محتوای پست ....

1398/12/13
 • موتورهای جستوجوگر چیست؟ (Search engines)

   

  موتور جستجو چیست؟

  موتور جستجو ابزاری است که اطلاعات و محتوا مورد نیاز شما را از پایگاه های داده‌ها و سایت‌های مختلف توسط ربات و بر اساس الگوریتم هایی که دارد استخراج کرده و نمایش می‌دهد.

   فقط بخاطر داشته باشید که برخی از کاربران موتور ها را با مرورگرها میشناسند از آنجایی که همیشه در مرورگرها جستجو کرده اند فکر میکنند که موتور همان مرورگر است در حالی که چنین نیست و مرورگر به نوعی رابط بین کاربران و موتورهاست تا بتواند اطلاعات مورد جستجوی کاربران را به نمایش درآورد در حالت پیش فرض گوگل بر روی مرورگر فایرفاکس و کروم قرار دارد که می توان آن را تغییر داد.

  موتور ها به دلیل افزایش جستجوی کاربران و نیاز به محتوا دقیق و سریع در حال ارائه الگوریتم های کاربردی هستند تا کاربران را سریع به هدف خود برسانند.

  بیشتر بخوانید: انواع الگوریتم های گوگل

  موتور جستجو چیست

   

  انواع موتور جستجو چیست؟

  وقتی صحبت از موتور جستجو می‌ شود، اولین اسمی که در ذهن همه به وجود می‌آید، گوگل است؛ آن هم به دلیل محبوبیت و کاربرد خوب و کاربر پسند بودن آن است. اما امروزه موتورهای جستجو زیادی به وجود آمده که هر کدام کارایی خاص خود را دارد.

  در حالت کلی انواع موتور های جستجو را به دو نوع زیر تقسیم ‌بندی می کنند :

  1. بر اساس خزیدن موتور جستجو در سایت‌ ها و پایگاه داده‌ ها

  2. بر اساس دایرکتوری ‌ها

   

  موتور جستجو بر اساس خزیدن :

  موتور جستجو برای خزیدن در سایت دارای یک ربات عنکبوتی است که در سایت‌ های جدید خزش می‌کند و بر اساس کلمه کلیدی و دیگر معیارها شاخص گذاری می‌کند و اگر مشکلی نباشد، آن ها را در پایگاه داده خود برای نمایش به کاربران ذخیره می‌کند. گوگل نمونه ای از این نوع موتور است.

  دایرکتوری‌ها :

  دایرکتوری نوعی از موتور جستجو است که اطلاعات سایت ها از جمله نوع کسب و کار، فعالیت و ... را در دسته بندی خاصی ذخیره میکند و طبق اون دسته بندی نمایش می دهد. یاهو نمونه ای از این نوع موتور است.

  به این صورت که اطلاعات مالک کسب و کار، فعالیت، کلمات کلیدی و ... بر اساس نوع کاری که انجام میدهد در فهرست های دایرکتوری خود ذخیره می کند و بعد از ثبت و تایید توسط مدیران دایرکتوری سایت را تایید نموده و نمایش می دهد.

  انواع موتور جستجو از نظر کاربرد

   

  موتورهای جستجو، هر کدام اطلاعات خود را به طریق مختلفی نمایش می‌دهند. هرکدام هم الگوریتم‌ها و تکنیک‌های خاص خود را دارند. به عنوان مثال :

  - موتور جستجو Google برای نمایش لینک سایت، دارای یک صفحه ‌نمایش محصول، عکس، خبر و ویدئو است که برای نمایش در رتبه و جایگاه خاص  الگوریتم های خود را دارد.

  - موتورهای جستجو Dogpile اطلاعاتی از دیگر موتورهای جستجو و دایرکتوری ها جمع کرده و نمایش می دهد.

  - موتور جستجو معنایی Swoogle  نتایج را بر اساس معنا و مفهوم در محدوده خاصی جمع کرده و نمایش می‌دهد.

   

  موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

  موتورهای جستجو برای سرویس دهی مناسب به سه حالت زیر کار میکنند که شرح می دهیم :

  -Crawling : خزش در محتوای سایت ها

  گوگل مانند یک کاربر وارد سایت می شود و با فایل robots.txt  سایت را خزش کرده و اطلاعات را برای ایندکس شدن آماده می کند.

  -Indexing : تحلیل محتوا و تهیه نسخه

  گوگل اطلاعات خزش شده توسط خزنده های خود را در دیتابیس ثبت کرده و مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

  -Results : نمایش نتایج بر اساس محتوا ایندکس شده

  موتور جستجوگر بر اساس جستجوی کاربر و محتوای که توسط سایت منبع ارائه شده نتایج را بررسی و محتوا مرتبطی را به کاربر نمایش می دهد و بر اساس الگوریتم خود رتبه بندی و جایگاه می دهد.

    بیشتر بخوانید: نحوه ایندکس سایت

  معرفی انواع موتور جستجو برتر دنیا در سال 2019 و 2020

  شاید این سوال ذهن شما را مشغول کند که چرا از بین اون همه موتور جستجوگر بیشتر اسم گوگل را می آوریم و جزئیات اون رو بررسی می کنیم بخاطر این است که گوگل به دلیل محبوبیت و داشتن الگوریتم های بهینه که امروزه نیز بیشتر سر و صدا کرده و از هوش مصنوعی هم در ربات های خود استفاده می کند و طبق آمار جدید 90 درصد کاربران نیازهای خود را در گوگل جستجو میکنند.

  انواع موتور جستجو برتر در سال

   

  8 موتور جستجوی اول جهان به ترتیب اولویت :

  1. گوگل (Google.com)

    موتور گوگل در رتبه 1 الکسا با 90 %  از ترافیک را به سمت سایتها ارسال میکند .

  این موتور بیش از 90% بازار جهانی را به سمت خود کشانده. البته گوگل با داشتن رابط کاربری آسان، تجربه کاربری خوب، بروزرسانی های مداوم و ارائه نتایج بهینه بازار جهانی را به دست گرفته است.

  2. بینگ (Bing.com)

     موتور بینگ در رتبه 32 الکسا با 6 %  از ترافیک را به خود اختصاص داده است .

  این موتور مایکروسافت دومین موتور جستجوی مشهور در جهان می باشد. اگرچه از نظر سهم بازار در مقایسه با Google حاشیه زیادی دامن گیر آن است، با این حال دارای برخی از ویژگیهای منحصر به فرد است که باعث هیجان کاربران می شود. مثلا برای کاربران مبتدی، باعث ایجاد زبانه های مختلف مانند نقشه ها، تبلیغات، فیلم ها، تصاویر و اخبار می شود. در تمام مرورگرها هم عملکرد بی عیب و نقصی دارد.

  3. یاهو (Yahoo.com)

     سایت یاهو در رتبه 11 الکسا با 2% از ترافیک را به سمت سایتها میفرستد .

  در اوایل جزء محبوبترین موتورها بود  و با Google نیز سرشاخ می شد اما یاهو از نظر سهم بازار به رتبه سوم موتورها سقوط کرد. هرچند وب پورتال آن هنوز هم محبوبیت خود را دارد و گفته می شود یازدهمین سایت پر بازدید جهان طبق الکسا می باشد.

  4. بایدو (Baidu.com)

    موتور  بایدو در رتبه 5 الکسا.

  بایدو در سال 2000  توسط کشور چین تأسیس شد، که در چین بیشترین محبوبیت را دارد. این پلتفرم طی سالهای اخیر شاهد افزایش مداوم تعداد کاربران بوده، گرچه در چین مورد استفاده قرار می گیرد، اما هنوز هم دارای رابط بصری، گزینه های جستجوی فراوان و نتایج جستجوی با کیفیت برتر است.

  5. یاندکس (Yandex.com)

    موتور یاندکس در رتبه 524 الکسا.

  یاندکس در سال 1997 توسط کشور روسیه تأسیس شد و در روسیه جزء محبوبترین موتور جستجو بوده و 65درصد از سهم بازار روسیه را به خود اختصاص داده است. شرکت مادر Yandex خود را به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فناوری معرفی می کند که در ایجاد خدمات و محصولات با پشتیبانی از یادگیری ماشین تخصص دارد. با موتور Yandex می توانید هر چیزی را از جمله فیلم ها ، تصاویر و نقشه ها را جستجو کرده و ببینید.

  6. (Duckduckgo.com)

     موتور Duckduckgo در رتبه 164 الکسا.

  موتور جستجوی برجسته دیگر Duckduckgo است. برخلاف سایر موتورهای جستجو ، Duckduckgo حریم شخصی کاربران را ارزیابی می کند زیرا سایر موتورها اطلاعات جستجوی شخصی را ردیابی یا ذخیره نمی کنند.

  7. اسک (Ask.com)

     موتور  ASK در رتبه 190 الکسا.

  اسک توانسته است امروزه 3 درصد از سهم بازار جستجوی کل را در بر بگیرد. پایه و اساس سایت ASK بر اساس پرسش و پاسخ است که توسط کاربران سؤالات پرسیده و جواب داده می‌شود.

  Aol.com .8

    موتور Aol در رتبه 350 الکسا.

  این موتور امروزه سهم جستجوی 0.6 درصدی را به خود اختصاص داده است. شبکه AOL چندین وب‌ سایت معروف را برای جستجو اطلاعات تحت پوشش قرار می‌دهد از جمله  engadget.com،techchrunch.com .

   

  نتیجه گیری :

  در این مقاله ما موتور جستجو را توضیح دادیم و انواع آن را که به دو حالت 1. بر اساس خزیدن موتور جستجو در سایت‌ ها و پایگاه داده‌ ها 2. بر اساس دایرکتوری ‌ها بود را شرح دادیم و در نهایت موتورهای جستجو برتر را در سال 2020 را معرفی کردیم امیدواریم مقاله کاربردی و مورد تایید شما بوده باشد.

   

     پیشنهاد پونیما : مقالات مرتبط با سئو سایت

   

  پونیما ۳۲۹ بازدید