محتوای پست ....

1398/9/6
 • مینیمالیسم در طراحی گرافیک چیست ؟

   

  ابتدا باید تعریفی از مینیمالیسم را برایتان بازگو کنیم تا بتوانید خوب درباره ی این موضوع اطلاعات حاصل کنید ، اصطلاح مینیمالیسم در زمینه های متعدد استفاده می شود.

  به طور کلی اصطلاح مینیمالیسم کاهش درانواع رنگ و شکل را تعریف می کند که به طور معمول با استفاده از رنگ های اولیه یا اشکال اولیه هندسی انجام می پذیرد در عین حال، این همچنین حاکی از یک گرایش منطقی و غالبا گرایش عملکردی است.

  در معماری ، مینیمالیسم به جریان دهه 60 و اوایل دهه 70 در ایالات متحده اشاره دارد. همزمان با هنر مینیمال، اهداف زیبایی شناختی رسمی کاملاً قابل مقایسه ای دنبال شد. به عنوان مثال ساختمانها با ردیف های سریال، اشکال اصلی هندسی یا طراحی سطح صاف مشخص می شوند.

  از معروف ترین معماران می توان به لوئیز کان یا کوین روشه اشاره کرد.

   

  گرایش مینیمالیسم بر چه پایه بوده است :

  اصطلاح مینیمالیسم با گرایش ابتدایی و گرایش پوستی همراه است، که آگاهانه خود را از استودیوی الچیمیا و ممفیس در دهه 1980 جدا کرد.

  در مقابل این جریان ها ، تنوع رنگی و فرم ها رها شده و در عوض ساختارهای ساده و سخت و محکم معرفی می شوند. مهمترین نمایندگان در میان موریزیو پرگالی اعضای گروه طراحان زئوس هستند؛ یکی از مشهورترین آثار او به عنوان مثال صندلی "ساونارولا" (1984) است.

  گرایش مینیمالیسم بر چه پایه بوده است ؟

   

  مینیمالیسم - طراحی برای ابدیت رسانه :

  کریستوف مارتین ویلاند، شاعر و مترجم؛ گفت : "کمتر بیشتر است." به نظر می رسد گوگل ، اپل ، eBay و بسیاری از مارک های دیگر شبیه به هم هستند پاک کردن سطوح و طرح های آنها برای راحت تر شدن کار مشتریان است. روند فرم طراحی مینیمالیسم در رسانه اصطلاحات مینیمالیستی را می توان در معماری، موسیقی، فیلم و زندگی روز مره یافت.

  اگر به تحولات به صورت فردی نظری بیفکنیم، تصور می کنید از یک طرز تفکر بسیار امروزی و مدرن برخوردار شوید.

  "مینیمالیسم" دنبال جوهر چیزهاست، نه نگاه مینیمالیسم فراتر از زمان است و نه این زمان بی انتهاست. اما این رویکرد در رسانه چگونه بیان می شود؟ کدام مؤلفه های آنچه روزانه درک می کنیم ناشی از مینیمالیسم است.

  از اوایل قرن بیستم ، آغاز مینیمالیسم به عنوان یک پدیده هنری شروع شد ، هنگامی که هنرمند روسی کاسیمیر مالویچ نقاشی " میدان سیاه " را آغاز کرد. در سال 1965 ، ریچارد وولهایم ، منتقد هنری اصطلاح "هنر مینیمال" را که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد را اختراع کرد.

   

  مینیمالیسم در طراحی گرافیک به چه صورت است :

  بارزترین و مهم ترین ویژگی طراحی گرافیکی مینیمالیستی، مقدار کمی از عناصر طراحی است. در طراحی لوگو و تایپوگرافی از چند قلم انتخاب شده در چند فونت استفاده می شود.

  در طرح رنگ ، فضاهای سفید عناصر اساسی هستند که از همان ابتدا در طراحی گنجانده شده اند.

  طرح رنگ رایج معمولاً محدود به تن های سفید، سیاه یا خاکستری است که به عنوان یک مولفه چشم گیر با یک رنگ سیگنال ترکیب می شوند. عکسها تا حد زیادی حذف شده اند همه اینها و همچنین چیدمان عناصر مطابق اصل شبکه، امکان تشخیص آسان و وضوح را فراهم می آورد. در طراحی سیگنالها، خود را تا حد زیادی از انتزاع محدود می کند. جلوه هایی مانند سه بعدی یا شیب رنگ حذف نمی شود.

   

  ایده مینیمالیسمی چگونه است :

  اگر کسی ایده را ادامه دهد، مینیمالیسم خود را به عنوان یک مکتب فکری معرفی می کند که در واقع بزرگترین جذابیت آن و در عین حال مهمترین کاستی آن است تکرار پذیری کاربردی، ساده بودن از یک طرف، محصولات ساده و تک رنگ بسیار مناسب و به عنوان مثال در بخش چاپ مقاوم در برابر خطا هستند. از سوی دیگر، ادعای سادگی فقط یک لیست محدود از اشکال را به خود اختصاص می دهد، به طوری که در دراز مدت شباهت ها به سختی قابل اجتناب هستند.

  به عنوان مثال :

  درگیری ناشی از دعاوی اپل و سامسونگ در اواخر سال 2012 در پایان اپل این روند را بدست آورد و بدین ترتیب می تواند حق ثبت اختراعات را برای گوشه های گرد داشته باشد. با این حال، یک تفاوت اساسی بین "مربع سیاه" Malevich و شکل رایانه لوحی وجود دارد در حالی که حق ثبت اختراع یک حق مالکیت معنوی فنی را نشان می دهد، نقاشی ها آثاری هستند که توسط کپی رایت محافظت می شوند.

   Johannes Handschumacherحقوقدان و مدرس حقوق رسانه در دانشگاه Mittweida می افزاید که باید حق ثبت اختراع ثبت شود. وقتی از او سؤال می شود که آیا یک اثر مینیمالیستی ارزش محافظت دارد یا نه، جواب بله است.

  بنابراین، طراحی مینیمالیستی علاوه بر طراحی وب کلاسیک مانند تلفن های هوشمند یا تبلت ها، همزمان برای رابط های کاربر جدید نیز مناسب است. این شکل از طراحی کاملاً تغییر کرده و رابط کاربری پیچیده تر، صفحات نمایش کوچکتر و امکانات در حال افزایش می باشد.

   

  محبوبیت طراحی مینیمالیستی :

  رابط کاربری ساده، در دستگاه های تلفن همراه هنوز به انتها نرسیده است. سرانجام، پیچیدگی و تنوع کاربردهای ممکن باید با کاهش منوها همراه باشد . به این ترتیب ، می توان عملکرد بیش از حد را خنثی کرد. اگر به عنوان مثال توسعه صفحه اول گوگل را مشاهده کنید قابل توجه است که عناصر بیشتر و بیشتری از سطح ناپدید می شوند . در این میان، فقط آرم بالای تابع جستجوی مرکزی قابل مشاهده است، تمام عناصر دیگر در قالب نگاره ها نشان داده می شوند. در حقیقت، طراحی مینیمالیستی به موفقیت کمک می کند.

  محبوبیت طراحی مینیمالیستی

  در رتبه بندی موتورهای جستجو برای گوگل ، بینگ با تقریباً 90 درصد اختلاف و صفحه شروع بسیار دقیق تری را دنبال می کند. حتی در زمینه رابط ها، اثبات برجسته ای از طراحی مینیمالیستی وجود دارد.

  iOS 7 اپل و جدیدترین iOS 6 اگر به تفاوت های میان آنها توجه کنیم شاهد پیشرفت های بصری زیادی خواهید بود. بنابراین، انعطاف پذیری آیکون ها به طور قابل توجهی توسط نقوش کاهش یافته است که حاوی جزئیات کمتری هستند و شیب رنگ نادر است. این مفهوم در برنامه های سازنده مانند ماشین حساب ادامه می یابد اپل عملکرد بصری و آسان دستگاه های خود را ارتقا می بخشد.

  "مینیمالیسم ، از سوی دیگر ، به حوزه "طراحی برند" - یعنی مفهوم استراتژیک و موقعیت یك شخصیت تجاری در بازار اشاره دارد.

   

  بطور کلی مینیمالیسم به طور گسترده در همه عرصه ها از طراحی های گرافیستی چون طراحی لوگو و طراحی پوستر تا طراحی های معماری و دکوراسیون داخلی  تا طراحی در رسانه و فناوریهای نوین  پای نهاده است و روند امور روز به روز رو به آسانی می رود.

  پونیما ۲۱۳ بازدید

پست های مرتبط