محتوای پست ....

1398/10/12
 • تفاوت وبلاگ و وبسایت در چیست؟

  وجه تمایز وبلاگ و وب سایت در چیست؟

  معنای وب سایت چیست؟ وبلاگ چیست؟ تفاوت وبلاگ و وب سایت در چیست؟ تفاوت وب سایت ایستا و داینامیک در چیست؟آدرس وب سایت چیست؟

  وب سایت چیست؟

  این کلمه شاید برای همه شما آشنا باشد. و تا بحال در جاهای متفاوتی شنیده باشید ولی معنای دقیق آن را ندانید  ما در این مقاله تعریف ساده و دقیق آن را برای شما توضیح خواهیم داد.به تعدادی از صفحات که بهم لینک داده شده اند که شامل اطلاعاتیی هستند و در فضای مجازی جای دارند. ومیتوانند حاوی اطلاعات متفاوتی از قبیل متن، فیلم ، صدا، و انیمیشن و... باشند را وب سایت می گویند.

  وبلاگ چیست؟

  به صفحات کوتاهی که شبیه وب سایت می باشد و میتواند شامل اطلاعات روتین مثل اطلاعات شخصی، خاطرات یک فرو و یا اخبار در مورد موضوعی خاص و یا نوشته های یک نویسنده باشد . و صاحب آن میتواند هر روز اطلاعات  و یا اخبار جدیدی در آن اضافه کند تا کاربران را از آخرین اخبار و یا وقایع روزانه خود با خبر کند. میتوان به آن بلاگ نیز گفت. امروزه بعضی از نویسندگان کتاب ها برای اطلاع رسانی و به اشتراک گذاری نوشته های خود از وبلاگ استفاده میکنند. و یا مردم عادی برای به اشتراک گذاری خاطرات خود ، و یا اطلاعات شخصی که میتواند شامل متن ، تصویر و یا بازی هم باشد از وبلاگ استفاده می کنند . یه نوعی میتوان به آن دفترچه یادداشت مجازی گفت و یا دفترچه خاطرات مجازی .

   

  اگر کلی به قضیه نگاه کنیم خواهیم دید که هر دو در فضای مجازی برای ارتباط با کاربران و نشر اطلاعات خاصی استفاده میشوند. ولی تفاوت های اساسی در این بین وجود دارد.

  هدف از وبلاگ نشر اطلاعات شخصی معمولا می باشد و صاحب وبلاگ معمولا خودش بلاگ را مدیریت می کند و میتواند هر روز اطلاعات جدیدی به آن بیفزاید. ولی وقتی بخواهیم از دید تخصصی بررسی کنیم تفاوت های زیادی در این بین وجود دارد.

  طراحی سایت در اردبیل

  اولا وب سایت رسمی تر از وبلاگ می باشد و شامل اطلاعات کاربردی و مهم تری بوده و هدف از داشتن آن فرا تر از ترویج اطلاعات شخصی می باشد. در طراحی وب سایت هدف خاصی دنبال می شود. انواع وب سایت وجود دارد. مثلا وب سایت شرکتی، وب سایت فروشگاهی، وب سایت شخصی و ... هر وب سایت آدرس مخصوص خود را دارد و کاربران میتوانند با درج آدرس در مرور گر خود به آن دسترسی پیدا کنند.  همان گونه که در دنیای واقعی هر فرد کارت ملی متخص خود را دارد و این امکان وجود ندارد که دو نفر دارای کارت ملی مشابه باشند در دنیای مجازی هم دو سایت نمیتوانند دارای آدرس مشابه باشند. هر آدرس وب سایت مختص یک وب سایت می باشد.

  وبلاگ با هدف استفاده عموم ایجاد می شود ولی وب سایت با هدف تخصصی و کاربردی تر. مثلا در وب سایت فروشگاهی هدف فروش محصولی خاص می باشد در حالی که در یک وبلاگ اطلاعات عمومی و شخصی به اشتراک گذاشته میشود . میتوان گفت وبلاگ نوعی مجله اینرنتی است. در حالی که هدف و انگیزه از وب سایت کملا تخصصی و کاربردی می باشد.

  داشتن یک وبلاگ نیازمند تخصصی خاص نیست و کار دشوار ی نمی باشد تنها با داشتن اطلاعات عمومی و یا نوشته ای برای اشتراک گذاری و به راحتی میتوان یک وبلاگ ایجاد کرد و مدیریت کرد. در حالی که برای ایجاد یک وب سایت وجود تخصص شرط اساسی می باشد. مثلا تخصص در زمینه  php، asp.net ،  javascript ، و ... مورد نیاز است.

  وب سایت استاتیک و یا ایستا چیست؟

  در وب سایت استاتیک نیاز به تغییر مداوم اطلاعات و محتوای آن وجود ندارد و تغییر محتوا آن باید توسط طراح وب انجام شود. تغییر محتوا اینگونه وب سایت معمولا به ندرت انجام میشود . اولین وب سایت هایی که ایجاد شدند استاتیک بودند. اینگونه وب سایت ها هزینه کمتری نسبت به سایت پویا و یا داینامیک دارد. چون نیاز به پنل مدیریتی برای مدیریت محتوا وجود ندارد و هر موقع نیاز به تغییر محتوا داشت باید با هماهنگی با طراح وب سایت به طوری که در ساختار وب تغییراتی به وجود نیاورد انجام شود. در یک جمله اینگونه میتوان گفت به سایتی که پنل مدیریتی نداشته باشد ، و محتوا یا اطلاعات آن ثابت باشند و کسی جز طراح نتواند آن را مدیریت کند را وب سایت استاتیک می نامند. معمولا ایجاد تغییر در محتوا نیاز به وقت زیادی دارد چون باید با دقت زیادی انجام شود.

  آدرس وب سایت چیست؟

  به اسمی که برای دسترسی به یک وب سایت در اینترنت استفاده می شود و منحصر بفرد است را دامنه (ِDomain) می نامند.همان طور که در دنیای واقعی برای معرفی خود از شناسنامه استفاده می کنید و شناسنامه نشانگر هویت شماست ، در دنیای مجازی نیز دامنه نشانگر وجودیت و هویت سایت شما می باشد. هر دامنه شامل دو قسمت می باشد. یک نام اختصاصی و یک پسوند که این دو توسط "." ، "نقطه" از هم جدا می شوند. مثلا در https://ponima.ir در این آدرس ponima یک نام اختصاصی بوده و توسط ". " از ir  جدا شده است.

  انتخاب اسم دامنه به سلیقه شخص بستگی دارد. مواردی که در اتخاب اسم باید دقت کنیم این است که اسمی انتخاب کنیم که جذاب باشد و در خاطر مردم بماند امروزه با وجود میلیون ها سایت با اسم های متفاوت ، انتخاب اسم مناسب کاری دشوار بنظر می آید. باید اسم دامنه با کسب و کارتان متناسب باشد توصیه میکنم در انتخاب اسم دقت کافی داشته باشید.

  در دامنه پسوند های مختلفی وجود دارد از قبیل، .com ، .ir ، .org  ، net.

  حال تفاوت این پسوند ها درچیست؟ ما نوع پسوندی که برای دامنه خود انتخاب میکنم باید محدوده جغرافیایی که مازندگی می کنیم متناسب باشد.در حالت کلی پسوند ها به دو دسته تقسیم می شوند. عمومی و کشوری.

  پسوند های کشوری چیست؟

  به پسوند هایی که از دو حرف تشکیل شده اند و اختصار همان کشور می باشند پسوند کشوری گفته میشود .مثل .ir  که اختصار کلمه ایران است. و البته می توان گفت که این پسوند های کشوری نیز میتوانند به چند زیر دسته تقسیم شوند. 

  پسوند های عمومی چیست؟

  به پسوند هایی که محدودیت جغرافیایی را شامل نمی شود و مختص یک کشور و یا محدوده خاص نیست را پسوند عمومی می نامند. مثل .com ،  .org    ،  .net

  به عنوان مثال پسوند عمومی دامنه پونیما به صورت Ponima.com می باشد و پسوند کشوری هم به صورت ponima.ir است که هر دو در دسترس می باشد.

   

  برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه میتوانید با مشاوره پونیما ارتباط برقرار نموده و یا سایر مقالات را مطالعه نمایید.

   

  هدف پونیما ارائه بهترین راهکارهای کاربردی در رابطه با تمام مباحث طراحی و برنامه نویسی سایت می باشد. و در این زمینه ایده های بسیار خاص و جالبی ارائه می دهد که برای علاقمندان به یادگیری و سفارش طراحی سایت در اردبیل بسیار مفید و سودمند می باشد.

  طراحی سایت در اردبیل

   

  منتظر مقالات بعدی در رابطه با داغ ترین مباحث روز طراحی سایت باشید.

  پونیما ۱۸۶ بازدید