وبمستر یا کنسول گوگل خود شوید و درصفحه زیر شروع به انجام عمل فیچ یا ایندکس دستی شوید.

  صفحه کنسول گوگل

   

  مرحله دوم : آدرس URL صفحه مورد نظر که می خواهید ایندکس کنید را کپی کرده و در قسمت URL Inspection کلیک کرده و در بخش inspect any URL قرار داده و سپس دکمه Enter را بزنید تا بعد از فیچ صفحه توسط شما موتور نیز همزمان شروع به ایندکس کردن صفحه مورد نظر می نماید.

  نحوه قرار دادن آدرس صفحه برای فیچ کردن

   

  دقت داشته باشید در ثبت کنسول قبلا ما به دو صورت سایت را در کنسول ثبت کرده ایم مطمئنا شما نیز این کار را قبلا انجام داده اید. یکبار به صورت http://www.ponima.com و یکبار نیز به صورت   http://ponima.com  بنابراین دقت کنید که اگر آدرس صفحه با www هست شما نیز آدرسی که به این صفحه برای فیچ کردن می آورید با www باشد در غیر این صورت اگر بدون www است در آدرس کپی شده برای فیچ کردن www را بردارید بعد اینتر بزنید و فیچ کنید زیرا عمل ایندکس اتفاق نمی افتد.

  انتخاب آدرس سایت برای فیچ کردن

   

  سپس بعد از این کار و فشردن دکمه Enter عمل ایندکس شدن انجام پیدا میکند.

  شاید در مرحله بعد با صفحه زیر مواجه شوید که علت آن می تواند موارد زیر باشد :

  فیچ کردن سایت در صورت عدم فیچ شدن

   

  اول اینکه شاید آدرس اشتباه باشد و یا درست کپی نشده باشد و www موجود در را نیز آدرس را چک کنید. دوم اینکه گوگل فعلا ایندکس نکرده و شما باید در بخش page changed? روی request indexing کلیک کنید تا دوباره بررسی شود و بعد از چند دقیقه و یا ساعت صفحه مورد نظر ایندکس شده و می توانید رویت کنید. پس عجله نکنید.

   

  مرحله سوم : بعد از رعایت و رفع موارد بالا در صورت صحت با تصویر زیر مواجح می شوید و تمام.

  و می توانید بقیه صفحات را نیز به این صورت یکی یکی فیچ کنید تا توسط گوگل ایندکس شود. برای صفحات خود جایگاه مشخص کنید که اگر صفحه مورد نظر شما در صفحات اول و دوم و سطر و جایگاه خوبی نداشته باشد نگران نباشید علت می تواند تازگی سایت شما یا محتوای ضعیف شما باشد که سعی کنید به روز رسانی کنید هر چند وقت یکبار و یا با بررسی سایت های رقبا شما نیز راه حل و بازدید سایت خود را با بکلینک گیری و یا اشتراک گذاری بالا ببرید تا روز به روز شاهد جایگاه گیری خوب صفحه مورد نظرتان باشید.

  فیچ شدن صفحه سایت

   

  مرحله چهارم :

  چگونه متوجه شویم صفحه سایت ایندکس شده است ؟

  حالا می توانید بروید در مرورگر خود آدرس صفحه مورد نظر را به همراه نوشتن کلمه site: در ابتدای آدرس صفحه مورد نظر ایندکس صفحه را مشاهده نمایید. طبق تصویر زیر ببینید.

  ایندکس شدن صفحه سایت

   

  در اینجا ما صفحه طراحی بنر خود را ایندکس کردیم. با آدرس زیر

  طراحی-بنرSite:Ponima.com/

  شما نیز می توانید با وارد کردن کلمه site: در ابتدای صفحه آدرس خود از صحت ایندکس خود اطمینان حاصل نمایید.

  در صورتی که صفحه مورد نظر ایندکس نشده باشد باید دوباره مراحل بالا را انجام دهید تا از ایندکس شدن صفحه مورد نظر خود برای خزنده های موتور اطمینان کنید. از ایندکس کردن مکرر صفحه بپرهیزید.

  راه دیگه برای اطمینان از ایندکس شدن که روش قدیمی می باشد استفاده از کلمه info: به جای site: در ابتدای آدرس صفحه می باشد.

  مرحله پنجم :

  صفحه مورد نظر را در گوگل جستجو کنید و دنبال صفحه مورد نظر خود بگردید تا ببینید در کدام صفحه و سطر جایگاه گرفته و سعی کنید در صورت ارتقا و گرفتن جایگاه بالاتر محتوا سایت خود را ارگانیک کرده و دوباره عمل فیچ کردن را در هر بار تغییر انجام دهید تا گوگل تغییرات صفحه مورد نظر را بازبینی کرده و در پایگاه داده خود ذخیره و بر حسب محتوا و تلاش شما جایگاه را نیز ارتقا دهد.

  نمایش سایت بعد از ایندکس شدن در جایگاه گوگل

   

  در صورتی که مبتدی هستید سعی کنید علاوه بر خواندن محتوا و مقاله های دیگر برای آموزش سئو از مشاور سئو نیز کمک بخواهید تا به نسبت سایت شما و نیاز شما راهنمایی های لازم را برای ایندکس سایت شما ارائه دهد.

   

  نتیجه گیری :

  در این مقاله ما نحوه ایندکس سایت به روش های مختلف و سریع را برای شما آموزش دادیم و هدف از ایندکس سایت به نمایش گذاشتن سایت و یا صفحات سایت جهت دسترسی کاربران و استفاده از خدمات سایت می باشد.

   

  امیدواریم از خواندن این مقاله و زمانی که گذاشتید لذت برده و به خوبی یاد گرفته باشید زیرا هدف تیم سئو پونیما آموزش و به اشتراک گذاری علم تخصصی سئو می باشد.

    پیشنهاد پونیما: مقالات مرتبط با سئو سایت

   

  پونیما ۲۲۷ بازدید