محتوای پست ....

1398/9/2
 • برای طراحی لوگو چه باید کرد ؟ بایدهای طراحی لوگو چیست ؟

  آیا تا به امروز لوگو شرکتی را دیده اید؟ اصلا لوگو چیست؟ برای طراحی لوگو چه باید کرد ؟ چه نکاتی را باید در طراحی لوگو رعایت کنیم؟ سوالات زیادی دررابطه با لوگو وجود دارد که موارد گفته شده چند مورد محدود می باشد.

  لوگو دارای اهمیت فوق العاده ای است و تاثیر بسزایی درنگرش مردم نسبت به شما دارد درواقع لوگو معرف برند شما بوده و باید لوگوی جذاب و منحصر بفردی داشته باشید تا در ذهن عموم بازدید کنندگان ماندگاری طولانی داشته باشید.

   هدف ما در این مقاله آشنایی با اصول طراحی لوگو می باشد مراحل طراحی لوگو در سه مرحله اصلی انجام می شود برای آشنایی با جزئیات کار با ما همراه باشید.

  برای طراحی لوگو چه باید کرد؟

  گام اول در طراحی لوگو

  در ابتدا کار باید هویت برند خود را مشخص کنید لوگو باید توانایی انتقال هویت برندتان را داشته باشد شما و برای تصمیم گیری برای طراحی لوگو باید به سوالات مهمی چون

  • دلیل راه اندازی کسب و کارچیست؟
  •  دلیل خاص بودتان نسبت به بقیه در چیست؟
  • شناسایی نقاط قوت خود نسبت به بقیه چیست؟
  • تونایی تعریف لوگو در سه کلمه
  • تشخصی کلماتی که میخواهیم مردم با استفاده از آن به تبلیغ ما بپردازند

  بعد از مشخص شدن نکات اصلی باید در صدد شناسایی نقاط تکمیل کننده طرح خود باشید .

  طراحی لوگو

   مرحله دوم در طراحی لوگو

  بخش دوم که از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است توانایی ایده پردازی می باشد که دشوار ترین مرحله کار می باشد برای ایده پردازی باید مرحل زیر را دنبال کنید

  • طوفان مغزی بر پا کنید : متجلی کردن ایده ها در قالب متن و یا تصویر نقش بسزایی درخلق ایده های جدید خواهد داشت
  • سعی کنید تمام ایده ها را روی کاغذ یادداشت کنید چون بد ترین ایده هم میتواند باعث جرقه زدن ، بهترین ایده ها باشد
  • همیشه سعی کنید مثل مخاطبان فکر کنید از دید کاربران ومشتریان به قضیه نگاه کنید و تمام مواردی که برای مخاطبان حائز اهمیت است را مد نظر قراردهید
  • از نظرات تمام اطرافیان استفاده کنید این را به خاطر داشته باشد که نظرات تمام کارکنان شرکت در بخش های مختلف مهم می باشد و برای طرح ایده خاص لزومی ندارد که حتما دارای تخصص فوق العاده بالایی بود چون خلاقیت یه استعداد منحصر بفرد است
  • از مطرح کردن ایده های غیرعادی و خاص هراسی نداشته باشید همیشه خاص بودن باعث جلب توجه می شود
  • داشتن تخته طراحی میتواند الهام بخش باشد سعی کنید تمام طرح ها و رنگ هایی که نظرتان را به خود جلب می کند را در بورد اضافه کنید و درنهایت تصمصم گیری کنید
  •  لوگوهای رقیبانتان را مورد بررسی قرار دهید و نقاط قوت وضعف آنها را مد نظر قرار دهید نقاط تمایز خود با دیگران را پیدا کنید و به فکر نشان دادن این تمایز به مخاطبان خود باشید ،سعی کنید همیشه متفاوت از بقیه باشید مثلا اگر بقیه از چند رنگ استفاده می کنند شما می توانید از رنگ ها خاص و محدود استفاده کنید باید به روانشناسی رنگ ها تسلط داشته باشید بنظر من سعی کنید از لوگوهای شرکت های خارجی ایده بگیرید. 

  آموزش طراحی لوگو

   انتخاب مولفه های طراحی لوگو

  بعد از درک کامل برند و ایده پردازی کافی حال نوبت به تصویر کشیدن لوگو در قالب یک طرح می باشد عوامل مختلفی مثل رنگ ها، اندازه متن ، اشکال مختلف در لوگو تاثیر دارند بررسی تک به تک موارد گفته شده باعث می شود تا با آرامش بتوانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید چون مواجه شدن با عوامل مختلف باعث سردرگمی شما خواهد شد.  

  نحوه طراحی لوگو

  سبک مناسب با کار خود را انتخاب کنید

   این را به یاد داشته باشد که هر سبکی برای کاری مناسب میباشد و هیچ محدودیتی در انتخاب سبک وجود ندارد و شما نیز باید سبک مناسب برای لوگو خود انتخاب کنید

  سبک کلاسیک چیست؟

  لوگوهایی در بازه زمانی خاصی پر طرفدار می باشد بسیار سریع از مد می افتند معمولا سبک ها کلاسیک به اکثر جامعه خطاب می کند و طرفدار زیادی دارد و برای طراحی آن به فونت ها و طرح های غیر عادی نیازی نیست و اکثر طرح ها کلاسیک بیانگر اعتبار می باشند در سبک ها کلاسیک سادگی حرف اول را می زند و محبوبیت خاصی در جامعه دارد.  

  طراحی لوگو-سبک

   سبک سنتی چیست؟

  طرح ها سنتی معمولا مخاطبان را به فکر زمان های گذشته می اندازد طرح سنتی بیانگر اهمیت گذشته می باشد و معمولا بیانگر قدمت وماندگاری می باشد.  

   سبک مدرن چیست؟

  اکثرا ازاین سبک برای نمایش بروز بودن استفاده می شود ، در سبک مدرن با تلفیق فضای سفید و خطوط ساده باعث ایجاد طرحی خاص و ناب می شوند و از جزئیات کمتری استفاده می گردد.

  سبک فکاهی چیست؟

  اسن سبک برای برندهایی مناسب است که مخاطبانشان قشر جوان جامعه می باشد که در این سبک از تصاویر و رنگ ها متنوعی استفاده می شود.

  سبک دست ساز چیست؟

  این سبک بیانگر ساخته شدن محصولات توسط افراد فوق حرفه ای است که کیفیت محصولات تولید شده برابر با محصولات قدیمی دست سازمی باشد در صورت تلفیق این سبک با سبک سنتی باید خلق اثری فوق العاده و معنا دارخواهد شد.

   نوع لوگو را انتخاب کنید

  علاوه بر سبک های موجود، 7 نوع لوگو داریم که شما به سلیقه خود با تلفیق آنها میتوانید لوگویی جدید ایجاد کنید

  • حرف نماد: در این نوع از چند حرف برند در طراحی لوگو استفاده می شود این نوع معمولا برای برند هایی که اسمی طولانی دارند و به یادآوری آن دشوار می باشد مناسب ترین روش است مثلا لوگو CNN از این نوع می باشد و انتقال دهنده پیام خاصی نیست فقط برای یاد آوری نام برند کاربرد دارد.
  • لوگوی متنی:در این نوع نیز از نام کامل برند استفاده می شود عاملی که در این نوع باعث شخصیت دهی به لوگو می شود طراحی و سبک حروف می باشد اگر اسم مناسبی برای برند خود انتخاب کرده باشید این مورد مناسب ترین انتخاب است مثلا PONIMA  از این نوع می باشد.
  • لوگو تصویری: معمولا وقتی صحبت از لوگو می شود این مورد در ذهن ها تداعی می شود و همه فکر می کنند لوگو یعنی یک تصویر خاص و متمایز که بیانگر برند باشد در این نوع لوگو ها منظور از تصویر معمولا آیکنی خاص است که میتواند ساده و یا پیچیده باشد و یا حتی میتوان از ترکیب تصویر با متن استفاده کرد.
  •  لوگو انتزاعی: در این لوگو ها از ترکیب اشکال هندسی استفاده می شود
  • مَسکات: این لوگو نیز روش متفاوتی برای شخصیت دهی به برند شما می باشد به شخصیت های کارتونی رنگارنگ که معمولا صمیمی و دوستانه هستند مسکات گفته می شود لوگو KFC از این نوع می باشد.
  • لوگو ترکیبی: در این روش یک علامت را با یک متن ترکیب می کنیم تا بتوانیم طرحی خلق کنیم که مخاطب به راحتی بتواند تشیص دهد.  

  طراحی لوگو

   اهمیت رنگ ها در طراحی لوگو

   هر رنگی بیانگر معانی و احساسات مختلفی است و انقد بحث گسترده ای دارد که مطلبی مثل روانشناسی رنگ ها مطرح می شود که توصیه می کنیم در مورد رنگ ها تحقیق کنید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

  نقش رنگ ها در طراحی لوگو

  در طراحی لوگو از موارد زیر دوری کنید

  • سعی کنید از کلیشه دوری کنید مثلا اگر دندانپزشک هستید لزومی ندارد حتما از تصیر دندان استفاده کنید.
  • لوگو را بیش از حد شلوغ نکنید و همیشه سادگی در طراحی را رعایت کنید
  • همیشه آینده را مد نظر قرار دهید یعنی طرحی پیاده نکنید که چند سال بعد از لوگو های قدیمی به حساب آید.
  •  با طراحان غیر حرفه ای کار نکنید شاید در اطراف شما کسانی باشند که به دلیل کار با فتوشاپ پیشنهاد طراحی لوگو بدهند که این کار به دلیل صرفه جویی در هزینه کاری بسیار اشتباه و غیر حرفه ای می باشد.

  نکات طراحی لوگو

  پونیما ۲۲۱ بازدید