محتوای پست ....

1398/9/3
 • تولید محتوای چند رسانه ای چیست؟ چطور تولید می شود ؟

  محتوا چیست؟ چطور محتوا تولید کنیم؟ محتوا چند رسانه ای چیست؟ هدف ما از تولید محتوا چیست؟ چه محتوایی تولید کنیم؟ محتوا یعنی چه؟ چند رسانه (مولتی مدیا) چیست؟

  محتوا چیست؟

  به تمام مطالب موجود در وب سایت که با هدف ارائه مفهوم محصولات و یا خدمات که معمولا به صورت متن، تصویر و یا فیلم می باشند محتوا می گویند.

  معمولا کاربران دارای سلایق متفاوتی می باشند و ما نیز باید محتوا هایی را تولید کنیم که مورد توجه تمام کاربران باشد چون برخی از کاربران توانایی ایجاد ارتباط با متن را دارند، برخی حوصله خواندن دو سطر متن را ندارند ، بعضی از کاربران عاشق دیدن فیلم های آموزشی و یا ویدئو هستند و در برخی مواقع کاربران دنبال تصاویر مرتبط برای یافتن پاسخ سوالات خود می باشند تنها وجه مشترک بین تمام کاربران این است که هیچ یک نمی توانند بگویند که تنها یا یک نوع داده توانسته اند به خوبی متوجه موضوع شده باشند به همین دلیل بود که متخصصان تولید محتوا و شرکت های تبلیغاتی را  به فکر تولید محتوا های چند رسانه ای انداخت تا بتوانند پاسخ گوی سوالات اکثر کاربران باشند و با توجه به علایق تمام کاربران محتوا تولید کنند.

  مواقعی که حرف از تولید محتوا چند رسانه ای(مالتی مدیا) می شود اکثر افراد ذهنشان به سمت تی وی می رود در مرحله اول درک کلمه چند رسانه ای شاید برای شما گنگ باشد محتوا های چند رسانه ای دارای سابقه زیادی هستند به طوری که میتوان گفت قدمت محتوا های چند رسانه ای بیشتر از تلویزیون ها و یا برنامه های آموزشی می باشد ولی متاسفانه محتواهای چند رسانه ای به خوبی معرفی نشده اند و هنوز هم برخی از افراد در استفاده درست از این داده ها دچار اشتباه می شوند در حالی که شاه کلید کسب رضایت کاربران استفاده به جا ومناسب از محتوا های چند رسانه ای می باشد.

  تولید محتوای چند رسانه‌ای چگونه انجام می شود؟

  به ساده ترین شکل میتوان گفت که به انواع محتوای متنی ، تصویری و ویدئویی که برای انتقال مفاهیم به کاربران مورد استفاده قرار می گیرند محتوا می گویند هدف اصلی از استفاده از محتوا چند رسانه ای افزایش سرعت انتقال پیام به کاربران و افزایش سرعت یادگیری می باشد.

  چند نمونه از محتوا چند رسانه ای

  معمولا این نواع از محتوا ها به شکل نرم افزار ارائه می شوند اگر تابحال در نمایشگاه کتاب حضور داشته باشید حتما انواع برنامه های اموزشی را تحت عنوان مالتی مدیا مشاهده کرده اید که معمولا انواع برنامه ها مثل ورد، اکسل و غیره در آن اموزش داده می شوند که معمولا برای ارائه آموزش از روش های مختلف در برنامه ها استفاده می شود پس از نصب برنامه میتوانید انواع آیکن  

  • ویدئو
  • عکس
  • تمرین
  • فلش
  • و غیره

  را مشاهده نمایید .

  مثلا اگر وارد بخش ویدئو شوید لیستی از فیلم های آموزشی را مشاهده خواهید کرد این نوع از محصولا ت آموزشی رایج ترین محتوای چند رسانه ای موجود در بازار می باشند.

   محتوا چند رسانه ای برای چه منظوری استفاده می شود؟

  متاسفانه بعضی از افراد فکر می کنند که محتوا های چند رسانه ای باید برای مطالب آموزشی استفاده شوند در صورتی که محتوا چند رسانه ای بهترین گزینه برای تبلیغات می باشند شما می توانید با استفاده از محتوا چند رسانه ای محصولات و خدمات خود را به بهترین شکل ممکن معرفی نمایید و نظر کاربران را به خود جلب کنید.

   معمولا فروشگاههای اینترنتی میتوانند از این روش به نحو احسن استفاده نمایند پس هیچ لزومی ندارد تا محتوا چند رسانه ای در قالب نرم افزار باشد این فکر اشتباهی می باشد، یعنی از محتوا چند رسانه ای میتوانید در سایت خود استفاده کنید که تاثیر بسزایی در بحث بهینه سازی وب سایت خواهد داشت. خوش بختانه محتوا چند رسانه ای قابل استفاده در تمام بخش های وب سایت می باشند برای مشاهده محتواهای مالتی مدیا کافی است تا یک فروشگاه اینترنتی را نظاره کنید به تمام تصاویر ، متنها وفایل های دیگر، استفاده شده محتوا چند رسانه ای می گویند.

   دلایل استفاده از فایل های چند رسانه ای

  نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که مالتی مدیا یک ابزا خاص نیست در واقع میتوان گفت که محتوا چند رسانه ای یک مفهوم می باشد ،یعنی محتوا عبارت است از ابزار افزایش درک کاربر نسبت به محصول یا خدمات .

  شما باید قبل ازهرچیزی هدف و کاربران خود را مشخص کنید باید تشخیص دهید که کدام ابزار برای کار شما مناسب ترین است و بیشترین بازدهی را خواهد داشت و کدام کانال ها برای عرضه آن مناسب می باشد در واقع میتوان گفت که درک آن مهم تر از ساختش می باشد.

    مهم ترین سوالی که باید برای آن پاسخ واضحی داشته باشید این است که چرا باید شروع به محتوا نویسی کنیم؟ درست است که کانال و کاربران خود را تشخیص داده اید ولی هنوز دلیل تولید محتوا مشخص نشده است امروزه به دلیل مهم بودن تولید محتوا اکثر شرکت ها خواستار تولید محتوا چند رسانه ای هستند ولی آیا این محتوا برای هر شرکتی و برای هر کاری مناسب است؟

  • باید درک عمیقی از تولید محتوا داشته باشید

  نکته مهمی که وجود دارد این است که هر چه محتوا بصری تر باشد درک آن توسط کاربر بیشتر می شود ولی محتوا متنی فقط انتقال اطلاعات را بر عهده دارد و در صورت متنی بودن محتوا احتمال درک نادرست مفهوم وجود دارد به صریح میتوان گفت که هدف محتوا چند رسانه ای جلوگیری از بروز این اشتباهات می باشد برای مثال برای آموزش فتوشاپ اگر هزاران خط هم متن داشته باشید تا وقتی که کاربر به صورت عملی این کار را انجام ندهد و یا تصاویر مرتبطی مشاهده نکند درک آن بسیار دشوار خواهد بود.

  • سعی کنید مشکلات را سریع حل کنید

  بعضی مواقع ذهن قابلیت درک متن را ندارد و یا طوری خسته است که درک آن توسط کاربر خسته کننده به نظر می رسد در نتیجه کاربر از خواندن متنهای طولانی اجتناب می کند که در اینصورت نمایش اطلاعات به صورت ویدئو و یا تصویری مناسب ترین راه حل خواهد بود.

  • افزایش اعتماد به نفس

  در صورت درک نشدن متن نوشته شده توسط کاربر، این عامل باعث ایجاد حس سرافکندگی درکاربران خواهد شد این اتفاق خیلی بدی است و باعث دلسردی کاربر می شود این موضوع بیشتر در مدارس به چشم می خورد و واقعا اتفاق خوبی نیست در صورتی که مشکل از دانش آموزان نیست و ایراد اصلی در سیستم موجود می باشد مهم ترین مزیت محتوا های چند رسانه ای افزایش درک مخاطبان از موضوع می شود درنتیجه افزایش اتماد مخاطبان را در پی خواهد داشت.

  مشکل دیگری که وجود دارد این است که ممکن است کاربر تصور غلطی از موضوع را دریافت کند و دید اشتباهی از موضوع را در ذهن خود تجلی کند.

  • ارائه انواع محتوا

  تمام محتوا ها با انواع پسوند ها در حیطه محتوا های چند رسانه ای قرار می گیرند این به شما بستگی دارد که با توجه به نیاز خود کدام محتوا را استفاده نمایید.

  • تسریع در یادگیری

  در محتوا های چند رسانه ای محدودیتی برای یادگیری وجود ندارد

  مزیت های دیگر محتوا های چند رسانه ای

  • افزایش چشمگیر سرعت یادگیری
  • امکان جلب توجه اکثر کاربران
  • کاهش هزینه ها
  • امکان دسترسی و استفاده آسان
  • اکان ارائه اطلاعات خاص و منحصر بفرد
  • امکان ارائه محتواهای متفاوت با سلایق مخاطبان
  • امکان سرگرمی کاربران
  • امکان استفاده از ابزارهای متفاوت
  پونیما ۳۴۵ بازدید