محتوای پست ....

1399/1/7
 • بک لینک چیست؟ (Backlink)

   

  تعریف بک لینک : (Backlink)

  متن یا تصویری که با کلیک روی آن به صفحه ی دیگر منتقل می شود را لینک می گویند. لینک نوعی پل ارتباطی است که از سایت یا از صفحه ای به صفحه دیگر  انتقال داده می شود بنابراین اگر صفحه یا دامنه سایتی دیگر به یکی از صفحات سایت شما لینک دهد اصطلاحا به آن بک لینک می گویند.

  در سئو سایت بکلینک یکی از مهمترین و اساسی ترین کارهای است که باید انجام دهید تا بتوانید رتبه و بازدید سایت را بالا ببرید. در مقاله الگوریتم های گوگل باید اول مفهوم و نحوه بررسی الگوریتم ها را آموزش ببینید و سپس بک لینک را ادامه دهید زیرا امکان دارد که اصول بک لینک گیری را متوجه نشده باشید و موجب اسپم و پنالتی شدن سایت خود شوید.

  تعریف بک لینک

   

  انواع بک لینک : ()

  بک لینک ها به نسبت ارزش و اهمیتی که دارند و نحوه بک لینک گیری که سئو کاران خواسته یا ناخواسته انجام می دهند انواع مختلفی دارند که توصیه ما این است که مقاله انواع سئو را بخوانید تا بهتر بتوانید انواع بک لینک را درک نمایید.

  حتما بخوانید: انواع سئو

  بک‌ لینک‌ ها سه نوع هستند:

  1. درجه‌ 1 (بهترین نوع بک لینک ها که توصیه میکنیم از آنها برای سایت خود استفاده نمایید).

  2. درجه 2 (بک لینک هایی که توصیه میکنیم تا میتوانید از آنها دوری نمایید).

  3. درجه 3 (بدترین نوع بک لینک ها که توصیه می کنیم به هیچ وجه از آنها استفاده نکنید زیرا توسط گوگل جریمه و یا پنالتی می شوید).

   

  1. بک لینک های درجه یک :

  بهترین و اصولی ترین بک لینکی که مورد تایید موتورها و کاربران است بک لینک درجه یک می باشد زیرا کاربران را به صفحه ای انتقال می دهیم که مورد نیازشان بوده و مرتبط با صفحه سابق باشد. حال برای این کار نیازی نیست از سایت های دیگر یا وبلاگ نویسان بخواهید که برای شما لینک دهند زیرا صفحه شما انقد قدرتمند و محتوا طبیعی(Organic) دارد که خود به خود سایت های خبری و وبلاگ نویسان به صفحه شما چه بخواهید چه نخواهید لینک می دهند البته برای این کار نباید عجله کنید بلکه باید محتوا و خدمات خود را تولید و انتشار دهید تا برای شما لینک یا به اشتراک بگذارند.

  برای این منظور شما با تولید محتوا قدرتمند و طبیعی و با به اشتراک گذاری یا ارتباط با وبلاگ نویسان و سایت های خبری این کار را انجام دهید و بازدید و رتبه سایت خود را بالا ببرید هر چند کار زمانبر و سختی می باشد ولی در عوض برای موتورها از جمله گوگل دارای ارزش و اهمیت بالایی می باشد و این روند در طول مدت تاثیر به سزایی برای رتبه و جایگاه صفحات سایت دارد.

  چند نمونه از بک لینک های درجه 1 :

  - بک لینک از سایت های معتبر و مرتبط که به صورت دائم لینک می دهند.

  - بک لینک از ریپورتاژ آگهی که بصورت دائم و همیشگی لینک می دهند.

  - بهینه سازی و لینک سازی داخلی سایت تا کاربران مراجعه کننده را در سایت به گردش درآورد.

  بک لینک های دیگر که با استفاده از آنها می توان لینک های طبیعی گرفت در مقاله چطور بک لینک بگیریم بخوانید البته مانده به نحوه فعالیت و مدت زمان زیرا امکان دارد با روش هایی که ما می گوییم بک لینک های درجه 1 یا 2 یا 3 بگیرید. ولی توصیه ما این است که سعی کنید از روش هایی که برایتان پیشنهاد می کنیم به صورت طبیعی و درجه یک استفاده کنید.

  اگر لینک های طبیعی به دست آورید صفحه سایت شما در نتایج جستجو روز به روز بالا رفته و جایگاه خوبی به دست می آورید و موتور ها به سایت شما اعتبار و اعتماد می کنند. به همین دلیل به دست آوردن لینک های طبیعی سخت و زمانبر بوده و سئو کارها یا افراد تازه کار خواسته یا ناخواسته لینک های اسپم و ساده تر را می سازند.

   

  2. بک لینک های درجه دو :

  توصیه ما این است که سعی کنید از این نوع بکلینک ها زیاد استفاده نکنید زیرا در رتبه بندی سایت شما تاثیر زیادی ندارد.

  چند نمونه از بک لینک های درجه 2 :

  - پست مهمان تکراری (پست مهمان اگه ازش درست استفاده کنیم و در گفتگوها و نظرات با علم و تخصص وارد بشیم خیلی هم جواب میده و میشه بک لینک خوبی گرفت ولی اکثرا زمان کمی میزارن و از کامنت های خوبی استفاده نمیکنند و مستقیم میرن لینک خودشون رو قرار میدن که امکان داره از طرف مدیر سایت اسپم یا مورد تایید نباشن).

  - لینک ‌های هدر، فوتر و ساید بار (چنانچه امکان داره که لینک شما در بخش هدر باشه و کاربران دیدی بهش نداشته باشند و یا لینک در بخش هدر میانی یا همان Sidebar باشه و کاربر توجهی بهش نداشته باشه یا اگر لینک شما در بخش فوتر باشه این امکان هم هست که یسری از کاربرا اصلا اسکرول نکنند و لینک شما به چشم نیاد. بنابراین باید لینک در بخشی باید قرار بگیرد در بین محتوا که کاربران ببینند و کلیک کنند. در غیر این صورت گوگل فکر میکنه که لینک شما پولی یا دارای اهمیت کمی است و ارزش زیادی قائل نمی شود).

   

  3. بک لینک های درجه سه :

  اگر دوس دارید در کار خود موفق شوید و نتیجه کاراتون رتبه و جایگاه خوبی کسب کنه از این نوع بک لینک ها استفاده نکنید زیرا توسط گوگل یا سایر موتورها جریمه می شوید. ولی خب بهتر است مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  چند نمونه از بک لینک های درجه 3 :

  - بک لینک از سایت های غیر مرتبط

  لینک را در سایتی قرار میدهیم که مرتبط با موضوع و هدف صفحه سایت مورد نظر ما باشد تا کاربران بعد از مطالعه محتوا سایت برای تکمیل اطلاعات خود با کلیک روی لینک ما وارد صفحه ما شده و محتوا ما را مشاهده و مطالعه می نمایند ولی چنانچه این محتوا غیر مرتبط با سایت لینک دهنده باشد کاربری که به سایتی که به ما بک لینک داده اند مراجعه کرده و در صورتی که متوجه شود محتوا غیر مرتبط با نیاز خود باشد سریع سایت را ترک می نماید که این باعث فرار کاربر می شود و گوگل یا سایر موتورها صفحه شما را اسپم یا از نتایج جستجو کنار می گذارد.

  به عنوان مثال اگر صفحه شما مربوط به ساخت قطعات سیلندر ماشین باشد و از سایتی که از صفحه طراحی بنر است لینک داده شود هیچ ارزشی نخواهد داشت زیرا غیر مرتبط بوده و شاید همه کاربران بلافاصله بعد از مشاهده صفحه شما سایت شما را ترک کنند.

  هر چند شاید به دست آوردن چنین لینک هایی از دوستان یا از طریق یکسری ثبت نام ها  و ... به دست آید ولی برای شما هیچ عایدی نخواهد داشت و حتی امکان جریمه نیز توسط گوگل امکان پذیر است.

  - بک لینک پولی Paid Links))

  شاید خرید بک لینک پولی سریع جواب دهد و خیلی از فروشنده ها بخاطر اینکه خودشان با کسب و کاری که با فروش  لینک راه انداختن توصیه بر این دارند که خوب است ولی بگذارید من بیشتر برایتان توضیح دهم از الگوریتم ها و حساسیت موتورها؛ اول اینکه خرید لینک اکثرا مرتبط با سایت ما نیست و نرخ فرار را بالا میبرد و اینکه تو ایران ما چقدر سایت داریم که بخواهد مرتبط باشد و مدام لینک بگیریم و ماندگاریشم همیشگی باشد.

   دوم اینکه چون اکثر کسانی که پیشنهاد می دهند برای این کار بخاطر گرفتن جواب مثبت در کوتاهترین زمان می باشد ولی این مورد رفته رفته سایت شما را فیک و مورد جریمه گوگل قرار می دهد. ساده تر اینکه چیزی که دائمی نباشد و غیر تخصصی استفاده شود جریمه شده و به زودی از نتایج حذف می شود هرچند بک لینک زیادی داشته باشید ولی برای موتور جستجو اولویت کاربران و سئو کلاه سفید می باشد پس زیاد به این مورد تکیه نکنید.

  سوم اینکه لینکی که به شما فروخته می شود به خیلی سایت های دیگر نیز فروخته می شود و در این وسط الگوریتم های جدید گوگل این لینک ها را شناسایی می کنند و اگر تشخیص دهد که شما هم خریداری کردید شما را جریمه می کند حتی اگر تعداد کمی خریداری کرده باشید.

  حتما بخوانید: الگوریتم های گوگل

  - دایرکتوری های عمومی

  این نوع بک لینک گیری نیز پولی به حساب می آید زیرا موتور گوگل با وجود الگوریتم های تشخیص لینک ها در صورت مشاهده چنین لینک های ورودی به سایت چنین تصور می کند که این لینک ها نیز پولی است و سایت را در صورت اطمینان جریمه می نماید. بعضی از سئو کارهای تازه به کار با پرداخت هزینه ای به سایت های دایرکتوری از آنها اجازه می گیرند که بتوانند لینک سایت خود را قرار دهند که کار اشتباه و غیر تخصصی می باشد.

  - نظرات اسپم Comment Spam))

  می توانید با مراجعه به سایت هایی که اجازه کامنت گذاری و ثبت نظر با اعمال لینک دارند لینک سایت خود را قرار دهید ولی اگر گوگل یا صاحب سایت متوجه شود که شما فقط قصد بک لینک گیری دارید و شما را به گوگل گزارش دهد یا شما را با ربات اشتباه بگیرند و امکان اسپم صفحه سایت شما وجود دارد زیرا بعضی از کامنت ها مشابه کار ربات هستند مثل "مطلب خوبی بود از سایت ما هم دیدن کنید" این نوع کامنت اسپم می شود.

  چنانچه اگر مثل آدم عادی رفتار کنید و در طول مدت نظرات کاربردی ثبت کنید و هم صاحب سایت هم موتور شما را به عنوان کاربر بشناسد و در بین این نظرات و بحث ها جایی که دیدید کاربران به مطلب خود و نیازی که داشتند دست نیافتند اگر مطلب مشابه دارید لینکش را بگذارید و با منطق و اصول کامنت گذاری کاربران را به سمت سایت خود بکشانید.

  به عنوان مثال شما سایتی دارید در رابطه با آموزش کاربردی سئو مطلبی نوشته اید و قدرتمند و طبیعی است و در سایتی که درباره انواع سئو مطلب منتشر شده و شما در نظرات آن شرکت می کنید و از مدیر سایت مقابل میپرسید که کاربردهای سئو چیست و او نیز در بخش کامنت ها برای شما توضیح می دهد و همه می خوانند در ادامه شما صفحه خود را که درباره آموزش کاربردی سئو نوشتید را پیشنهاد می دهید که صاحب سایت بررسی کند درحالی که در این وسط هم صاحب آن سایت هم دیگر کاربران به آن مراجعه و صفحه شما را بازدید میکنند که اگر صفحه خوب و مطلب کاملی داشته باشید هم بک لینک میگیرید هم کاربران را به سمت خود میکشید و البته صاحب سایت نیز با رضایت این کار را برای شما انجام می دهد.

  حتما بخوانید: آموزش کاربردی سئو

  بک لینک خوب و بک لینک بد را بشناسید :

  بک لینک خوب :

  هر چند گرفتن بک لینک از سایت های معتبر سختتر است در عوض ارزش بیشتری برایمان خواهد داشت ولی اگر از سایت هایی که به راحتی بک لینک می دهند ارزش چندانی نخواهد داشت زیرا این سایت ها برای همه این کار را انجام می دهند و امکان اسپم بودن نیز دارند.

  بک لینک خوب

   

  ویژگی ها و نشانه های بک لینک خوب :

  - باید از ‌سایت مرتبط با کسب و کار و فعالیت شما باشد.

  - لینک از مقالات پر محتوا، پر بازدید و با کیفیت ارزش بسیار بالایی دارد.

  - سایت که دامین آتوریتی بالایی داشته باشد و در شبکه های اجتماعی فعالیت خوبی داشته باشد و به ما لینک دهد ارزش خوبی خواهد داشت.

  - لینک ‌های درون محتوا بهتر باشند یعنی مستقیم در دید کاربر بوده و قابل کلیک و مراجعه باشد.

  - بک‌ لینک ارزشمند بک لینکی است که خود ویراستار سایت به دلخواه به سایت ما بدهد البته اگر مطلب قدرتمندی داشته باشیم.

  - بیشتر سعی کنید لینک DoFollow به دست آورید که ماندگاری و معتبر داشته باشد ولی خب لینک NoFollow نیز هرچند در بهبود سئو سایت تاثیر چندانی ندارد ولی باعث بالا رفتن بازدید و رتبه سایت می شود مواطب باشید این لینک ها بد تلقی نشوند.

   

  بک لینک بد :

  بک لینک بد قبلا این چنین نام بدی نداشت و بیشتر توسط سئو کارها استفاده می شد ولی وقتی گوگل متوجه شد که کاربران جستجوگر در گوگل با این روال اذیت می شوند و سردرگمی به وجود می آید الگوریتم های جدیدی به وجود آورد تا با این لینک ها برخورد و آنها را کنار بگذارد زیرا اولویت گوگل دادن خدمات خوب به کاربران است و باید کاربران در کمترین زمان به محتوا و نیاز خود در گوگل دست پیدا کند در غیر این صورت گوگل را ترک می کند. امروزه گوگل مثل شهری است که همه قوانین را رعایت و مدیریت می کند و این خیلی خوب است و سئ نیز برای سئو کارهای کلاه سفید هموار شده و بیشتر به چشم می آیند و میدان برای سئو کاران کلاه خاکستری و کلاه سیاه خالی شده است.

  بنابراین اگر دقت کنید دیگر مثل قبل نیست و هر آن چیزی که می خواهیم را در کوتاهترین زمان و توسط سایت های معتبر با مطالب و خدمات ارزشمند به دست می آوریم.

  بک لینک بد

   

  ویژگی ها و نشانه های بک لینک بد :

  - لینک از ‌سایت غیر مرتبط و رتبه پایین داده شود.

  - لینک از سایتی با محتوا ضعیف داده شود.

  - لینک هایی که خودکار اضافه می شود.

  - لینک از دایرکتوری های محتوا نیز دارای ریسک بالایی است.

  - تبادل لینک اشتباه و ممنوع است. زیرا گوگل از این تبادل باخبر میشود و هردو را جریمه میکند.

  - لینک از وبلاگ های تازه تاسیس شده.

  - لینک‌ از سایتی که توسط گوگل اسپم شده به سایت ما داده شود.

  - لینک‌ با تعداد زیاد و لینک‌های هدر و فوتر می‌توانند باعث پنالتی سایت ما شود.

  - لینک از سایت که دامین آتوریتی پایین داشته باشد.

  - بک لینکی که از رسانه های تبلیغاتی پولی به دست می آید باید دائمی و از ویژگی DoFollow استفاده کند.

  - بک لینک از طرف سایت های هک شده و مخفی.

  - لینک با انکر تکست های بیش از حد در یک صفحه موجب جریمه سایت می شود.

  - ‌لینک‌ ویجت بد است و باید بک لینک nofollow باشند.

   

  نتیجه گیری :

  در تعریف بک لینک گفتیم متن یا تصویری که با کلیک روی آن به صفحه سایت دیگر ارجاع داده می شویم بک لینک به سایت می گویند بنابراین در سئو سایت بسیار کاربردی است ولی باید برای اعتبار و رتبه سایت برای همیشه سعی کنیم از بک لینک های خوب که از سایت های مرتبط و معتبر گرفته می شود استفاده کنیم تا همیشه رتبه و جایگاه سایت خود را بالا ببریم. اگر کسی به فکر خیانت نباشد و بخواهد سرمایه گذاری روی سایت انجام دهد باید از بک لینک های خوب استفاده کند یا اگر کار خود را به یک سئو کار میسپارد باید این موارد رو متذکر شده و پیگیری کند زیرا سئو زمانبر و پر هزینه است اگر قرار باشد با چنین اشتباهاتی سایت توسط گوگل یا هر موتور جستجوگری جریمه شود ضرر و زیان زیادی به سایت وارد می شود.

  بکلینک چیست

  حتما بخوانید: از کجا و چگونه بک لینک بگیریم؟

  پونیما ۱۹۱ بازدید