محتوای پست ....

1398/9/11
 • به نظر شما هم برنامه نویسی سخت می باشد؟ اصلا برنامه نویسی چیست؟ برنامه نویسی جاوا چیست؟ از کجا برنامه نویسی را شروع کنیم؟ برای برنامه نویس اندروید از کجا شروع کنیم؟ چرا برنامه نویسی سخت است؟

  آیا برنامه نویسی سخته؟ برای یادگیری برنامه نویسی چه مراحلی را باید طی کنیم؟

  هدف من در این مقاله توضیح تجربیاتم در رابطه با برنامه نویسی اندروید می باشد تا بتوانم به علاقه مندان در زمینه یادگیری برنامه نویس کمک کنم

  بهتراست بدانید که برنامه نویسی یکی از سخت ترین مشاغل دنیا می باشد و روز به روز به سختی آن افزوده می شود در زمان گذشته با توجه به مشکلاتی که وجود داشت اما برنامه نویسی آسانتر از زمان الان بود.  

   در قدیم مشکلاتی وجود داشت اما به نظر من برنامه نویسی به طور کلی خیلی آسانتر (حداقل برای کسی که می خواست شروع کند) از الان بود.

  از عمده ترین مشکلات در زمان گذشته ، نبود منابع آموزشی معتبر و نبود منبع برای رفع مشکلات بود و از جمله مشکلات بارز دیگر محدودیت ویرایشگر متنی (IDE) بود که کار یادگیری و حل مشکل را با مشکل روبرو میکرد.

  خوش بختانه این مشکلات بیان شده تا حدی حل شده اند ولی بحث دانش برنامه نویس با تغییر مواجه شده است به طوری که امروزه یک برنامه نویس باید اطلاعتش کاملا بروز و گسترده باشد و مدام درحال یادگیری باشد چون هر روز ورژن های مختلف زبان های مختلف ارائه می شوند .

  برای اینکه بهتر بتوانید موضوع را درک کنید اجازه دهید با برنامه نویسی اندروید اقدام به بررسی کنیم تا همه چیز برایتان روشن شود.

  در زمان گذشته برای اینکه بتوانید یک اپلیکیشن را توسعه دهید فقط کافی بود با برنامه نویسی جاوا آشنایی داشتید و پلتفرم اندروید که یاد گیری آن بسیار ساده بود را فرا می گرفتید که در زمان گذشته از Maven به عنوان Build Tools در اندروید استفاده می کردند ولی امروزه از گریدل استفاده می شود که فراگیری آن بسیار سخت تر از Maven می باشد ولی استفاده از آن در بلند مدت بسیار به نفع برنامه نویس خواهد بود .

  در زمان گذشته اپلیکیشن ها ساده بودند و در طراحی آنها به ندرت از انیمیشن استفاده می شد و انواع بحث های طراحی مثل متریال دیزاین و یا فلت وجود نداشتند و امکانات به کار رفته در اندروید بسیار کمتر از زمان حال بود .

  افزوده شدن دیزاین پترن و نوشتن تست برای نرم افزار ، باعث فراگیر تر شدن مطلب شده است و کار ها نسبت به قبل افزایش پیدا کرده و سختی چندیدن برابر شده است.

  در زمان قدیم RxJava  وجود نداشت و کار MultiThreading  در جاوا و اندروید دشوار بود و تعداد محدودی از اپلیکیشن ها به این مورد نیاز داشتند ولی امروزه فراگیری این کتابخانه ها بسیار حائز اهمیت بوده در صورتی که زمان بسیاری برای یاد گیری آنان نیاز است.

  منظور من این نیست که برنامه نویسی در عمل سخت تر شده است این موضوع برای کسی که در نقطه شروع است و میخواهد یاد گیری را شروع کند گنگ و دشوار بنظر می رسد چون با دریایی از مطالب روبرو است که نمی داند از کجا شروع کند و مراحل کار به چه ترتیبی است که در چنین وضعی تنها راه حل افزایش دانش می باشد یعنی به حدی باید اطلاعات خود را بالا ببرید که هدفتان در مرحله اول فقط یادگیری باشد نه آموزش سریع برنامه نویسی و کسب درآمد.

  به ساده ترین شکل می گویم اگر به برنامه نویسی علاقه شدید ندارید کلا قید این کار را بزنید و بهتر است سراغ شغل دیگری بروید شما نمی توانید راه صد ساله را یک شبه طی کنید تنها شرط لازم برای موفقیت در برنامه نویسی این است که سالها باید یادگیری را ادامه دهید و تجربه کسب کنید تمام زندگی شما باید برنامه نویسی شود. اگر واقعا به بحث برنامه نویسی علاقه مند هستید و میخواهید آن را یاد بگیرید در اینصورت به مطالعه مقاله ادامه دهید .

  شروع برنامه نویسی:

  اگر هیچ زمینه ای در رابطه با برنامه نویسی ندارید و برای اولین بار میخواهد سراغ برنامه نویسی اندروید بروید من این کار را توصیه نمی کنم چون باعث سردرگمی و دلسردی شما خواهد شد .

  و به زحمت و تلاش بسیار نیاز دارد چون برای فردی که هیچ مطلب خاصی در رابطه با برنامه نویسی نمی داند این کار دشوار است شبیه این می باشد  که کسی را که شنا کردن بلد نیست را در اقیانوس بندازند.

  یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا در مقایسه با سایر زبان های موجود دشوار تر و زمان بر ترمی باشد.

  اگر علاقه مند به یادگیری زبان برنامه نویسی اندروید هستید و هیچ زمینه خاصی ندارید بهتر است با زبان برنامه نویسی تحت وب شروع کنید با . HTML, CSS, JavaScript استارت کار را بزنید.

  شما باید بتوانید یک وب سایت استاتیک را از صفر تا صد برنامه نویسی کنید این کار باعث ایجاد ذهنیت در رابطه با برنامه نویسی خواهد شد که این زمان لازم برای این کار به میزان تلاش شما بستگی دارد که میزان متعادل آن در صورت صرف زمان و تلاش 3 ماه می باشد.

  انجام این کار در بلند مدت به نفع شما خواهد بود چون زبان برنامه نویسی اندروید ، زبان سمت کلاینت می باشد که بحث کلاینت در وب همان HTML, CSS, JavaScript می باشند که در اندروید به جای HTML از XML استفاده می کنیم و به جای جاوا اسکریپت از جاوا استفاده می نماییم در حالت کلی یادگیری سمت کلاینت در وب بسیار راحت تر از اندروید می باشد در نتیجه برای استارت  کار از وب شروع کنید.

  جاوا:

  در صورت یاد گیری موارد گفته شده در بالا یاد گیری بحث اندروید برای شما بسیار ساده خواهد بود.

  شما با فراگیری انواع متغیر ها، حلقه ها و جملات شرطی و مفاهیم شی گرایی خیلی سریع خواهید توانست به اندروید مسلط شوید.

  من اشتباهات زیادی را در شروع یادگیری کردم چون نمیدانستم از کجا باید شروع کنم حدود 8 ماه مشغول یادگیری جاوا بودن به طوری که خیلی از مطالب که آن زمان یاد گرفتم هنوزهم نیاز پیدا نکردم  سعی کنید یادگیری را بر حسب نیاز ادامه دهید یعنی اگر نیاز به قسمت خاصی داشتید آن را یاد بگیرید و بعد مرحله بعدی ، اگر این شکلی یاد بگیرید مباحث بسیار جذاب تر خواهد شد و در مدت زمان کوتاهی خواهد توانست به مطالب تسلط پیدا کنید.

  مشکل بعدی، بعد از فراگیری جاوا، نصب اندروید استودیو می باشد خیلی پیش آمده که افراد زمان زیادی را صرف نصب اندروید استودیو کرده اند و در اخر هم به دلیل موفق نشدن در نصب ،برنامه نویسی را بی خیال شده اند.  

  همیشه سعی کنید مرحله به مرحله جلو بروید ، خودم حدود یک ماه درگیر نصب اندروید استودیو بودم مهم ترین بخشی که باید به آن توجه کنید این است که جستجو کردن را یاد بگیرید توانایی شما در حل مشکلات به وسیله جستجو ، مشکلاتتان را تا حد زیادی حل خواهد کرد.

  به صورت عمقی و پروژه محور مطالب را یاد بگیرید

  یادگیری عمقی یکی از دلایل موفقیت من در یادگیری برنامه نویسی بود شاید یادگیری عمقی مستلزم صرف زمان زیادی  باشد ولی باعث حرفه ای شدن شما می شود توصیه من به عنوان اندروید کار این می باشد که مطالب را به صورت عمقی یاد بگیرید و تا مطلبی را به طور کامل یاد نگرفتید از آن در پروژه های خود استفاده نکنید بهتر است ابتدا با مشاهد انوا ع فیلم های آموزشی ذهنیت لازم را کسب کنید و سپس تمام موارد را به صورت عملی بر روی پروژه پیاده کنید.

  هدف گروه پونیما در این مقاله نشان دادن مسیر مشخص به علاقه مندان برنامه نویسی بود تا با خیال راحت بتوانند یادگیری را شروع کنند مطالب  فوق العاده زیادی وجود دارد که باید از آنها اطلاع پیدا کنید ولی متاسانه درج تمام مطالب در یک مقاله ممکن نمی باشد در مقالات بعدی به تمام سوالات در رابطه با برنامه نویسی پاسخ داد خواهد شد.

  پونیما ۲۶۹ بازدید

پست های مرتبط