محتوای پست ....

1398/12/4
 • تعریف الگوریتم های گوگل ؟ (Google Algorithm)

  الگوریتم های گوگل بر اساس تجربه و نیاز در طول زمان ایجاد شد تا بتواند جلوی تقلب و سایت های بی کیفیت را بگیرد که بتواند خدمات بهتری برای جستجوگران از موتور گوگل را فراهم کند به همین منظور سایت های غیر قانونی و سایت هایی که به اشتباه باعث اذیت کاربران می شد را از طریق الگوریتم های جدید ایجاد شده اسپم می نماید.

  زیرا اگر دقت کرده باشید دیگر مثل قبلا به هر سایتی که نیاز ما را رفع نمی نماید رجوع داده نمی شویم و همان چیزی که خواسته ایم یا تایپ کرده ایم را پیدا می کنیم و دیگر زمان زیادی را صرف نمیکنیم و این با وجود الگوریتم های جدید گوگل که روز به روز آپدیت می شوند از جمله الگوریتم های هوش مصنوعی که بسیار کار کاربران را راحت کرده را ایجاد کرده که در ادامه همه الگوریتم ها را توضیح می دهیم و با ما همراه باشید.

   

  هدف اصلی الگوریتم های گوگل :

  1. کاهش رتبه سایت های بی کیفیت و اسپم و یا حذف از نتایج جستجو (پنالتی کردن سایت).

  2. افزایش رتبه سایت های با ارزش و کاربر پسند.

  الگوریتم گوگل چیست و چه هدفی دارد ؟

   

  مهمترین الگوریتم های گوگل را در زیر به ترتیب تاریخ انتشار از سال 2003 تا 2019 با توضیحات کامل شرح می دهیم :

  1. الگوریتم هیلتاپ (Google's Hilltop Algorithm)

  تعریف الگوریتم Hilltop :

  الگوریتم هیلتاپ برای پیدا کردن اسناد مربوط به یک کلمه کلیدی خاص استفاده می ‌شد. گوگل با استفاده از این الگوریتم ارزش و اعتبار سایت ها را مشخص می کرد و سایت های معتبر را به عنوان مرجع معرفی کرده و جایگاه خوبی برای آنها در نظر میگرفت.

  تاریخ انتشار الگوریتم: Hilltop

   2003 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم Hilltop :

  هدف الگوریتم هیلتاپ شناسایی سایت های معتبری بود که به سایت های کوچک لینک داده بودند و این فرصت برای سایت های کوچک مهیا می شد که بتوانند توسط سایت های معتبر و بزرگ رتبه و جایگاه خودشان را بالا ببرند.

  الگوریتم هیلتاپ دیگر مثل قبل با ثبت لینک در دایرکتوری های معتبر را به آن صورت ندارد ولی امروزه با انجام اینکار بک لینک به سایت هدف داده می شود و با نام Page Authority  شناخته میشود. در حال حاضر هر سایت یا صفحه ای میتواند یک صفحه ارزشمند برای لینک سازی باشد به شرطی که ارتباط موضوعی و اعتبار بالایی با سایت شما داشته باشد.

  تهدید های الگوریتم Hilltop :

  این الگوریتم تهدید خاصی ندارد و فقط باید سایت های معتبر را پیدا کنید و از آنها بک لینک بگیرید تا رتبه شما نیز در موتورها جایگاه بالاتری داشته باشد در غیر اینصورت افت بازدید را به همراه خواهید داشت.

  بررسی الگوریتم Hilltop :

  الگوریتم هیلتاپ وقتی که یک پرسش یا کلمه‌کلیدی را در گوگل وارد می‌کنید برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط و حاوی اطلاعات مفیدتر به گوگل کمک میکند.

  الگوریتم هیلتاپ بین صفحات متخصص و معتبر ارتباط برقرار می نماید. یک صفحه تخصصی و معتبر، صفحه‌ای است که لینک ‌های زیادی از اسناد دیگر و البته مرتبط، به آن پیوند داده می‌شوند. گوگل در ابتدا صفحات متخصص را پیدا می‌کند و  صفحاتی که به آنها لینک داده اند را به جایگاه خوبی می رساند. درنتایج موتورهای جستجو اولویت با صفحه متخصص و پس از آن صفحات لینک داده شده ‌است. صفحات در سایت‌هایی مانند yahoo ، DMOZ یا سایت‌های کتابخانه ای و دانشگاهی معمولا به عنوان سایت های متخصص در نظر گرفته می‌شوند.

  راه حل الگوریتم Hilltop :

  - شناسایی سایت های معتبر و گرفتن بک لینک از آنها.

  - سعی کنید سایت های مرتبط با زمینه کاری خود را پیدا کنید.

  - رقبا خود را دنبال کنید و ببینید آنها از کجا اقدام به لینک سازی میکنند.

  - پروفایل یا صفحات لینک های خود را متنوع کنید.

  - با وب سایت های بزرگ به دنبال شبکه سازی بک لینکی باشید.

  الگوریتم تپه

   

  2. الگوریتم پاندا (Google's Panda Algorithm)

  تعریف الگوریتم پاندا:

  Panda، یکی از الگوریتم های گوگل است که برای مبارزه با محتوای بی‌کیفیت ایجاد شده است. این الگوریتم شانس نمایش محتوای بی‌کیفیت، کوتاه و بی‌ارزش را در نتایج جستجو کاهش داده و به محتوای با کیفیت، جذاب و منحصر به فرد جایگاه بهتری در نتایج جستجو می‌بخشد.

  از زمانی که الگوریتم پاندا به وجود آمد کاربران از شر محتوای بی کیفیت راحت شده و معیاری برای طبقه بندی میزان کیفیت صفحات سایت منتشر شده و میزان رضایت کاربران بالا رفته است.

  و البته وب سایت هایی که محتوای بی کیفیت منتشر کرده بودند و در معرض خطر پنالتی(جریمه) شدن بودن با حذف کلمات زائد و تولید محتوای تکمیل و بهینه جایگاه خود را کنترل کردند هرچند بسیاری از صفحات نیز اسپم شده و از دسترس خارج شدند.

  تاریخ انتشار الگوریتم پاندا:  

  2011 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم پاندا :

  هدف الگوریتم گوگل پاندا، دادن امتیاز بیشتر به سایت ها یا صفحات دارای محتوای جذاب و با ارزش و کاستن حضور سایت ها یا صفحات بی کیفیت در نتایج جستجو.

  تهدید های الگوریتم پاندا :

  افت شدید بازدید صفحات و ترافیک سایت و اگر با این افت پیش برود دیگر صفحه مورد نظر در نتایج دیده نمی شود و کاربری برای کلیک وجود نخواهد داشت و رتبه الکسا و جایگاه صفحه مورد نظر از بین می رود.

  بررسی الگوریتم پاندا :

  بسیاری از کاربران به دنبال کپی و انتشار مطالب در سایت خود بودند و علاوه بر اینکه یک کار غیر اخلاقی انجام می دادند بلکه فرایند و تخصص یک سئو را نیز بهم میریختند. قبلا این کار باعث میشد سایت هایی که مطالب با کیفیت و کاربر پسند دارند در میان این انبوه از وبسایت ها گم بشود ولی با وجود الگوریتم پاندا گوگل سایت های که محتوای کپی و مطالب بی کیفیت دارند کنار گذاشته شده و سایت های معتبر جایگاه خود را پیدا کردند.

  راه حل الگوریتم پاندا :

  - تولید محتوای با کیفیت و ارگانیک

  - افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت

  - افزایش نرخ کلیک در سایت

  - برند سازی اینترنتی

  - دوری از مزرعه محتوا یا همان محتوای زیاد بی کیفیت

  - بازنگری میزان تبلیغات و تعداد لینک های یک صفحه

  - بررسی اطمینان از بابت ارتباط محتوا کلیدی و عبارت مورد جستجو

  - دوری از تولید محتوای غیر اصولی

  - حذف محتوای تکراری از سایت

  الگوریتم پاندا

   

  3. الگوریتم تازگی محتوا (Google's Freshness Algorithm) 

  تعریف الگوریتم Freshness :

  الگوریتم Freshness برای این هدف ایجاد شد تا بتواند مقالات جدید و بروز را جایگزین مقالات قدیمی کند تا کاربران بتوانند به اهداف خود در نتایج جستجو برسند.

  تاریخ انتشار الگوریتمFreshness :   

  2011 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم Freshness :

  گوگل توسط الگوریتم تازگی محتوا(Freshness)، تاریخ انتشار و به‌ روز بودن محصول یا محتوا را به عنوان یک معیار کلیدی در تعیین رتبه و جایگاه سایت در نظر می‌گیرد.

  تهدید های الگوریتم Freshness :

  اگر روی آپدیت مقالات و تغییرات در محتوای خود نداشته باشید مطمئنا روز به روز از نتایج کنار گذاشته می شوید و این باعث افت بازدید و از دست دادن کاربران سایت می شود به همین منظور بیشتر سئو کاران در حال به روز رسانی مقالات خود هستند شما نیز به فکر تولید محتوا جدید و آپدیت مقالات قدیمی خود باشید تا از این نتایج کنار گذاشته نشوید.

  بررسی الگوریتم Freshness :

  زمانی که این الگوریتم ارائه شد سر و صدای زیادی شد و وبمسترها به دلیل کاربردی بودن و تغییرات اساسی در روند ربات های گوگل تصمیم گرفتند که بیشتر روی این الگوریتم تمرکز کنند و محتوای تازه و به روزتری بنویسند.

  فرض کنید می خواهید یک موبایل خرید کنید و در گوگل جستجو می کنید و چند تا سایت از نتایج برتر را بررسی میکنید که هر کدام یکسری تفاوت هایی را نسبت به هم برای شما ارائه می دهند به عنوان مثال سایتی آخرین قیمت روز بازار را ارائه می دهد و سایتی قیمت چند روز پیش را، با این حال مطمئنن شما به دنبال آخرین قیمت روز بازار هستید و مورد اول رو انتخاب میکنید با این وجود گوگل به نسبت انتخاب و خرید شما سایت مورد نظر را منبع خوبی انتخاب و در نتایج رتبه بهتری را اعمال می نماید پس سایتی که به روز و محتوای و محصولات جدیدی را در اختیار کاربران قرار دهد مورد توجه این الگوریتم قرار می گیرد.

  راه حل الگوریتم Freshness :

  - محتوایی که دارای رتبه و جایگاه خوبی هستند را در اولویت بروز رسانی قرار دهید.

  - از سایت هایی که محتوا قدیمی دارند بک لینک به محتوا جدید خود بگیرید.

  - سعی کنید با تولید محتوا جدید پیش‌دستی کنید به سایت های خبری و رقبا.

  - سیگنال‌های مثبت از شبکه های اجتماعی دریافت کنید یعنی محتوای جدید خود را در آنها به اشتراک بگذارید تا کاربران اطلاع پیدا کنند.

  - تاریخ انتشار مقالات را حذف نکنید زیرا این مورد از دید گوگل کنار نیست و امکان دارد با این کلک شما اسپم نماید.

  الگوریتم تازگی محتوا

   

  4. الگوریتم پنگوئن (Google's penguin Algorithm)

  تعریف الگوریتم پنگوئن :

  الگوریتم پنگوئن، فیلتری است برای مقابله با سایت ‌هایی که با بک لینک های اسپم، روش های کلاه سیاه و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی برای کلک به خزنده ها انجام می شوند را شناسایی و جریمه می کند.

  اگر اشتباهات خود را در رابطه با این موارد که توسط الگوریتم پنگوئن انجام میگیرد را اصلاح کنید ماه ها طول میکشد تا از قرنطینه و یا بخش اسپم گوگل نجات پیدا کنید و فقط باید لینک های معتبر و محتوای بهینه تولید کنید تا بتوانید برگردید به رتبه و جایگاه خود که زمان بیشتری لازم دارد.

  تاریخ انتشار الگوریتم پنگوئن:  

  2012 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم پنگوئن :

  هدف اصلی این الگوریتم شناسایی سایت هایی است که بک لینک هایی از سایت هایی میگیرند که اسپم بوده و غیر مرتبط با سایت مورد نظر باشد را جریمه یا بعبارتی از نتایج حذف می نماید.

  تهدید های الگوریتم پنگوئن :

  بزرگترین تهدیدی که شما را در پی دارد این است که اگر به فکر اصلاح و تغییر در روش سئو خود نباشید به مشکل بزرگی بر میخورید و سایتتان پنالتی خواهد شد. همانطور که این الگوریتم مدام در حال به روز رسانی است ولی تغییرات دیگر در اختیار شما قرار نمیگیرد و فقط مجبورید با روش های بهینه و بازاریابی سئو طبیعی را بکار بگیرید.

  بررسی الگوریتم پنگوئن :

  این الگوریتم که بعد از الگوریتم پاندا معرفی شد وظیفه مبارزه با لینک های اسپم را دارد و سایت هایی که بک لینک های انبوهی از سایت های فیک یا بی کیفیت را برای خود به دست می آورند را از نتایج حذف میکند. شما نیز برای مبارزه با این الگوریتم سعی کنید بک لینک های معتبر از سایت های بزرگ بگیرید و محتوای بهینه تولید کنید.

  راه حل الگوریتم پنگوئن :

  - سعی کنید از سایت های نامعتبر بک لینک نگیرید.

  - از سایت های غیر مرتبط بک لینک دریافت نکنید.

  - اگر قبلا از سایت های نامعتبر بک لینک گرفته اید و جریمه شده اید بروید و از آن سایت ها لینک خود را بردارید.

  - از سایت های بی محتوا و اسپم شده لینک بک لینک نگیرید یا اگر گرفته اید از آنها حذف نمایید.

  - از کلمات کلیدی تکراری در محتوا خود زیاد استفاده نکنید.

  الگوریتم پنگوئن

   

  5. الگوریتم گورخر (Google's Zebra Algorithm)

  تعریف الگوریتم گورخر:

  الگوریتم گورخر جهت کیفیت سنجی فروشگاه های اینترنتی ارائه شد و این سایت ها را از لحاظ فنی مورد بررسی قرار می دهد و اگر متوجه شود که وبسایتی درحال فریب کاربران و کلاهبرداری از آنان است آن را به گوگل گزارش کرده و جریمه خواهد کرد. با این کار جلوی ترویج و گسترش فروشگاه های اینترنتی تقلبی گرفته می شود. طراحی سایت به صورت ریسپانسیو، داشتن بارکد برای کالا، کد تخفیف برای تشویق کاربران به خرید،  ایجاد مقایسه با کالا دیگر، کاهش مراحل خرید، داشتن قیمت روی کالا، وجود آدرس معتبر برای فروشگاه و ... عواملی هستند که گوگل در این الگوریتم به آنها توجه می نماید.

  تاریخ انتشار الگوریتم گورخر:  

  2013 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم گورخر:

  هدف الگوریتم گورخر بررسی فروشگاه های اینترنتی و جنگ با کلاه برداران می باشد و این قابلیت را دارد که رتبه و جایگاه مناسبی را برای سایتهای فروشگاهی مشخص نماید و سایت هایی را که از کیفیت و خدمات نا مناسب برخوردار هستند را از نتایج جستجو حذف نماید.

  تهدید های الگوریتم گورخر:

  در صورتی که فروشگاه اینترنتی خدمات خوبی ارائه ندهد از نتایج گوگل حذف شده و در این صورت تعداد بازدید و فروش محصولات کاهش پیدا کرده و سایت رتبه و جایگاه خود را از دست می دهد.

  بررسی الگوریتم گورخر :

  همانطور که موتور جستجو گوگل به دنبال سایت هایی می باشد که اطلاعات جامع و ارزشمندی را ارائه می دهد و برای آنها رتبه و جایگاه مشخص میکند بنابراین باید فروشگاه اینترنتی که راه اندازی میکنید باید معتبر و قانونمند بوده و خدماتی که ارائه می دهد کاملا دقیق و مشخص باشد تا بازدید بالایی داشته باشید و از چنگ این الگوریتم ها در امان بمانید و سعی کنید خدمات 24 ساعته را داشته باشید تا کاربران در هر لحظه بتوانند خرید کنند.

  علت نام گذاری الگوریتم گورخر به جهت از بین بردن و دفع مزاحم ها می باشد همانطور که بدن گورخر راه راه است باعث می شود که حیوانات و حشراتی که نیش دار هستند به خاطر رنگی که دارد نتوانند به آن نزدیک شده و در حقیقت این رنگ از اقدام آنها جلوگیری می کند. سایت های فروشگاهی بی کیفیت هم مثل این حیوانات هستند که از اطراف گوگل دفع می شوند. پس سایت های فروشگاهی حتما باید این الگوریتم را راضی نگه دارند تا در سئو خود دچار مشکل نشوند.

  راه حل الگوریتم گورخر :

  - تجربه کاربری و رابط کاربری مناسب فراهم کنید.

  - برای محصولات و خدماتی که ارائه می دهید ضمانت نامه تهیه کنید.

  - چندین درگاه پرداخت امن طراحی کنید.

  - از رسیدن محصولات به دست مشتریان خود مطمئن شوید.

  - مشکلات فنی سایت را برطرف کنید.

  - سعی کنید گواهی SSL برای سایت تهیه کنید.

  - نشانی و اطلاعات تماس و راه های ارتباطی را دقیق وارد نمایید.

  - نماد اعتماد الکترونیکی برای فروشگاهتان را داشته باشید.

  - کالاهای ارائه شده باید از توضیحات کامل همراه قیمت برخوردار باشند.

  - سرعت سایت خود را افزایش دهید تا کاربران خسته و کلافه نشوند.

  الگوریتم گورخر

   

  6. الگوریتم مرغ مگس‌ خوار (Google's Hummingbird Algorithm)

  تعریف الگوریتم مرغ مگس خوار:

  اول اینکه نام این الگوریتم به علت سرعت و دقت مرغ مگس خوار انتخواب شد تا بتواند از ویژگی این الگوریتم در بررسی کلمات کلیدی بهره ببرد به همین جهت الگوریتم مرغ مگس خوار نزدیکترین و مرتبط ترین نتایج از کلمات شما را نشان می دهد و صفحاتی که بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده میکنند و محتوای جذابی ندارند را توسط گوگل جریمه می کند.

  تاریخ انتشار الگوریتم مرغ مگس خوار:  

  2013 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم مرغ مگس خوار :  

  هدف الگوریتم‌هایی همچون پاندا، گورخر، پنگوئن، رنک‌ برین و … درک رفتار، نیاز و رضایت کاربر می باشد. الگوریتم مرغ مگس خوار نیز با این هدف سعی دارد تا مفهوم کاربر را دریافت و با درک منظور او نتایج بهتری را برایش نمایش دهد.

  تهدید های الگوریتم مرغ مگس خوار :

  اگر در این الگوریتم بخواهیم دنبال تهدید بگردیم باید اول به فکر پیشگیری باشیم و دیگر مراحلی که قبلا برای تولید محتوا انجام می دادیم را به درستی و با کنترل دقیق پیش ببریم زیرا این الگوریتم بزرگترین تهدیدی که دارد این است که اگر شما محتوای مفید و مد نظر کاربران را تولید نکنید و از کلمات کلیدی بیشتری استفاده کنید مطمعنن از نتایج کنار گذاشته می شوید.

  بررسی الگوریتم مرغ مگس خوار :

  وقتی کاربران در نتایج جستجو کلمه ای مانند طراحی بنر را جستجو می کنند و به ترتیب از ردیف اول تا 10 از صفحه اول را میبینند مطمعنن از بین 10 ردیف هر کدام که محتوا بهینه و دارای مفهوم و کاربرد خوبی باشد به مرور زمان که کاربران بازدید میکنند سایتی که مفهوم و کاربرد زیادی داشته را به ردیف اول میگذارد و مهم نیست در لحظه اول سایت در ردیف اول باشد یا 10 ام این بدان معنی است که الگوریتم مرغ مگس خوار رفتار کاربران را بررسی و تحلیل میکند و بر اساس رفتار ها و اعتماد ها سایت مورد نظر را بالا میبرد. پس در تولید محتوا کاربران را بیشتر در نظر بگیرید تا بتوانید از اعتماد و رفتار آنها بهره ببرید و جایگاه خود را مستحکمتر نمایید حتی مسائلی همچون نرخ پرش، تعداد کلیک، گردش در سایت، محبوبیت در شبکه های اجتماعی و ... نیز سنجشی برای محبوبیت و اعتماد شما نزد کاربران دخیل هستند.

  راه حل الگوریتم مرغ مگس خوار :

  - در تعداد تکرار کلمات کلیدی و واژه های هم معنی حساس باشید.

  - تولید محتوا کاربردی و با مفهوم تمرکز کنید زیرا کاربران به محتوای خوب نیاز دارند.

  - سعی کنید با حوصله باشید و قرار نیست در لحظه اول که مقاله خود را فیچ میکنید در سطر اول یا دوم باشد.

  - مقاله خود را به اشتراک بگذارید و از کاربران بخواهید که شما را در موتور ها بیابند.

  الگوریتم مرغ مگس خوار

   

  7. الگوریتم کبوتر (Google's Pigeon Algorithm)

  تعریف الگوریتم کبوتر:

  کبوتر پرنده ای است که می تواند بدون در نظر گرفتن موقعیت فضایی جزئیات را به دقت بررسی و نشان کند. گوگل نیز با استفاده از این الگوریتم می تواند از بین سایت های فیچ شده سایتی که مرتبط و بر اساس موقعیت نشان گذاری شده را پیدا و نمایش دهد به حدی که انتظار چنین دقت و عکس العملی را داشته باشید برایتان نمایش میدهد.

  تاریخ انتشار الگوریتم کبوتر:  

  2014 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم کبوتر :

  هدف از ارائه این الگوریتم راحتی کار برای کاربران بود تا بتوانند با جستجوی محلی به خواسته های خود دست پیدا کنند زیرا علاوه بر متن، تصویر، ویدئو و صدا مکان نیز برای گوگل به عنوان محتوا به حساب می آید بنابراین این الگوریتم نیز بسیار کاربردی برای کاربران و نتایج گوگل می باشد و آن را دست کم نگیریم.

  تهدید های الگوریتم کبوتر :

  این الگوریتم تهدید خاصی ندارد فقط میتواند به دلیل خدمات رسانی محلی شما را در نتایج تغییر دهد و محدود به محل کند که البته این نمیتواند معایب باشد وفقط در نحوه جستجو فرق دارد.

  بررسی الگوریتم کبوتر :

  گوگل با ارائه این الگوریتم توانست روی نتایج مرتبط با مکان صفحات را به اجرا در آورد. این الگوریتم برای کسب‌ و کارهای محلی یک فرصت خوبی ایجاد کرد تا بتوانند جزء نتایج اولیه جستجوهای کاربران نزدیک به خودشان باشند. برای مثال وقتی که در موتور جستجو گوگل کلمه"شرکت های طراحی سایت نزدیک من" را تایپ کنید، فقط شرکت هایی که در نزدیک شما هستند را در لیست جستجوها قرار میدهد.

  راه حل الگوریتم کبوتر :

  - ثبت وب سایت در نقشه گوگل مپ

  - درج نام و آدرس و شماره تماس در تمامی صفحات

  - ثبت ساید در دایرکتوری ها برای بیزینس محلی

  - استفاده از روش نشانه گذاری اسکیما

  الگوریتم کبوتر

   

  8. الگوریتم موبایل گدون ( Google's Mobilegeddon Algorithm)

  تعریف الگوریتم موبایل گدون :

  الگوریتمMobilegeddon  به بهبود نتایج جستجو در تلفن همراه کمک می نماید. این الگوریتم به نام Mobile Friendly  هم شناخته می شود. الگوریتم Mobilegeddon سعی بر این دارد که کاربر صفحات سایت را در نسخه موبایل بدون اسکرول افقی و بدون نیاز به بزرگ نمایی مشاهده نماید.

  صرفا موبایل فرندلی بودن صفحات معیاری برای رتبه بالاتر در صفحات جستجو نیست. این منبع به وضوح بیان نموده که اگر یک وب سایت دارای محتوای ارزشمند باشد اما موبایل فرندلی نباشد، هنوز هم رتبه بالاتری در نتایج جستجو خواهد داشت.

  تاریخ انتشار الگوریتم موبایل گدون:

   2015 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم موبایل گدون:

  هدف از پیاده‌سازی الگوریتم Mobilegeddon  دادن اولویت به وبسایت‌هایی است که Mobile friendly هستند. یعنی اگر با استفاده از گوشی موبایل در گوگل جستجویی انجام دهید، سایت‌هایی که واکنش گرا هستند و در پلتفرم ها به خوبی نمایش داده می‌شوند، در صدر نتایج جستجو قرار می‌گیرند. البته الگوریتم موبایل گدون تأثیری روی سرچ‌ هایی که با لپتاپ یا دسکتاپ انجام می‌شوند، ندارد.

  گوگل در ارائه این الگوریتم جنجال بزرگی را بوجود آورد به طوری که گفت سایت هایی که ریسپانسیو نیستند از نتایج جستجو حذف می شوند ولی بعد کاری کرد تا بسیاری از  سایت ها بتوانند سایت خود را ریسپانسیو کنند و از رقابت عقب نمانند.

  تهدید های الگوریتم موبایل گدون:

  این الگوریتم تحدید خاصی ندارد فقط اگر در حالت ریسپانسیو نباشد کاربر را اذیت می نماید وباید اسکرول یا بزرگ نمایی کند و این باعث فرار یا عدم رضایت کاربر میشود که این فرار باعث کاهش بازدید و در نهایت افت صفحه و خروج از صفحات جستجو می شود.

  بررسی الگوریتم موبایل گدون :

  معرفی الگوریتم گدون جنجال بسیاری را به همراه داشت. بسیاری از این جنجال‌ها به دست خود گوگل بوجود آمد. نام الگوریتم که موبایل گدون است در‌ واقع ترکیبی از موبایل و آرماگدون است. آرماگدون اشاره به واقعه‌مهمی که در کتاب انجیل در آن به عنوان آخر الزمان یاد کرده و میگوید که عده ای محکوم به نابودی هستند و تنها جمعیت کمی جان سالم بدر خواهند برد.
  علاوه بر نام جنجالی الگوریتم گدون، گوگل اعلام کرده بود که هدف از پیاده سازی این الگوریتم برای تغییر تحول در بازدید کاربران از پلتفرم ها می باشد که در این مورد سایت ها سعی می کنند خود را واکنشگرا نمایند تا کاربران در بازدید با موبایل راحتتر باشند و البته این باعث شد سایت هایی که Mobile friendly هستند در نتایج جستجو صدر نشین باشند.

  راه حل الگوریتم موبایل گدون :

  - سایت خود را ریسپانسیو یا اصطلاحا واکنشگرا نمایید.

  - ابزار هایی مثل فلش که برای موبایل ها و تبلت ها کاربرد ندارد استفاده نکنید.

  - اندازه فونت ها را طوری در حالت ریسپانسیو تنظیم کنید که نیازی به بزرگنمایی نداشته باشد.

  - اجازه دسترسی ربات ها به فایل js و css خود را بدهید.

  - لینک ها را به شکلی قرار دهید که کاربر موبایل برای کلیک کردن آن‌ها دچار مشکل نشود.

  - اگر در آنالیز‌ها متوجه شدید که بازدیدکنندگان سایت، کاربران موبایل نیستند، این موضوع را بررسی کرده و مشکل را حل کنید تا سایت Mobile friendly شود.

  الگوریتم موبایل فرندلی

   

  9. الگوریتم رنک برین (Google's RankBrain Algorithm)

  تعریف الگوریتم رنک برین:

  الگوریتم رنک برین یک سیستم هوش مصنوعی و تکنیک یادگیری ماشین (Machine Learning Technique) برای مرتب سازی نتایج جستجوی موتور گوگل می باشد. وظیفه این الگوریتم برای تبدیل حجم زیادی از نوشته ها به زبان ماشین می باشد که بر اساس رفتار کاربران بررسی و عمل کرده و به سایت مورد نظر به صورت هوشمندانه و بازدید کاربران جایگاه مشخصی را تعیین میکند

  از عوامل مهم در تاثیر گذاری این الگوریتم می توان به دومورد اشاره کرد که یکی به درصد کلیک کاربران روی صفحات سایت در جستجوها (CTR) و دومی مدت زمان حضور و ماندگاری در سایت می باشد (Dwell Time).

  تاریخ انتشار الگوریتم رنک برین:  

  2016 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم رنک برین :

  اگر دقت کرده باشید در برخی مواقع بعد از کلیک روی یک صفحه در نتایج جستجو وبازگشت از آن صفحه زیر آن سطر که کلیک کرده بودیم یک منوی کشویی باز شده و موارد مشابه کمکی را برایمان باز میکند تا اگر در آن صفحه به پاسخ خود نرسیده ایم یکی از آنها را انتخاب کنیم که می تواند به سه حالت 1. رتبه صفر گوگل یا همان خلاصه نویسی از مورد خواسته شده 2. موارد مشابه از جستجو که در زیر آن یک باکس باز شده و نمایش می دهد 3. به صورت سوالی برای شما سوالات مشابه را زیر سطر مربوطه که کلیک کرده اید را نمایش می دهد.

  اینها همگی با هوش مصنوعی از جستجوهای شما و مدت ماندگاری و نرخ کلیک در صفحات، بررسی و نمایش داده می شود که وظیفه الگوریتم رنک برین می باشد. و هدف اصلی گوگل نیز در اینجا این است که بتواند کاربران را به خواسته خود برساند و از صفحه گوگل خارج نشود.

  تهدید های الگوریتم رنک برین :

  اگر کاربران پاسخی که از نتایج جستجوی خود به دست می آورند مدت ماندگاری و درصد کلیک از صفحه مورد نظر پایین باشد و سریع بازگشت داده شود به صفحه گوگل به منزله این می باشد که در صفحه مورد نظر به نتیجه خود دست نیافته و بنابراین گوگل سایت مورد نظر را از نتایج دور یا حذف می نماید زیرا برای گوگل اولویت کاربران می باشد که می خواهند به پاسخ خود دست یابند و صفحاتی که این مزیت را داشته باشند که بتوانند جواب کاربران را بدهند جایگاه خود را بالا میبرند.

  بررسی الگوریتم رنک برین :

  این الگوریتم از نظر تفسیر و بررسی کلمات همانند الگوریتم مرغ مگس خوار عمل میکند اما بسیار پیشرفته تر و پیچیده تر از آن است. تمرکز اصلی الگوریتم RankBrain بر روی تجربه کاربری(UX) بوده و معیار هایی که برایش مهم هستند از جمله نرخ کلیک، نرخ پرش، نرخ بازگشت به صفحات، مدت زمان حضور در صفحات و ...

  راه حل الگوریتم رنک برین :

  - تولید محتوا یونیک و با کیفیت داشته باشید.

  - مفهوم گرایی و پاسخ گویی به سوالات کاربر از اولویت شما باشد.

  - بررسی میزان رضایت کاربر هنگام جستجو که بتواند به صفحه مورد نظر پاسخ مثبت بدهد.

  - کلمات استفاده شده برای لینک‌سازی داخلی و خارجی مرتبط و بجا باشد.

  - اصول ساده نویسی و استاندارد نگارشی را رعایت نمایید.

  الگوریتم رنک برین

   

  10. الگوریتم فِرِد (Google's Fred Algorithm)

  تعریف الگوریتم فرد :

  الگوریتم Fred یکی دیگر از الگوریتم های گوگل است که وظیفه آن تمرکز روی تبلیغاتی که روی سایت ها و لینک های خارجی بکار می رود می باشد. حال این الگوریتم صفحات سایت را بررسی و اگر محتوای بی کیفیت و تعداد لینک های خارجی بیشتر باشد را توسط گوگل جریمه می نماید. پس سایت هایی که تبلیغاتی هستند باید محتوای با کیفیت و لینک های مرتبط و به مقدار استفاده نمایند تا در مقابل این الگوریتم جریمه نشوند.

  تاریخ انتشار الگوریتم فرد:  

  2017 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم فرد :

  حذف و یا فیلتر کردن محتواهای بی کیفیتی که صرفا قصد تبلیغ و یا affiliate marketing (همکاری در فروش) را دارند. البته بیشتر هدف گوگل از این الگوریتم وبلاگ هایی می باشد که هدفشان تولید محتوای بی کیفیت و کسب درآمد از طریق اینترنت می باشد.

  تهدید های الگوریتم فرد :

  اگر محتوای بی کیفیت و لینک های خارجی زیادی به کار ببرید مطمعنن در معرض این الگوریتم قرار میگیرید زیرا این الگوریتم بر روی محتوای بی کیفیت و تبلیغات زیاد تمرکز دارد.

  بررسی الگوریتم فرد :

  دقت داشته باشید که گوگل مشکلی با تبلیغات و افیلیت مارکتینگ ندارد زیرا اگر این طور باشد تعداد زیادی از سایت هایی که کارشان تبلیغات است و منبع درآمدشان نیز تبلیغات اینترنتی است از بین می رفتند ولی چون محتوا و کارایی درستی برای کاربران دارند گوگل با آنها کاری ندارد چون اگر دقت کرده باشید بسیاری از الگوریتم ها کارشان با تولید محتوای بی کیفیت است.
   

  راه حل الگوریتم فرد :

  - سعی کنید محتوای کامل و کاربر پسند تولید و انتشار دهید.

  - در سایت های اسپم و یا تبلیغات زیاد لینک ندهید.

  - رضایت کاربران را از جستجو و مطالبی که خواسته اند را به دست آورید.

  - مراقب افیلیت مارکتینگ ها در لینک سازی باشید.

  الگوریتم فرد

   

  11. الگوریتم پارافریسینگ (Google's Paraphrasing Algorithm)

  تعریف الگوریتم پارافریسینگ :

  الگوریتم Paraphrasing برای نمایش خلاصه سایت و همچنین کاربرانی که از گوگل سوال پرسیده اند بکار میرود ولی تا به امروز روی وب سایت های فارسی بکار نرفته شاید در آپدیت های بعدی برای فارسی زبان ها نیز فعال شود

  تاریخ انتشار الگوریتم پارافریسینگ:  

  2018 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم پارافریسینگ :

  هدف این الگوریتم خلاصه سازی و تفسیر نیاز کاربران در موتور جستجو می باشد.

  تهدید های الگوریتم پارافریسینگ :

  با توجه به اینکه گوگل با استفاده از این الگوریتم می تواند نیاز کاربران را به صورت خلاصه در صفحه جستجو خود نمایش دهد این مسئاه برای بقیه نوعی تهدید است که اگر به این صورت پیش برود دیگر کاربران نیاز خود را در صفحه گوگل مشاهده و بدون بازدید وبسایتها موتور را ترک کنند که این به نوعی سوال بر انگیز برای بقیه سایت هاست که هدف گوگل از این کار چیست.

  بررسی الگوریتم پارافریسینگ :

  این الگوریتم به بررسی محتوای صفحات رفته و بخش هایی که اطلاعات و یا محتوا مهمی و مورد نیاز هستند را خلاصه برمیدارد و برای کاربران به نمایش میگذارد با توجه به پیشرفت الگوریتم های گوگل اینطور به نظر می رسد که در آینده گوگل میتواند با بررسی صفحه سایت و محتوای کلیدی به سوالات کاربران پاسخ دقیق تری بدهد.

  راه حل الگوریتم پارافریسینگ :

  اگر بخواهیم در راستای گوگل و جنگ با اسپم و حذف از نتایج پیش برویم باید بتوانیم محتوای دقیق و کاربردی تولید کنیم تا گوگل هنگام بررسی بتواند صفحه ما را برای خلاصه نویسی و نمایش به کاربران مد نظر قرار بگیرد.

  الگوریتم پارافریسینگ

   

  12. الگوریتم تطبیق عصبی (Google's Neural Matching Algorithm)

  تعریف الگوریتم تطبیق عصبی :

  الگوریتم تطبیق عصبی مسئولیت درک و ایجاد ارتباط بهتر بین کلمات و مفاهیم آن می باشد.

  تاریخ انتشار الگوریتم تطبیق عصبی:  

  2018 میلادی

  الگوریتم تطبیق عصبی

   

  13. الگوریتم برت (Google's BERT Algorithm)

  تعریف الگوریتم برت:

  الگوریتم BERT بر پایه هوش مصنوعی بوده و به ربات های گوگل کمک میکند تا ساختار معنایی کلمات موجود در یک عبارت جستجو شده را به شکل دقیق تری درک و نمایش دهد.

  کلمه BERT مخفف عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers است!

  در ساده ترین حالت، بِرت مدلی از زبان محاوره و روزمره است که به الگوریتم های گوگل کمک میکند تا حتی کوچک ترین بخش های زبان محاوره مثل حروف اضافه یا کم را به خوبی یک انسان درک کند. فقط به خاطر داشته باشید که برت با رنک برین متفاوت است و فقط می توانند در کنار هم به صورت مکمل برای بهبود نتایج کمک کنند.

  تاریخ انتشار الگوریتم برت:  

  2019 میلادی

  هدف گوگل از ارائه الگوریتم برت :

  هدف اصلی الگوریتم BERT، درک دقیق تر و بهتر جستجو کاربر می باشد. زیرا این الگوریتم خطای جستجوی کاربر را با درصد پایینی نمایش می دهد. زیرا اگر کاربر اشتباه تایپی داشته باشد ولی بقیه کلمات جمله مفهوم جستجو را برساند متوجه منظور کاربر شده و با اطمینان نتایجی که کاربر خواسته را نمایش می دهد.

  تهدید های الگوریتم برت :

  آقای دنی سالیوان، یکی از چهره های شاخص گوگل گفته :

  هیچ روش بهینه سازی برای الگوریتم BERT وجود ندارد. به‌ روزرسانی جدید تنها الگوریتم های ما را هوشمند کرده و این یعنی بهتر میتوانیم محتوایی که برای کاربر نوشته می شود را درک کنیم.

  بنابراین نتیجه میگیریم که اول از همه باید نیاز کاربر را درک و بر اساس آن، شروع به تولید محتوا نماییم. زیرا این الگوریتم بیشتر، روی هدف جستجو کاربر تاکید دارد و تنها دلیل انتشار آن نیز، فقط و فقط بهبود تجربه جستجو است.

  بررسی الگوریتم برت :

  طبق مثال رایجی که برای بررسی الگوریتم برت در سایت های خارجی برای فهمیدن مفهوم برت بکار میرود به شرح زیر می باشد :

   فرض کنید عبارت "How to catch a cow fishing" را در موتورگوگل سرچ میکنیم. (ترجمش میشه چگونه می توان ماهی خاردار صید کرد؟)

  همانطور که می دانید کلمه cow  در زبان انگلیسی 2 معنی متفاوت می دهد : یکی به معنی گاو و دومی هم در زمینه ماهیگیری به معنای نوعی ماهی خاردار دریایی است.

  قبل از این الگوریتم اگر عبارت نحوه صید ماهی خاردار "How to catch a cow fishing" را سرچ میکردیم، نتایج مربوط به معنی اول کلمه  cowیعنی گاو بود.

  هرچند که ما از کلمه fishing در جمله استفاده کرده بودیم ولی گوگل توجهی نکرده و گاو را معنی میکرد ولی بعد از آپدیت این الگوریتم ماهی خاردار را در جمله معنی میکند زیرا الگوریتم برت فهمیده که عبارت جستجو شده شامل کلمه ماهیگیری نیز هست پس تشخیص می دهد که در اینجا هدف کاربر ماهی خاردار است نه گاو.

  راه حل الگوریتم برت :

  - تا به امروز گوگل در زبان انگلیسی که این الگوریتم را فعال کرده بیشتر روی کوئری های طولانی و دیالوگ محور تمرکز کرده.

  - به زبان محاوره کاربران خود توجه بیشتری داشته باشید و به این زبان محاوره ای محتوا بنویسید.

  - بهتر است در محتوای سایت، به زبان کاربر خود حرف بزنید و با استفاده از این زبان، محتوا ارزشمند را در اختیارش قرار دهید.

  - بهتر است هدف جستجوی کاربران را درک کنید و با همان زبانی که کاربران جستجو می کنند(People Also Ask) یا همان بخش پیشنهاد های گوگل، شروع به تولید محتوا کنیم.

  الگوریتم برت

   

  نتیجه گیری :

  در این مقاله ما بعد از تعریف الگوریتم به انواع الگوریتم های گوگل پرداختیم و مهمترین و کاربردی ترین آنها را به ترتیب برای شما شرح دادیم. بهتر است مقاله انواع سئو را نیز برای تکمیل آموزش خود در سئو و بهینه سازی سایت را بیاموزید و امیدواریم مورد پسند شما بوده باشد.

   

    پیشنهاد پونیما: مقالات مرتبط با سئو سایت

   

  پونیما ۳۷۶ بازدید