محتوای پست ....

1398/8/21
 • برای طراحی سایت چه کاری بایدانجام دهیم؟

  امروزه طراحی سایت به یکی از دغدغه های اصلی علاقه مندان به یادگیری وب شده است و سوالات زیادی در این باره پرسیده می شود که "برای طراحی سایت چه باید کرد؟" یکی از سوالات اصلی کاربران در این زمینه می باشد. هدف گروه پونیما پاسخ دهی به این سوال مهم در رابطه با طراحی وب سایت می باشد.

  برای طراحی سایت باید از برنامه مشخصی پیروی کنید که برنامه ریزی مهم تریم بخش کار می باشد طراحی سایت جزء کار هایی است که زمان بندی برای یادگیری مطالب از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است اگر موفق به یادگیر طراحی سایت شوید از درآمد بسیار خوبی برخوردار خواهید بود ولی باید حرفه ای شوید فقط در صورت کسب تخصص بالا میتوانید به پول برسید .

  هدف گروه پونیما آموزش طراحی سایت از صفر تا صد می باشد که در این مقاله طراحی سایت به هفت قسمت اساسی تقسیم شده است برای آشنایی با جزئیات کار با ما همراه باشید.

  - جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی

  - مهیا کردن منابع مورد نیاز و دامنه

  - طراحی وب سایت

  - محتوا وب سایت

  - آزمایش وب سایت

  - رونمایی از وب سایت

  - توسعه وب سایت

  در ادامه قصد توضیح موارد گفته شده در بالا را داریم تا بتوانیم کاربران را در رسیدن به هدفشان یاری کنیم.

  بخش اول در طراحی وب سایت

  کسب اطلاعات لازم در مورد طراحی وب سایت مهم ترن بخش در طراحی وب سایت می باشد مثلا وقتی که مشتری برای طراحی سایت با طراح صحبت می کند در این موقع باید طراح مدت زمانی را برای تحویل پروژه به مشتری بگوید و معمولا باید یک جلسه ملاقات حضوری داشته باشند تا در مورد جزییات کار صحبت کنند در این ملاقات طراح باید راجب سبک،ماهیت کار توضیحاتی را به مشتری گفته شود و مشتری نیز امکانات مورد نیاز خود را به طراح باز گومی کند تا با توجه به این نیاز ها کار طراحی سایت صورت پذیرد تا مشکلی در انتهای کار بوجود نیاید.

  معمولا تمام سایت هایی که سفارش داده می شوند منحصر بفرد هستند و طراح باید یک ذهنیت کلی راجب امکانات ، محصولات و خدمات وب سایت داشته باشد هدف اصلی هم از تربیت ملاقات حضوری مشخص شدن کامل این موارد می باشد.

  جلسه حضوری این امکان را میدهد تا طراح بتواند با ارائه پیشنهادات بهتر باعث تولید وب سایتی  قوی و خاص شود.

  کسب اطلاعات مناسب در این جلسه باعث می شود تا در صورت نداشتن ذهنیت کامل در رابطه با کسب و کار به نتیجه خوبی برسید و در صورت گنگ بودن بعضی از موارد باعث واضحیت و شفاف سازی مسائل می شود چون معمولا طراحان وب سایت تبحر خاصی در این مسائل دارند و میتوانند مشتریان را به خوبی راهنمایی کنند همچنین می توانید آدرس منابع مختلفی را از طراح بگیرید و در دنیای مجازی اطلاعات مفیدی در رابطه با کسب و کار آنلاین بدست آورید.

  علاوه بر این طراح باید قابلیت  نیازسنجی مشتری را داشته باشد و بدون اینکه مشتری در خواستی دهد طراح باید تمام جوانب کار را توضیح دهد چون مشتریان معمولا اطلاعات کاملی در رابطه با کسب و کار آنلاین و وب سایت ها ندارند.

  پس شما به عنوان یک طراح باید با توجه به نیاز های مشتری وب سایتی را طراحی کنید و توسعه بدهید استفاده از خلاقیت و طرح های جدید میتواند بسیار خوب باشد و باعث جلب توجه مشتری گردد پس از طرح نمودن ایده های جدید هراسی نداشته باشید.

  معمولا از سوال های رایجی که توسط طراح پرسیده می شود این است که هدف اصلی از داشتن وب سایت چیست؟ ومیخواهید دقیقا چه کار کنید ؟ چه خدماتی را ارائه دهید؟ چه توقعی و خواست هایی از این کار دارید؟ چه افرادی مخاطبان شما هستند؟ کاربران دنبال چه محتواهایی می گردند؟ منبع مالی ازکجا تامین می شود؟ و سوالات زیادی از این قبیل که باید پاسخ همه سوالات مشخص و شفاف باشد.

  بخش دوم در طراحی وب سایت

  بعد از مشخص شدن پاسخ تمامی سوالات حال نوبت به انتخاب نام مناسب برای وب سایت رسیده است که باید توسط مشتری انجام شود و لازم به یاد آوری است که به نام وب سایت دامنه می گویند. انتخاب اسم مناسب برای وب سایت از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. مواردی هست که باید در انتخاب نام وب سایت باید به آن توجه کنید  مثلا نام وب سایت نباید تکراری باشد، پس در انتخاب اسم حتما جستجو کنید که اسم انتخابی شما از قبل ثبت نشده باشد چون ممکن است زمان زیادی برای انتخاب اسم اختصاص دهید و بعدا متوجه شوید که همان اسم برای سایتی دیگر ثبت شده است  که در این صورت زمان سپری شده برای انتخاب اسم مناسب چندین برابر می شود. و همیشه سعی کنید اسمی انتخاب کنید که خاص باشد و مشابه هم نداشته باشد.

  اگر بتواند اسمی خاص انتخاب کنید در بلند مدت هزینه برندسازی و تبلیغات شما به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. مثلا شما معمولا اسم های خاص را بیشتر به یاد می آورید؟ و یا اسم های تکراری  و معمولی را ؟مسلم است که اسم های ناب و جذاب ماندگاری بیشتری دارند در اسم سایت هم این موضوع صدق می کند.

  مشتری باید در انتخاب نام دامنه آینده نگر باشد چون اگر اسمس نا معقول انتخاب شود بعد ها مجبور به تغییر اسم خواهد شد که این کار علاوه بر هزینه اضافه باعث ریزش چشمگیر مشتریان نیز می شود این کار شبیه آن می ماند که شما بدون اطلاع مشتریان اقدام به تغییر ناگهانی فروشگاه خود کنید که این کار باعث غیر حرفه ای جلوه دادن شما می شود که در اینصوت اعتماد مشتریان را از دست خواهید داد.

  ما به طراحان توصیه می کنیم تا تمام موارد بالا را به مشتریان تذکر دهند چون بعد ها معمولا به دلیل ایجاد مشکل،  مشتریان معمولا طراحان وب سایت را مقصر می دانند .

  اسم دامنه معمولا به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می شود و نام دامنه معمولا به دو قسمت اسم دامنه و پسوند تقسیم می شود.مثلا در آدرس www.ponima.com  ، کلمه پونیما اسم دامنه می باشد و .com  پسوند آن می باشد.

  معمولا پسوند های مختلفی وجود دارد که رایج ترین آنها  .org می باشد که معمولا موارد زیر از پسوند org  استفاده می کنند.

  - موسسات و سازمان های دولتی

  - بخش های آموزی

  - شرکتهای غیر تجاری

  - و غیره

  و از پسوند .com  برای مشاغلی در در آنها گردش مالی وجود دارد استفاده می شود ولی در حال حاضر این پسوند بنا به دلایلی پسوند اصلی در ثبت دامنه ها می باشد و معمولا اکثر سایتهای شخصی، سایتهای دانشگاهی و یا حتی مدارس نیز از این پسوند استفاده می کنند.

  بعد از مشخص شدن نام دامنه و پسوند حال نوبت به خرید هاست رسیده است. به فضایی که اجاره می کنید تا فایل های وب سایت خود را روی آن آپلود کنید و در بستر نت قرار دهید هاست(host) گفته می شود.

  معمولا هر شخص حقیقی و حقوقی میتواند پسوند های فوق را خریداری کند.

  اگر ما فضای نت را یک کشور فرض کنیم در اینصورت وب سایت ها نیز استانهای این کشور بزرگ خواهند بود اسم استان را دامنه و فضا یا محدوده جغرافیایی استان را میتوان هاست در نظر گرفت این ملموس ترین مثالی بود که میتوانستم بزنم تا متوجه منطق کار شوید.

  انتخاب شرکت مناسب برای خرید هاست و دامنه خیلی دارای اهمیت است به طوری که تاثیر چشمگیر در سرعت وبسایتتان دارد.

  یک شرکت ارائه دهنده هاست و دامنه باید از سرورهای فوق العاده قدرتمند با امنیت بالا استفاده نماید موقع خرید هاست  سعی کنید به موارد گفته شده دقت کنید.

  با توجه به حجم مورد نیاز باید فضا هاست را اجاره کنید مثلا اگر با 3 گیگ میتوانید کار خود را حل کنید دیگر نیازی نیست فضا بیشتر را اجاره کنید.

  مرحله سوم در راه اندازی وب سایت

  در این مرحله باید با توجه به درخواست مشتری شروع به طراحی وب سایت کنیم و مراحل زیر را به دقت پیاده کنیم که در انجام موارد زیر نیازی با هماهنگی با مشتری نیست.

  1. طراحی قالب وبسایت

  2. پیاده سازی قسمت برنامه نویسی و هسته ای وب سایت

  3. استفاده از افزونه های مورد نیاز با توجه به امکانات در خواستی

  4. تولید محتوا اولیه

  5. آزمایش قسمت های مختلف وب سایت برای پیش گیری از بروز مشکل

  6. دقت از لحاظ نگارشی و نداشتن غلط املایی

  7. آپلود وب سایت بر روی هاست

  8. ارائه آموزش های لازم برای مشتری تا بتواند وبسایت خود را مدیریت کرده و محتوا های جدید درج کند.

  در کل وب سایت را به 4 طریق میتوان طراحی کرد

  1- طراحی استاتیک

  2- طراحی داینامیک

  3- طراحی به وسیله سیستم مدیریت محتوا

  4- طراحی اختصاصی وب سایت

  معنای استاتیک چیست؟

  معمولا قسمت قالب وب سایت که با استفاده از کد های HTML طراحی می شود و بعد ها به وسیله مشتری قابل تغییر نیست قسمت استاتیک وب سایت گفته می شود.

  معنای داینامیک چیست؟

  داینامیک متضاد استاتیک است به طوری که آموزش بخش های داینامیک وب سایت برای انجام کارهای زیر

  - تغییر

  - بروز رسانی

  - درج محتوا

  - حذف محتوا

  - تنظیمات پنل

  - و غیره

  مستلزم ساعت ها آموزش می باشد که از مزیت های دیگر انجام این موارد کسب امتیاز از گوگل می باشد که باید تولید محتوا با دقت بالایی انجام پذیرد.

  سیستم مدیریت محتوا چیست؟

  سیستم مدیریت محتوا از ماژول های مختلفی برای وب سایت استفاده می کند و نیازی به برنامه نویسی ندارد دو نمونه از سیستم های مدیریت محتوا مهم وردپرس و جوملا می باشند.

  وردپرس چیست؟

  وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا می باشد که از امنیت فوق العاده بالایی برخورداراست

  آسانی مدیریت پنل ، پشتیبانی از زبان برنامه نویسی قدرتمند php  ، بهره مندی از قالب های بسیار متنوع و بروز ، از ویژگی های بارز سیستم مدیریت محتوا وردپرس می باشد .که معمولا از ورد پرس برای طراحی وب سایت های فروشگاهی ، شخصی و غیره استفاده می کنند.

  جوملا چیست؟

  جوملا نیز یکی دیگر از سیستم های مدیریت محتوا می باشد که تقریبا مشابه وردپرس می باشد ویژگی های درج شده مربوط به ورد پرس، در جوملا نیز صدق می کند.ولی از لحاظ ظاهری و اسم ها و مدیریت پنل کمی تفاوت دارد ولی اساس کار هر دو یکی است که معمولا وردپرس از محبوبیت بیشتری نسبت به جوملا برخوردار است.

  پس در ابتدا کار باید قالب وب سایت را طراحی کنیم پس از تایید شدن قالب توسط مشتری سراغ مراحل بعدی برویم شما می توانید بعد از تمام شدن قالب از مشتری بخواهید تا نظر خود را در رابطه رنگ بندی ها ، فونت ها بیان کند و در صورت نیاز به تغییر ، تغییرات گفته شده توسط مشتری را اعمال کنید.

  هر قالب از 4 قسمت اصلی زیر تشکیل شده است.

  - سر صفحه

  - محتوا

  - نوار کناری

  - فوتر

  محتوا وب سایت

  در حال حاضر محتوا ها از مهم ترین بخش های وب سایت می باشند در واقع میتوان گفت محتوا "پادشاه وب سایت " است. اگر وب سایت شما از رابط کاربری زیبایی برخودار باشد ولی محتوا مناسبی نداشته باشد و کاربر نتواند پاسخ سوالات خود را در سایت بیابد در اینصورت کاربر به عضو ثابت سایتتان تبدیل نخواهد شد و به سرعت سایت را ترک خواهد کرد شما در تولید محتوا باید به کیفیت محتوا دقت کنید و هر محتوایی مناسب نیست باید محتوا های با کیفیت که پاسخ گوی سوالات کاربران است را تهیه کنید .

  محتوا در ماندگاری  کاربر در وب سایت نقش مهم و اساسی را دارد طراح وب سایت باید توانایی تولید محتوا اولیه را داشته باشد ولی با توجه به این که تولید محتوا کاری دشوار است و نیاز به تخصص دارد بهتر است این کار را به فرد کار بلد سپرد.

  و تولید کننده محتوا باید با اصول اولیه سئو آشنایی داشته باشد محتوا سایت معمولا شامل متن، عکس، صدا و ویدئو هستند.

  حداقل تعداد کلمات تولید شده توسط تولید کننده باید حد اقل 300 کلمه باشد و استفاده از کلمات کلیدی باید  طبق اصول باشد به طوری که نباید تکرار بیش از حدداشته باشیم.

  نکاتی که در تولید محتوا باید رعایت کنید به شرح زیر است.

  - پاراگراف بندی را رعایت کنید.

  - کلمات مهم باید به صورت پر رنگ باشد.

  - عنوان ها باید با تگ H1 باشد.

  - بعد از هر پاراگراف باید از یک عکس مرتبط با موضوع استفاده نمایید.

  - در تولید محتوا سعی کنید خود را جای کاربران قرار دهید و هدف اصلیتان پاسخ گویی به سوالات کاربران باشد .

  - نباید محتوا کپی شده باشد .

  - سعی کنید از منابع موثق برای تولید محتوا استفاده کنید.

   

  برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه میتوانید با مشاوره پونیما ارتباط برقرار نموده و یا سایر مقالات را مطالعه نمایید.

   

  هدف پونیما ارائه بهترین راهکارهای کاربردی در رابطه با تمام مباحث طراحی و برنامه نویسی سایت می باشد. و در این زمینه ایده های بسیار خاص و جالبی برای سایت های فروشگاهی ارائه می دهد که برای علاقمندان به یادگیری و سفارش طراحی سایت در اردبیل بسیار مفید و سودمند می باشد.

  طراحی سایت در اردبیل

   

  منتظر مقالات بعدی در رابطه با داغ ترین مباحث روز طراحی سایت باشید.

  پونیما ۱۹۵ بازدید